Zioła na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kolendra siewna

 • niedziela, 14 sierpień 2016 16:09
 • Tekst:  "Działkowiec"

W Polsce stosowano przy zwrotach głowy, biegunkach, bólach brzucha i nieprzyjemnym zapachu z ust. Kolendra nazywana jest także pieprzykiem. Zaliczana jest do roślin leczniczych i olejkowych.  Jest rośliną jednoroczną z rodziny selerowatych. Początkowo wytwarza rozetę ząbkowanych, jasnozielonych liści. Następnie wybija się w rozgałęziający się pęd wysokości 70 - 80 cm. Na jego szczycie tworzą się różowawobiałe, drobne kwiatki o nieprzyjemnym zapachu w czasie kwitnienia (zapach pluskwiany, z greckiego koris - pluskwa i annon - anyż), którym odznacza się także cała roztarta roślina. Jest to roślina wybitnie miododajna, rozsiewana w pobliżu pasiek.

Odmiany
Powszechnie uprawiane są dwie odmiany różniące się długością okresu wegetacyjnego, wysokością, wielkością owoców oraz zawartością olejku eterycznego. Odmiana drobnowowocowa, w przeciwieństwie do gruboowocowej ma dłuższy okres wegetacji, wyższe łodygi, mniejsze owoce, ale o wyższej zawartości olejku eterycznego.

Uprawa
Kolendra może być uprawiana w każdym ogrodzie. Lubi glebę lekką, zasobną w składniki pokarmowe, łatwo się nagrzewającą, zasobną w wapń, oraz stanowisko po warzywach uprawianych na oborniku, silnie nasłonecznione. Nie znosi gleb podmokłych, zimnych i kwaśnych. Nie należy jej uprawiać w miejscach po innych roślinach selerowatych jak kminek, anyż, marchew, koper ponieważ bywa porażana przez bakteriozę. Kolendrę rozmnaża się z nasion wysianych pod koniec marca lub na początku kwietnia w rzędy co 30 cm na głębokość 1 - 1,5 cm. Wschody ukazują się po 2 - 3 tygodniach. W dżdżyste lato kolendra często choruje w okresie kwitnienia na bakteriozę co objawia się czernieniem i marnieniem kwiatów lub zawiązków owoców.

Zbiory
Surowcem leczniczym, przyprawowym i olejkodajnym są suche owocki, łatwo rozpadające się na dwie połowy. Zbiór kolendry przeprowadza się w sierpniu, gdy brunatnieją pierwsze baldachy. Ścina się wówczas całe rośliny tuż nad ziemią, dosusza i młóci.

Działanie i zastosowanie
Jako lek - stwierdzono, że owoce kolendry zawierają cenny olejek eteryczny (w którym znajdują się związki rozpuszczające cholesterol), a także pektyny, garbniki, żywice i inne używane powszechnie jako środki wzmacniające, wiatropędne, przeciwskurczowe, przeciwbakteryjne i mlekopędne. W warunkach domowych najczęściej jest używana jako środek likwidujący niestrawność, wzdęcia i nadkwaśność na tle nerwowym. Owoce kolendry używane są do produkcji maści i mieszanek ziołowych. Olejku używa się do leczenia stanów zmęczenia fizycznego i psychicznego oraz łagodzenia napięcia nerwowego. W kosmetyce - wykorzystuje się olejek kolendry do aromatyzowania mydeł, wód toaletowych, perfum i detergentów. Tłuszcz pozyskiwany z nasion dodaje się do środków piorących. W kuchni - używana bywa jako przyprawa do wędlin, marynat, tłustych mięs, pasztetu jak również w postaci domieszki do pieprzu ziołowego, czy przyprawy piernikowej. Niewielka domieszka owocków kolendry zmieszana z herbatą nadaje jej przyjemny aromat. W Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie podaje się listki kolendry praktycznie do wszystkich mięsnych dań. Bez jej owocków nie powstanie praktycznie żaden arabski kuskus.

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...