Zioła na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Babka

 • środa, 20 czerwiec 2012 05:10
 • Tekst:  "Działkowiec"

Jej właściwości przeciwkaszlowe, osłonowe i antyseptyczne wykorzystywane są od lat. Babka od dawna uważana była za roślinę leczniczą. W starożytności i w średniowieczu stosowano babkę szerokolistną, zaś obecnie bardziej doceniana jest raczej babka lancetowata, zawierająca więcej niektórych substancji czynnych.

Do użytku własnego możemy stosować oba gatunki. Surowcem leczniczym babki są świeże i suszone liście. Liście zbiera się przez cały okres wegetacji od maja do września. Stanowisko zbioru powinno być z dala od miejskich aglomeracji czy dróg. Liście po zbiorze łatwo brunatnieją, dlatego należy wysuszyć je bardzo szybko, najlepiej w podwyższonej temperaturze 40°C, ale nie na słońcu. Ze świeżych liści można przygotować sok lub nalewkę.

Najbardziej znane jest przeciw-kaszlowe działanie babki (wykrztuśne, rozkurczowe, przeciwzapalne). Związki czynne pobudzają wytwarzanie śluzu w oskrzelach, rozrzedzają go. Wspomaga to oczyszczanie dróg oddechowych.

Odwary z liki babki są zalecane w przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego, przy uszkodzeniu błon śluzowych żołądka i jelit oraz w mało nasilonej biegunce (działanie osłonowe). Natomiast glikozyd aukubina ma właściwości chroniące wątrobę przed zatruciami oraz działa przeciwstresowo.

Badania ostatnich lat wykazały, że wyciągi wodne z liścia babki lancetowatej, stosowane doustnie, pomagają chronić organizm przed inwazją wirusów. Babka pomaga także na stany zapalne skóry. Świeże liście przykłada się na trudno gojące się rany, owrzodzenia, na bolące, stłuczone i opuchnięte miejsca, oraz na ukąszenia owadów. Świeże liście babki trzeba rozgnieść i wetrzeć w miejsce użądlenia oraz wokół niego (zabieg jest skuteczny, gdy wykonany jest natychmiast po ukąszeniu).

Odwarem z liści płucze się jamę ustną, gardło, przemywa oczy, w stanach zapalnych spojówek i powiek. Babka lancetowata, obok rumianku, jest jednym z najlepszych ziół do skóry podrażnionej i alergicznej, dzięki niej skóra szybko wraca do zdrowia. Odwar łagodzi podrażnienia, delikatnie oczyszcza, zwęża rozszerzone pory. Babka lancetowata jest również łagodnym środkiem oczyszczającym organizm z toksyn. Sok ze świeżych liści można pić w trakcie kuracji oczyszczającej. Same liście babki dodaje się do różnych sałatek wiosennych jako zieleninę. Liście zawierają stosunkowo dużą ilość witamin (A, C, K) i soli mineralnych (sód, potas, magnez).

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...