Zioła na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Mniszek

 • niedziela, 14 sierpień 2016 16:19
 • Tekst:  "Działkowiec"

Mniszek pospolity jest byliną osiągającą wysokość do 30 cm. Rośnie prawie w każdym środowisku - na nieużytkach, miedzach, jako uciążliwy chwast na trawnikach i w ogrodach. Wczesną wiosną wyrastają duże, bezogonkowe, głęboko powcinane liście tworzące rozetę. Kwitnie od kwietnia aż do późnej jesieni.

Kwiaty i liście mniszka zawierają: cukry (inulina), karotenoidy, flawonoidy, olejki eteryczne, sole mineralne (potas, magnez i krzem), kwas foliowy (krwiotwórczy), witaminy A, B1, B2, C i D.
Korzenie zawierają: inulinę, związki trójterpenowe, fitosterole, substancje goryczowe, garbniki, kwasy organiczne, witaminy. Kwiaty mniszka działają moczopędne, korzeń zwiększa ilość wytwarzanej żółci i pobudza odporność organizmu. Inulina zawarta w korzeniu obniża umiarkowanie poziom glukozy we krwi i może być pomocniczym lekiem w początkowym stadium cukrzycy. Substancje goryczowe zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, co ułatwia trawienie.

Mniszek można stosować jako środek pobudzający apetyt, ułatwiający trawienie i wspomagający wydolność wątroby, np. napar z kwiatów, a także syrop na kaszel. Sałatka z młodych liści mniszka wpływa wzmacniająco, oczyszcza organizm, pomocna jest w chorobach wynikających z awitaminozy.

Mniszek w ogrodzie korzystnie działa na rosnące w jego sąsiedztwie rośliny. Podczas kwitnienia wydziela etylen, który przyspiesza kwitnienie i owocowanie drzew owocowych i innych roślin. Dzięki długim korzeniom wydobywa składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby, które przedostają się do liści i kwiatów. W roku następnym składniki pokarmowe z rozłożonych liści są pobierane przez rośliny o płytkim systemie korzeniowym. W metodzie biodynamicznej mniszek jest jednym z ziół, z których według ściśle określonej recepty sporządza się tzw. „preparaty biodynamiczne". Wprowadza się je do kompostu, celem przyspieszenia rozkładu materii organicznej. Mniszek podobnie jak kozłek lekarski, przyciąga dżdżownice, które przetwarzają materię organiczną w kompoście.

Mniszek pospolity w ochronie roślin
Ze świeżego lub suszonego ziela i korzeni mniszka wykonuje się preparaty do zwalczania szkodników i chorób oraz stymulowania wzrostu i nawożenia roślin. W metodzie biodynamicznej sporządza się preparat z mniszka, który wprowadzony do kompostu przyspiesza rozkład materii organicznej.

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...