GłównaZioła na działcePrawoślaz lekarski

Zioła na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Prawoślaz lekarski

 • niedziela, 14 sierpień 2016 16:06
 • Tekst:  "Działkowiec"

Prawoślaz lekarski to okazała bylina z rodziny ślazowatych mogąca dorastać do 150 cm, wytwarzająca pod ziemią grube, krótkie kłącze z licznymi mięsistymi korzeniami. W pierwszym roku wegetacji nad ziemią wytwarza rozetę przyziemnych, karbowanych, zaostrzonych na szczytach liści, a w następnym wybija łodygi kwiatowe. W górnej ich części, w kątach tworzą się duże, różowobiałe kwiaty. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Rośnie dziko w południowo i wschodniej Europie. Występuje przede wszystkim na łąkach i przy drogach, szczególnie w miejscach zasolonych.

Uprawa
Roślina ta wymaga gleb lekkich lub średnich, ale dość wilgotnych. Rozmnażamy ją poprzez nasiona, które wysiewa się do gruntu w kwietniu w rzędy co 50 cm, na głębokość 1,5 cm. Wschody pokazują się po 2 - 3 tygodniach, gdy rośliny mają jedną parę liści należy je przerwać pozostawiając w rzędzie rośliny co 20 - 30 cm. Jesienią wskazane jest obredlanie roślin co skutecznie przed przemarzaniem.

Zbiory i przechowywanie 
W lecznictwie stosuje się liście oraz korzenie prawoślazu. Zbiory korzeni dokonuje się zwykle w drugim roku uprawy, jesienią lub wczesną wiosną. Wykopane korzenie czyści się z ziemi, płucze, usuwa części nadziemne i drobne korzonki. Grubsze korzenie kraje się wzdłuż, aby szybciej wysychały (temp. Suszenia 30 - 40 stopni). Dobrze wysuszony korzeń jest jasnożółty, po przełamaniu biały. Liście zrywa się w czasie kwitnienia roślin (czerwiec - lipiec) pozostawiając na roślinie co najmniej 1/3 zdrowych liści.

Działanie i zastosowanie
Substancje śluzowe korzenia prawoślazu silnie pęcznieją w wodzie i tworzą roztwory koloidalne, które powlekając błony śluzowe układu oddechowego oddechowego pokarmowego, chronią je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Wodne wyciągi z korzenia osłaniają błonę śluzową żołądka tym dłużej i skuteczniej, im większa jest kwasowość soku żołądkowego. Wyciągi z liści i korzeni stosuje się w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej oraz przy uszkodzeniach tych organów substancjami żrącymi. Są one pomocne przy nieżytach i owrzodzeniach żołądka i dwunastnicy. Leczą nieżyty górnych dróg oddechowych, ostry i suchy kaszel, chrypkę a pomocniczo także anginę i nieżyt oskrzeli. Odwary zaleca się do przemywania i okładów na oczy, w stanach zapalnych skóry, wrzodach i czyrakach. W średniowieczu był ceniony i uprawiany w ogrodach przyklasztornych benedyktynów. Zalecali oni odwar z korzenia, nasiona i liście prawoślazu przy kaszlu, zapaleniu płuc, przy kamicy pęcherza moczowego, utrudnionym oddawaniu moczu i przy obrzękach.

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...