Zioła na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Rumianek

 • niedziela, 14 sierpień 2016 16:11
 • Tekst:  "Działkowiec"

Rumianek należy do roślin światłolubnych "długiego dnia". Pędy ma silnie rozgałęzione, cienkie, wzniesione do wysokości 40 cm, zaś liście podwójnie lub potrójnie pierzastodzielne o odcinkach równowąskich. Kwiatostany w postaci koszyczków rozmieszczone są pojedynczo na szczytach rozgałęzień. Dno koszyczka jest stożkowate, wewnątrz puste. Kwitnie od maja do lipca.

Zbiór i przechowywanie
Do celów leczniczych zbiera się koszyczki z możliwie najkrótszą szypułką, gdy brzeżne białe kwiaty języczkowe są jeszcze ustawione poziomo i nie opuszczają się ku ziemi, ponieważ w tym stadium koszyczek rozpada się łatwiej przy suszeniu. Zebrany surowiec należy rozkładać w koszu bardzo luźno, gdyż łatwo się zaparza. Koszyczki suszy się szybko, ułożone cienką warstwą, w przewiewie w temperaturze do 35°C. Należy je przechowywać w szczelnym opakowaniu, w miejscu suchym, zacienionym.

Uprawa
Jest to roślina uprawiana wyłącznie w gruncie, wysiewana jako ozima we wrześniu. Choc nie jest specjalnie wybredna co do gleby, woli ziemię lekką, przepuszczalną, starannie odchwaszczoną oraz słoneczną wystawę. Rumianek wysiewa się w rzędy co 30 cm, jedynie przyklepując i utrzymując wilgotność. Na obsianie 10 m2 potrzeba do 2 g nasion. Najlepsze są nasiona krajowych odmian Złoty Łan czy Promyk. Wschody uzależnione są od wilgotności podłoża i ukazują się jeszcze jesienią, tworząc rozetę. Wiosną rośliny szybko tworzą pędy i zakwitają. Pielęgnacja polega głównie na oczyszczaniu międzyrzędzi z chwastów.

Działanie lecznicze
Rumianek pospolity ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, rozkurczowe, regulujące trawienie, wiatropędne, moczopędne, przeciwalergiczne, uspokajające i w pewnym stopniu przeciwbólowe.

Zastosowanie jako lek
Używany bywa zarówno do wewnątrz jak i zewnętrznie. Napar z rumianku podaje się doustnie w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Pomocniczo stosowany jest w chorobie wrzodowej, nadmiernej fermentacji, wzdęciach, bólach brzucha, odbijaniu oraz braku łaknienia, również w stanach skurczowych jelit. Ponadto w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł, gardła, zatok bocznych nosa. Zewnętrznie wykorzystuje się go np. w owrzodzeniach, rumieniu, świądzie skóry, odleżynach. Poza tym napar stosuje się w postaci okładów i przemywań w stanach zapalnych rogówki i tęczówki oraz w alergicznym i ropnym zapaleniu spojówek. W kosmetyce służy do pielęgnacji, mycia i rozjaśniania włosów (nadaje im lekko złocisty odcień) oraz do kąpieli regenerujących skórę.

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...