GłównaZioła na działceBiedrzeniec anyż

Zioła na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Biedrzeniec anyż

 • niedziela, 14 sierpień 2016 16:05
 • Tekst:  "Działkowiec"

Biedrzeniec anyż z rodziny selerowatych jest rośliną jednoroczną o specyficznym anyżowym aromacie, osiągającą 30-50 cm wysokości. W lipcu i sierpniu na szczytach pędów wyrastają w formie baldachów białe, drobne kwiaty.

Uprawa 
Biedrzeniec anyż z powodzeniem możemy uprawiać w ogrodzie. Najlepiej rośnie w miejscu odkrytym, słonecznym, w ziemi ogrodowej, z dostateczną ilością wapnia. Nasiona (właściwie: owoce) wysiewa się w końcu kwietnia wprost do gruntu na głębokość ok. 1 cm, w rzędy odległe od siebie 0 30-35 cm. Nasiona kiełkują po 2-3 tygodniach.

Zbiory 
Owoce anyżu dojrzewają pod koniec sierpnia, a ich zbiór rozpoczyna się w momencie żółknięcia łodyg i szarzenia owoców. Pędy ścina się na wysokości ok.10 cm nad ziemią i suszy w pęczkach, baldachami do dołu. Wysuszone rośliny są młócone. Uzyskanie wartościowych owoców anyżu jest możliwe tylko wtedy, gdy lato jest ciepłe i suche. Działanie i zastosowanie Dla zdrowia - owoce anyżu działają wykrztuśnie i wiatropędnie. Skutecznie pobudzają wydzielanie śluzu w gardle, krtani, tchawicy; wzmagają wydzielanie soku żołądkowego i poprawiają funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego. Szczególnie poleca się je przy zaparciach, bólach brzucha, wzdęciach u niemowląt oraz małych dzieci. U matek karmiących pobudzają wydzielanie mleka, które również dla osesków ma właściwości wiatropędne i rozkurczowe. Owoce anyżu stosuje się w postaci odwaru (1 łyżeczka owoców na 1 szklankę wody) dla dorosłych – 3 razy dziennie po 1/2 szklanki, dla dzieci - kilka razy dziennie po 1 łyżeczce.

W kuchni 
Owoce anyżu znalazły też szerokie zastosowanie jako przyprawa, używamy ich przede wszystkim do wypieku pierników i innych ciast. Kilka mielonych owoców można dodawać do 0,25 l mleka lub białej kawy pitej na śniadanie, co skutecznie pobudzi cały nasz organizm, ale nie można tu w żadnym wypadku przedawkować, gdyż działa to pobudzająco na mózg, rdzeń kręgowy i cały wegetatywny układ nerwowy. Dodanie odrobiny anyżu do kompotu przyspiesza strawienie obiadu. W niektórych krajach ze świeżych liści anyżu sporządza się sałatki. Anyżkiem posypuje się chleb i bułki, a także przyrządza wódkę - anyżówkę. Olejek anyżowy używany jest m.in. do wyrobu likieru bułgarskiego o nazwie Mastika, francuskiego Anisett czy tureckiego Raki. Hodowcy gołębi wykorzystują olejek anyżowy do nawaniania gołębników, dzięki czemu gołębie szybciej przywykają do nowego siedliska. Natomiast owady nie znoszą zapachu anyżu i dlatego nacierając twarz i ręce olejkiem anyżowym można bardzo skutecznie chronić się np. przed ukłuciami komarów.

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...