Zioła na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Pokrzywa

 • niedziela, 14 sierpień 2016 16:15
 • Tekst:  "Działkowiec"

Warto zaprzyjaźnić się na dobre z pokrzywą, bo to roślina bardzo cenna w ogrodzie. Służy do nawożenia i ochrony roślin. Pokrzywa zwyczajna rośnie w całym kraju, preferuje gleby bogate w azot, próchnicę i wilgotne. W liściach i pędach pokrzywy występuje wiele związków: flawonoidy, kwasy organiczne (mrówkowy, octowy i inne), witaminy: A, B2, C, K, B-karoten, sole mineralne (głównie żelazo, wapń, potas, fosfor, magnez), chlorofil, garbniki, enzymy oraz dużo azotu i potasu, a także związki krzemu i wapnia. Z uwagi na cenne składniki z pokrzywy robi się preparaty naturalne do nawożenia i zwalczania szkodników oraz chorób roślin.

Gnojówka
To najczęściej przygotowywany preparat z pokrzywy. Potrzebna jest plastikowa beczka lub wiadro, zimna woda i pokrzywa. Nie należy używać pojemników metalowych, gdyż metal może wejść w niekorzystną reakcję z roztworem. Pokrzywę zebraną przed kwitnieniem (jest wtedy najcenniejsza), pociętą na mniejsze kawałki (wówczas materiał szybciej ulega maceracji), zalewa się wodą w proporcjach - 1 kg ziela pokrzywy lub 200 g suszu na 10 litrów wody. Nie napełnia się naczynia po brzeg, gdyż w czasie fermentacji roztwór burzy się. W miarę możliwości powstającą gnojówkę należy raz dziennie zamieszać, co pozwoli na dostarczenie tlenu i przyspieszenie procesu fermentacji. Ścięte rośliny szybko odrastają i można z nich robić preparaty kilka razy w sezonie. Gnojówkę pokrzywową stosuje się po zakończonej fermentacji (ma ciemną barwę i jest dość przejrzysta, nie pieni się). Proces fermentacji trwa od 2 do 3 tygodni (w lecie nawet 10 dni), w zależności od temperatury. Już w połowie maja można mieć pierwszy nawóz z młodej pokrzywy. Płyn ten ma dość przykry zapach, który można osłabić przez dodanie waleriany lub wyciągu z kozłka lekarskiego. Można też zrobić gnojówkę fermentującą (4-5-dniową), którą przygotowuje się w sposób powyżej opisany.

Wyciąg
Aby go przygotować, należy 1 kg świeżych, niekwitnących roślin lub 200 g suchej pokrzywy zalać 10 litrami wody na 12 - 24 godzin. Wyciągiem (bez rozcieńczania) dokładnie opryskuje się górną i dolną stronę liści roślin w ogrodzie.

Wywar
Jeden kilogram świeżego ziela lub 200 g suszu zalać 10 litrami wody, gotować 30 minut. Po ostygnięciu odcedzić. Wczesną wiosną stosować w rozcieńczeniu 1:5 w zwalczaniu chowaczy łodygowych i chorób pędów.

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...