Zioła na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Czarny bez

 • środa, 20 czerwiec 2012 05:11
 • Tekst:  "Działkowiec"

Jest to roślina lecznicza posiadająca ponadto zastosowanie w zwalczaniu szkodników roślin. Dziki bez czarny zwany lekarskim jest jedną z najstarszych roślin leczniczych. Duża wartość dekoracyjna, a także właściwości lecznicze sprawiają, że bez czarny jest coraz częściej sadzony w ogrodach.

Kwitnie w maju i czerwcu, baldachy kwiatowe są białokremowe, duże, płaskie złożone z setek drobnych kwiatów. Owoce są czarnofioletowe, lśniące, podobne do jagody, dojrzewają od końca sierpnia do października. Cała roślina, szczególnie kwiaty ma specyficzny, silny zapach. Bez czarny jest wysokim krzewem dorastającym do 8 m wysokości, o grubych, prostych pędach, pokrytych jasnoszarą korą. Poprzez odpowiednie cięcie można uzyskać dowolną formę drzewiastą lub kolumnową określonej wysokości. Wycinanie pędów dwuletnich powoduje silniejszy wzrost. Jest gatunkiem odpornym na mrozy. Występuje w zaroślach, na skraju lasów, siedliskach ruderalnych. Lubi stanowiska wilgotne, nasłonecznione i półcieniste, gleby próchniczne, zasobne w azot.

Wszystkie części rośliny w stanie świeżym mogą być toksyczne. Tracą całkowicie tę właściwość po suszeniu i gotowaniu. Surowcem zielarskim jest kwiat i owoc. Kwiaty zawierają flawonoidy, kwasy organiczne, cholinę, olejki eteryczne, garbniki, związki mineralne. Owoce: antocjany, flawonoidy, cukry, garbniki, pektyny, kwasy organiczne (jabłkowy, octowy, walerianowy, benzoesowy), witaminy A, B1, B2, zwłaszcza witamina C, karotenoidy, pektyny, enzymy, biopierwiastki (jod).

Kwiaty bzu czarnego posiadają właściwości lecznicze: wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych, działanie moczopędne i napotne, przeciwgorączkowe w przeziębieniach i grypie. Owoce bzu czarnego działają napotnie i moczopędnie, a także przeczyszczająco - powodują łatwiejsze usuwanie toksyn z organizmu. Dzięki wysokiej zawartości antocyjanów owoce mają intensywne działanie antynowotworowe.

Zastosowanie 
Kwiaty i owoce bzu czarnego mają zastosowanie w ziołolecznictwie - wchodzą w skład wielu mieszanek ziołowych. Przetwory z owoców: konfitury, soki mają właściwości odżywcze i dietetyczno-lecznicze.

Preparaty roślinne uzyskiwane z bzu czarnego w ochronie roślin
Z suszonego lub świeżego ziela wykonuje się wyciągi i gnojówkę do opryskiwania roślin w zwalczaniu niektórych szkodników. Wyciągi i wywary przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu. Zwalczanie mszyc, rolnic i bielinka kapustnika - opryskiwać kilkakrotnie roślinę lub glebę wyciągiem z bzu czarnego w rozcieńczenia z wodą w stężeniu jedna część bzu i dziesięć części wody.

Odstraszanie gryzoni - gnojówkę bez rozcieńczenia razem z masą roślinną wlewa się do krecich korytarzy i nor norników. Zabieg powtarzać kilkakrotnie. Pędy bzu czarnego (10 - 15 cm długości) ścina się w czasie kwitnienia i suszy, wkłada się do nor, a także owija się nimi pnie drzew. Wydzielany przez liście zapach odstrasza muchy komary. Krzewy bzu czarnego są miejscem lęgowym ptaków, dojrzałe owoce zjadane są przez różne gatunki ptaków: kosy, szpaki, pokrzewki.

Zbiór ziela 
Kwiatostany zbierać w maju i czerwcu, w dni suche, gdy cześć kwiatów jeszcze nie rozwinęła się. Przy zbiorze nie należy ich zgniatać gdyż łatwo brunatnieją. Suszyć w przewiewnym miejscu najlepiej rozwieszając na m sznurkach. Baldachy z dojrzałymi owocami (kiedy przybierają czarny, lśniący kolor) należy zbierać od września i suszyć w temperaturze 30 stopni. Po wysuszeniu i kwiaty i owoce odrywa się od szypułki i przechowuje w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

 

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...