GłównaZioła na działceCiecierzyca pospolita

Zioła na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Ciecierzyca pospolita

 • niedziela, 14 sierpień 2016 16:10
 • Tekst:  "Działkowiec"

Jest zwana cieciorką lub grochem włoskim. Bardzo popularna roślina z rodziny bobowatych. Pod względem areału upraw zajmuje czwarte miejsce po soi, orzeszkach ziemnych i fasoli. Jest łatwa w uprawie, ma duże wartości odżywcze i wiele możliwych zastosowań.

Charakterystyka
Ciecierzyca jest rośliną jednoroczną o pokroju krzaczastym i wysokości 30 - 100 cm. Ma pierzasto złożone liście i małe, białe lub różowe kwiaty. Strąki są również małe, pękate, z jednym lub dwoma nasionami o spiczastym, przypominającym ptasi dziób końcu. Pęd pokryty jest drobnymi włoskami, które doskonale zatrzymują wilgoć, tak że nawet w gorący, słoneczny i suchy dzień rośliny sprawiają wrażenie wilgotnych, co niewątpliwie jest przystosowaniem do niedoboru wody w ich naturalnym środowisku.

Uprawa
Ciecierzycę rozmnaża się z nasion. Nie jest to roślina wymagająca co do gleby, ale najlepiej rośnie na podłożu żyznym, piaszczystym, dobrze zdrenowanym. Nie lub stanowisk podmokłych, gdzie szybko rośnie, ale zawiązuje mało strąków. Powinno się ją uprawiać na ciepłych i słonecznych stanowiskach. Tak jak wszystkie rośliny bobowate, ciecierzyca wzbogaca glebę w azot i pozostawia ją w dobrej formie. W naszym klimacie najlepszym terminem siewu jest przełom kwietnia i maja, wschody przypadają już po ostatnich przymrozkach. Odległość między rzędami powinna wynosić 30 cm a w rzędzie 5 -10 cm.

Zastosowanie
Ciecierzyca zawiera aż 25 % białka o korzystnym składzie aminokwasowym, dlatego może z powodzeniem zastępować mięso. Jest również bogata w fosfor, potas, większość witamin z grupy B, żelazo i błonnik. W Egipcie nasiona ciecierzycy traktowane są jako dobry afrodyzjak, leczy się nimi także bóle głowy i gardła oraz kaszel, liście natomiast mają właściwości ściągające i wstrzymujące. Zaleca się okładanie nimi zwichniętych kończyn, napar zaś pomaga przy niestrawności. Niedojrzałe nasiona ciecierzycy można jeść na surowo. Dojrzałe po ugotowaniu lub konserwowaniu są świetnym dodatkiem do sałatek, bardzo popularnym w Europie Zachodniej i USA. W Polsce ciecierzyca ma również rosnącą ilość amatorów, szczególnie barów sałatkowych i zwolenników diety wegetariańskiej. Popularnym surowcem jest mąka z nasion, którą wykorzystuje się jako dodatek do zup, chleba i makaronów, ponieważ zawarta w niej skrobia jest bardzo lepka. Na Bliskim Wschodzie je się nasiona ciecierzycy obtoczone w cukrze lub przyprawach. Ugotowane ziarna można także zemleć, wymieszać z oliwką, przyprawić sokiem z cytryny i czosnkiem. Tak przygotowana pasta smakuje świetnie z pieczywem lub krakersami. Ta ciekawa roślina dostarcza nam nie tylko nasion. Cennym wzbogaceniem diety są jej kiełki oraz młode pędy i liście, które przygotowuje się podobnie jak szpinak.

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...