Zioła na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Skrzyp

 • niedziela, 14 sierpień 2016 16:18
 • Tekst:  "Działkowiec"

Skrzyp polny jest rośliną wieloletnią, do 40 cm wysokości, rośnie na glebach kwaśnych. Wytwarza pędy zarodnikowe - żółtobrunatne, nierozgałęzione, rozwijające się wcześnie wiosną i płonne - zielone wyrastające po zniknięciu pędów zarodnikowych. Pędy płonne mają kształt gęsto rozgałęzionej choinki. Cała roślina jest twarda, szorstka, przy zgniataniu charakterystycznie skrzypi, z powodu dużej zawartości krzemionki. Ziele skrzypu polnego zawiera wiele soli mineralnych, wśród których ważną rolę odgrywa krzemionka, kwasy organiczne, flawonoidy, karotenoidy, saponiny, fitosterole oraz witamina B1.

Skrzyp polny w ochronie roślin
Kwas krzemowy zawarty w skrzypie wzmacnia rośliny i zapobiega rozwojowi wielu chorób grzybowych i szkodników.

Zbiór
Surowcem zielarskim są zielone pędy skrzypu bez dolnej części brunatnej (ścinane 10 - 15 cm nad ziemią). Należy ścinać rośliny o żywej zielonej barwie. Zbiór prowadzi się przez cały okres wegetacji. Skrzyp najwięcej krzemionki zawiera od połowy lipca do końca sierpnia.
Przy zbiorze należy zwrócić uwagę, aby nie pomylić go ze skrzypem błotnym (wytwarza pędy płonne z umieszczonymi na szczycie pędami zarodnionośnymi), który jest trujący.

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...