Zioła na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Dziurawiec

 • czwartek, 28 wrzesień 2017 14:00
 • Tekst:  "Działkowiec"

To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.
Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i miododajną. Występuje powszechnie w strefie klimatu umiarkowanego całej Europy i Azji.

Według licznych legend, przez wiele narodów wykorzystywany był w ich rytuałach i obrzędach ludowych. Pierwsze wzmianki o właściwościach leczniczych dziurawca znane byty w starożytności, zalecano go na wiele dolegliwości. Uważano, że oprócz leczenia chroni też przed zakusami diabelskimi i czarami. Również w polskiej tradycji ludowej ma swoje miejsce, jako roślina o niezwykłych właściwościach leczniczych i magicznych. Wiązano z nią wiele przesądów i zabobonów, m.in. poświęcona w święto Matki Boskiej Zielnej i zawieszona w oknie miała chronić przed uderzeniami piorunów.

Warto wiedzieć
Obecnie dziurawiec należy do najważniejszych roślin leczniczych, a jego właściwości zostały potwierdzone naukowo. Surowiec stanowi ziele - szczyty pędów długości około 20 cm (bez części zdrewniałych), zbierane w pełni kwitnienia i wysuszone w warunkach naturalnych (temperatura nie wyższa niż 35°C). Suszenie - w pomieszczeniach ciemnych i przewiewnych.

Najważniejszym związkiem biologicznie czynnym jest czerwonej barwy hiperycyna (do 0,4%) i jej pochodne. Poza tym ziele zawiera garbniki, flawonoidy (rutynę, witaminy A i C) oraz olejek eteryczny.

Świeże kwiaty zawierają podatną na rozkład w czasie suszenia hyperforynę, która wpływa na wzrost poziomu dopaminy w korze mózgowej i likwiduje negatywne samopoczucie związane ze stresem.

Preparaty z dziurawca
Wyciągi wodne (napary i odwary) zawierają przede wszystkim te składniki, które są dobrze rozpuszczalne w wodzie. Zalecane w dolegliwościach przewodu pokarmowego, w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, ostrym i przewlekłym zapaleniu błony śluzowej żołądka. Dzięki garbnikom mogą być stosowane jako środek przeciwzapalny i antyseptyczny (np. na ropne i trudno gojące się rany skórne).

Odwar z dziurawca można stosować do przemywania skóry z trądzikiem, ropniami i wrzodami, do płukania jamy ustnej i gardła - likwiduje nieprzyjemny zapach z ust, łagodzi zapalenie dziąseł i wspomaga leczenie odsłoniętych szyjek zębowych.

Wyciągi olejowe i alkoholowe z dziurawca wykazują działanie antydepresyjne i stosowane są w leczeniu łagodnych depresji. Zawarta jednak w nich hiperycyna zwiększa wrażliwość skóry na słońce i nie należy ich używać w okresie letnim, słonecznym. Udowodniono również wpływ preparatów z dziurawca na skuteczność leków hormonalnych, zwłaszcza preparatów antykoncepcyjnych i doustnych leków przeciw-zakrzepowych.

Przepisy
Olej z dziurawca - świeże kwiaty zalać oliwą z oliwek lub olejem słonecznikowym, trzymać na słonecznym parapecie przez okres 3 - 4 tygodni. Następnie przecedzić przez gazę do butelki z ciemnego szkła.

Nalewka - suche lub świeże ziele dziurawca zalać wódką i pozostawić do maceracji na 3 tygodnie w słonecznym miejscu. Przecedzić i przechowywać w ciemnym miejscu.

Napar - pół łyżki ziela dziurawca zalać szklanką wrzątku, pozostawić na 15 - 20 minut pod przykryciem.

prof. dr hab. Dorota Jadczak, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – „Działkowiec”

Artykuły powiązane

 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...
 • Wysiewamy zioła
  Zioła mogą być ozdobą działki, wiele z nich to gatunki miododajne, aromatyczne, ale przede wszystkim dostarczające cennych surowców leczniczych, przyprawowych i kosmetycznych. Jesienią wiele z nich można wysiać w ogródku.
  Czytaj dalej...