STOP spalaniu na działkach

 • sobota, 11 listopad 2017 11:54
 • Tekst:  pzd.pl

Zakończenie sezonu ogrodowego często wiąże się z nawracającym problemem zatruwania środowiska trującymi i niebezpiecznymi kłębami dymu, który powstaje w wyniku spalania odpadów. Dlatego kolejny raz przypominamy, że Regulamin ROD mówi w § 68 w pkt. 5. o całkowitym zakazie spalania odpadów i resztek roślinnych.

W świetle przepisów związkowych działkowcom zabrania się spalania na terenie ogrodu wszelkich odpadów oraz wypalania traw. Spalania odpadów zakazuje także Ustawa o utrzymaniu czystości i porządków w gminach (art. 10 ust. 2a), na podstawie której samorządy podejmują uchwały antysmogowe. Za łamanie przepisów grozą surowe kary. Strażnik miejski może ukarać działkowca mandatem w wysokości do 500 zł, a w przypadku nawracającego wykroczenia nawet grzywną w wysokości do 5000 zł. Działkowe ogniska mają to do siebie, że często spala się w nich także śmieci. A palenie śmieci, czyli starych ubrań, butów, folii, kartonów, czy plastikowych butelek jest zabronione również kodeksem karnym i cywilnym.

Co zatem zrobić z odpadami. Zdrowe, choć obumarłe części roślin, chwasty umieszczajmy w kompostowniku, którego posiadanie jest obowiązkowe na każdej działce. Z kolei te chore w wyniku grzybic i porażone przez mszyce i inne szkodniki powinny być gromadzone w specjalnych pojemnikach i zabrane z ogrodu, jako odpady zielone.

Artykuły powiązane

 • Nie pal na działce
  Jesień wiąże się z wytężoną pracą w ogrodach, zbieraniem plonów i przygotowaniem roślinności do spoczynku zimowego. Niestety prócz zapachu uschniętych liści w niektórych miejscach pojawia się swąd spalenizny. Mimo prowadzonych działań edukacyjnych…
  Czytaj dalej...
 • Palisz na działce? Dostaniesz mandat
  W ogrodach działkowych w wielu miastach trwają kontrole straży miejskiej, a także interwencje straży pożarnej. Powodem są skargi mieszkańców na trujące kłęby dymu, które są efektem spalania odpadów przez działkowców nie szanujących…
  Czytaj dalej...