GłównaZioła na działceWysiewamy zioła

Zioła na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Wysiewamy zioła

 • czwartek, 17 sierpień 2017 12:01
 • Tekst:  "Działkowiec"

Zioła mogą być ozdobą działki, wiele z nich to gatunki miododajne, aromatyczne, ale przede wszystkim dostarczające cennych surowców leczniczych, przyprawowych i kosmetycznych. Jesienią wiele z nich można wysiać w ogródku.

Rozmnażanie
Zioła rozmnaża się generatywnie (nasiona) i wegetatywnie (sadzonki, rozłogi, cebule, podział roślin). Jeżeli roślina wytwarza liczne, zdolne do kiełkowania nasiona, najczęściej wybiera się sposób generatywnego rozmnażania. Jest on najtańszy, a jednocześnie łatwy.

Stanowisko
Miejsce uprawy dla roślin zielarskich, zwłaszcza wieloletnich, musi być dobrze przygotowane i odchwaszczone. Niestarannie przygotowana gleba może przyczynić się do nierównomiernego rozłożenia nasion, które znajdą się na różnej głębokości, w efekcie do nierównomiernych wschodów. Dla drobnych nasion (naparstnica, rumianek) dobrze wyrównana gleba, powinna być jeszcze dodatkowo zwałowana (lepsze podsiąkanie wody, lepsze wschody). Nawożenie organiczne jest uzupełniane nawozami mineralnymi (wieloskładnikowymi). Bardzo dobrymi nawozami są: obornik, kompost i nawozy zielone. Do gatunków o wysokich wymaganiach w tym zakresie należą: arcydzięgiel, lubczyk, kozłek i naparstnica, o średnich - lawenda, mydlnica, rumianek.

Siew
Nasiona wysiewa się bezpośrednio w miejscu uprawy, na rozsadniku lub pod osłonami (szklarnia, tunel) i w różnych terminach (wiosna, lato, jesień). Te, które szybko tracą zdolność kiełkowania (arcydzięgiel, lubczyk, kozłek lekarski), powinny być wysiewane zaraz po zbiorze (sierpień). Przechowywanie ich do wiosny następnego roku wiąże się najczęściej ze znacznym obniżeniem zdolności kiełkowania. W przypadku pozostałych można wykorzystać także nasiona przechowywane po zbiorze w odpowiednich warunkach. Nasiona lubczyku zachowują wartość siewną 1 - 2 lata, serdecznika - 2 lata, lawendy – 2 - 3 lata. O starzeniu się nasion świadczy często brak połysku, zmiana barwy, pękanie i łuszczenie się łupiny nasiennej.
Do siewu najlepiej wybierać nasiona świeże, zdrowe, czyste, o dużej zdolności kiełkowania. Te pokruszone, o nieodpowiedniej barwie i nieświeżym, stęchłym zapachu, na ogół słabiej kiełkują, a wyrosłe z nich rośliny gorzej rosną i rozwijają się. Nasiona przed wysiewem warto zaprawić przed chorobami o szkodnikami, stosując preparaty biologiczne (np. moczenie w wyciągu z rumianku). Niektóre z nasion do skiełkowania wymagają stratyfikacji (lawenda lekarska, czosnek niedźwiedzi) - w warunkach domowych nasiona miesza się z wilgotnym piaskiem i wstawia do zamrażalnika na 2 - 3 tygodnie. Nasiona siane późną jesienią przechodzą w glebie naturalną stratyfikację.

Nasiona sieje się rzutowo (szklarnie, inspekty, na rozsadniku), rzędowo (siew do gruntu), punktowo (nasiona duże), gniazdowe Najczęściej stosuje się siew rzędowy (równomierne rozmieszczenie nasion, dostęp światła i powietrza, łatwe odchwaszczanie). Drobne nasiona sieje się płytko, do 1 cm. Niektóre z nasion (rumianek, kozłek) wymagają światła do skiełkowania. Umieszcza sieje na powierzchni gleby bez przykrycia. Dobrze jest lekko ugnieść zasiew, aby nasiona miały kontakt z glebą i dostęp do wody.

 

Terminarz jesienny siewu ziół

Gatunek Termin i sposób siewu
Dziurawiec zwyczajny

poł. IX do poł. X lub X—XI - do gruntu, 3-4 g nasion na 10 m2, w rzędy co 40 cm,

lekko ugniatając zasiew; wschody: IV

Lawenda lekarska

XI - na rozsadniku (albo do doniczek), 2 g/10 m2, rzędy co 20 cm, głęb. 1-1,4 cm,

wschody: wiosną, sadzenie pot. V (po przymrozkach)

Lubczyk ogrodowy X—XI - na rozsadniku, 3 g/10 m2, płytko w rzędy co 15-20 cm, sadzenie VI—VII
Rumianek pospolity IX lub X-XI - do gruntu, 1,5-3 g/10 m2, rzędy co 40 cm, wschody: po 1-3 tyg.
Serdecznik pospolity IX - do gruntu, 5-10 g/10 m2, rzędy co 40-50 cm, głęb. 1,5-2 cm, wschody: IV
Wiesiołek dwuletni

IX-X i X-XI - do gruntu, 2-3 g/10 m2, rzędy co 40-50 cm, płytko, gtęb. 0,5-1 cm,

wschody: pocz. IV

 

Prof. Renata Nurzyńska-Wierdak, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – „Działkowiec”

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...