Zioła na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Pokrzywa

 • niedziela, 14 sierpień 2016 16:15
 • Tekst:  "Działkowiec"

Warto zaprzyjaźnić się na dobre z pokrzywą, bo to roślina bardzo cenna w ogrodzie. Służy do nawożenia i ochrony roślin. Pokrzywa zwyczajna rośnie w całym kraju, preferuje gleby bogate w azot, próchnicę i wilgotne. W liściach i pędach pokrzywy występuje wiele związków: flawonoidy, kwasy organiczne (mrówkowy, octowy i inne), witaminy: A, B2, C, K, B-karoten, sole mineralne (głównie żelazo, wapń, potas, fosfor, magnez), chlorofil, garbniki, enzymy oraz dużo azotu i potasu, a także związki krzemu i wapnia. Z uwagi na cenne składniki z pokrzywy robi się preparaty naturalne do nawożenia i zwalczania szkodników oraz chorób roślin.

Gnojówka
To najczęściej przygotowywany preparat z pokrzywy. Potrzebna jest plastikowa beczka lub wiadro, zimna woda i pokrzywa. Nie należy używać pojemników metalowych, gdyż metal może wejść w niekorzystną reakcję z roztworem. Pokrzywę zebraną przed kwitnieniem (jest wtedy najcenniejsza), pociętą na mniejsze kawałki (wówczas materiał szybciej ulega maceracji), zalewa się wodą w proporcjach - 1 kg ziela pokrzywy lub 200 g suszu na 10 litrów wody. Nie napełnia się naczynia po brzeg, gdyż w czasie fermentacji roztwór burzy się. W miarę możliwości powstającą gnojówkę należy raz dziennie zamieszać, co pozwoli na dostarczenie tlenu i przyspieszenie procesu fermentacji. Ścięte rośliny szybko odrastają i można z nich robić preparaty kilka razy w sezonie. Gnojówkę pokrzywową stosuje się po zakończonej fermentacji (ma ciemną barwę i jest dość przejrzysta, nie pieni się). Proces fermentacji trwa od 2 do 3 tygodni (w lecie nawet 10 dni), w zależności od temperatury. Już w połowie maja można mieć pierwszy nawóz z młodej pokrzywy. Płyn ten ma dość przykry zapach, który można osłabić przez dodanie waleriany lub wyciągu z kozłka lekarskiego. Można też zrobić gnojówkę fermentującą (4-5-dniową), którą przygotowuje się w sposób powyżej opisany.

Wyciąg
Aby go przygotować, należy 1 kg świeżych, niekwitnących roślin lub 200 g suchej pokrzywy zalać 10 litrami wody na 12 - 24 godzin. Wyciągiem (bez rozcieńczania) dokładnie opryskuje się górną i dolną stronę liści roślin w ogrodzie.

Wywar
Jeden kilogram świeżego ziela lub 200 g suszu zalać 10 litrami wody, gotować 30 minut. Po ostygnięciu odcedzić. Wczesną wiosną stosować w rozcieńczeniu 1:5 w zwalczaniu chowaczy łodygowych i chorób pędów.

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...