GłównaWiadomościWoda i prąd na działkach zimą

Woda i prąd na działkach zimą

Przepompownia, ROD Krzekowo Przepompownia, ROD Krzekowo JotO
 • poniedziałek, 30 październik 2017 14:45
 • Tekst: 

W okresie jesienno zimowym wiele ogrodów decyduje się na wyłączenie wody i prądu.
W drodze uchwały Walne Zebranie może do takiej decyzji zobowiązać zarząd ogrodu, ewentualnie zarząd ogrodu może podjąć ją samodzielnie w uzasadnionych przypadkach (np. zły stan sieci elektrycznej, kradzieże prądu, konserwacja i remonty.
Rzadko zdarzają się sytuacje, by zarządy decydowały się na odcięcie prądu bez wcześniejszych konsultacji z działkowcami. Dzieje się tak jedynie w nagłych i nieprzewidzianych lecz uzasadnionych sytuacjach.

Późna jesień i zima to martwy sezon w produkcyjności roślin, a większość prac ogrodniczych w tym okresie wygasa. W związku z tym wyłączenie energii elektrycznej, a szczególnie wody jest zasadne. W innym przypadku istnieje duże ryzyko awarii płytko położonych w ziemi instalacji wodnych nieprzystosowanych do intensywnej eksploatacji w zimie.

Zamknięcie wody może budzić wątpliwości ponieważ trzeba wziąć pod uwagę, że zimą wiele Rodzinnych Ogrodów zmaga się z problemem nie tylko bezdomnych ale też ludzi mieszkających na działkach. Jednak Regulamin ROD jasno stanowi, że wykorzystywanie energii elektrycznej i wody musi mieć związek z przeznaczeniem i charakterem ogrodu, a funkcja całorocznego zamieszkiwania na działce do tego się nie zalicza.

Należy wziąć pod uwagę także fakt, że uruchomienie punktu poboru wody w przypadku, gdy ogród nie korzysta z ujęcia miejskiego lecz własnych studni głębinowych to duży koszt (głównie prądu do napędu pomp i ogrzewania pomieszczenia). Korzysta z takiego ujęcia kilkanaście osób, a koszty ponoszą wszyscy działkowcy.

 

Artykuły powiązane

 • Oszczędzajmy wodę
  Ekologiczne podejście do uprawy działki i rosnące ceny za wodę sprawiają, że powinniśmy oszczędnie ją wykorzystywać. Należy więc pamiętać o tym, by: • używać wody wedle potrzeb i nie pozostawiać włączonych urządzeń…
  Czytaj dalej...
 • Opłaty za wodę według nowego prawa wodnego

  1 stycznia 2018 roku obecny rząd zmienił przepisy o poborze wody. Weszła w życie ustawa o nazwie Prawo wodne, która zmieniła dotychczasowe zasady gospodarowania wodami. Nowa ustawa uchyliła wcześniejsze przepisy zwalniające ogrody działkowe z opłat za pobór wód podziemnych i powierzchniowych.

  Czytaj dalej...