Zioła na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Arcydzięgiel

 • niedziela, 14 sierpień 2016 16:06
 • Tekst:  "Działkowiec"

Podstawowym surowcem jest korzeń, mniejsze znaczenie maja owoce (nasiona), zaś jako przyprawę wykorzystuje się ogonki liściowe i młode pędy. Korzenie wykopuje się jesienią pierwszego roku lub wiosną drugiego roku wegetacji roślin. Surowiec oczyszcza się z resztek ziemi i części nadziemnych. Po przekrojeniu korzeni na 3 - 4 części, suszy się je w temperaturze nie wyższej nić 35 stopni. Młode pędy i ogonki liściowe na wino lub kandyzowania zbiera się w drugim roku wegetacji, wiosną przed kwitnieniem. Owoce wykorzystywane są do destylacji olejku eterycznego lub na napary.

Działania lecznicze
Korzeń arcydzięgiel charakteryzuje się wielostronnym działaniem. Jest środkiem rozkurczowym, moczopędnym, wiatropędnym, napotnym, uspokajającym (podobnym do elenium), wykrztuśnym i przeciwkaszlowym. Reguluje pracę układu pokarmowego, pobudza wytwarzanie soku żołądkowego, żołądkowego także innych enzymów trawiennych. Działa rozkurczająco na mięśnie przewodu pokarmowego, pokarmowego zwłaszcza dróg żółciowych. Jest lekiem przy braku łaknienia. Przypuszcza się, że arcydzięgiel zawiera czynnik pobudzający wytwarzanie interferonu przez organizm, a związek ten odgrywa kluczową rolę w odporności organizmów na nowotwory.

Wykorzystanie 
 W kuchni stosuje się go jako dodatek do tortów, keksów, legumin. Od wieków też roślina ta była używana do zaprawiania wódek i likierów. 

 

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...