GłównaZioła na działceRozmaryn lekarski

Zioła na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Rozmaryn lekarski

 • środa, 20 czerwiec 2012 05:09
 • Tekst:  "Działkowiec"

Rozmaryn lekarski to wiecznie zielona krzewinka. Jest powszechnie znana w krajach śródziemnomorskich. Na słonecznych stokach górskich wyrasta do 2 metrów wysokości. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Cała roślina ma intensywny, charakterystyczny zapach.

Odmiany
Jest wiele odmian rozmarynu: od wolno rosnących płożących o wysokości 15 cm, nadającej się do pojemników wiszących do jednometrowych opadających kaskadami. Odmiany o bardziej regularnym wzroście i jaśniejszych kwiatach są idealne do stosowania jako ozdoba w patio czy na tarasie.

Rozmnażanie
Rozmaryn można rozmnażać na dwa sposoby: - poprzez wysiew nasion (metoda czasochłonna) - przez sadzonki zielne (z 6-8 parami liści), pobierane ze szczytów pędów roślin matecznych w lipcu i sierpniu.

Wymagania i uprawa
Rozmaryn jest rośliną południową, wymaga więc dużo światła i ciepła. W naszych warunkach klimatycznych jego uprawa w ogrodach łączy się z dużym ryzykiem, bowiem roślina łatwo przemarza (poniżej - 9 stopni C). Dobre wyniki osiągamy uprawiając go w pojemnikach. Na okres od czerwca do sierpnia możemy wynieść go do ogrodu, a zimować powinien domu, w jasnym i chłodnym miejscu. Wiosna każdego roku krzaczki rozmarynu przesadza się do większych pojemników. Należy go zasilać nawozami płynnymi, nie dłużej jednak Nido końca lipca, by pędy zdążyły zdrewnieć.

Zbiory i przechowywanie
Surowcem są liście rozmarynu. Zbiera się je na początku kwitnienia roślin ścinając wierzchołkowe części pędów (20-30 cm długości). Suszy się w warunkach naturalnych, w miejscach przewiewnych i zacienionych. Suche liście mają silny, kamforowy zapach (zbliżony do aromatu sosny), korzenny, cierpkawo-gorzkawy, nieco palący, chociaż wytrawny smak.

Zastosowanie
Rozmaryn jest stosowany w stanach skurczowych jelit, dróg żółciowych i moczowych, w stanach napięcia psychicznego, osłabieniu, bólach głowy. Stosowany zewnętrznie uśmierza bóle mięśni, nerwobóle, rwę kulszową. Jest używany w chorobach skóry wywołanych przez bakterie. Olejek rozmarynowy stosowany w formie nacierań, wpływa pobudzająco przy schorzeniach artretycznych. Jest szczególnie ceniony w krajach śródziemnomorskich i w Anglii. Świeże lub suszone listki dodaje się do zup, sosów, gotowanych ziemniaków, makaronu, warzyw, dań rybnych, mięsnych, dziczyzny, wędliny oraz grzybów i pizzy. Można też przyrządzić ocet i olej rozmarynowy. Gałązka rozmarynu podrzucona na żar, gwarantuje miłą woń mięsom i wędlinom pieczonym na grillu. Spożywanie większych ilości rozmarynu może powodować niekorzystne skutki. Olejek rozmarynowy działa także korzystnie na porost, zdrowotność zdrowotność kolor włosów. Rozmaryn znany był już w starożytności. Rzymianie nazywali go morską rosą, gdyż rósł na wybrzeżach morskich. Był też rośliną kultową. W ludowej tradycji uchodził za symbol miłości, ale także i śmierci. Stosowano go też jako ozdobę i do sporządzania kadzideł. kadzideł dawnej Polsce wytwarzano z niego syrop i wino oraz używano w celach leczniczych, miał przedłużać i pomagać zachować urodę.

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...