GłównaWiadomościProdukujmy kompost

Produkujmy kompost

  • czwartek, 28 wrzesień 2017 13:46
  • Tekst:  "Działkowiec"

By wyprodukować dobry kompost, trzeba go pielęgnować przez cały sezon. Zadbajmy o odpowiedni pojemnik oraz przyspieszenie procesów rozkładu, zwłaszcza gdy przybywa odpadów organicznych.

Kompostownik powinien być ustawiony w zacienionym miejscu, przynajmniej jeden metr od granicy działki. Rodzaj kompostownika i systematyczna pielęgnacja kompostu mają znaczenie, czy proces mikrobiologicznych przemian przebiega prawidłowo.

Jaki kompostownik
Termokompostowniki są najlepsze. Dobrze się prezentują, łatwo je wkomponować w elementy wyposażenia działki. Wykonane są z tworzywa sztucznego, mają stosunkowo grube ścianki, które zapewnią izolację termiczną. Dostęp powietrza jest możliwy dzięki otworom napowietrzającym. Gotowy kompost powstaje tu szybciej, a przy użyciu preparatów przyspieszających kompostowanie, czas skraca się nawet o 70%. W sprzedaży są termokompostowniki o różnej pojemności.

Worki do kompostowania
Jeżeli jest dużo odpadów i nie mieszczą się w pryzmie, wrzućmy je do specjalnych - grubszych i perforowanych worków foliowych, w nich po 4 tygodniach uzyskamy płynny nawóz. Worki te można układać np. pod krzewami, wtedy nawóz od razu dostanie się pod rośliny.

Szczelne, betonowe
Na działkach funkcjonują jeszcze zamknięte, często wybetonowane kompostowniki, wkopane w ziemię. Podczas obfitych opadów mogą zostać zalane. Panują w nich warunki beztlenowe, trudniej jest przerabiać i wydobyć kompost. Lepiej z nich zrezygnować na rzecz termokompostowników.

Przyspieszanie procesów
Dodając do pryzmy bakterie wyspecjalizowane w procesach rozkładu, przyspieszymy rozkład materii organicznej.

Pryzmę można podlać roztworem dojrzałego kompostu z domieszką nawozu azotowego (na część dojrzałego kompostu 7 części wody, odstawiamy na 12 godzin, mieszamy, przed podlaniem dodajemy dawkę nawozu, np. siarczanu amonu).

Warto dodać do pryzmy świeże zioła lub wyciąg np. z krwawnika, rumianku, pokrzywy, mniszka, kozłka, a zwłaszcza żywokostu. Wzbogacą one kompost w składniki mineralne. W prawidłowo prowadzonej pryzmie powinno być 80% odpadów organicznych, 20% nawozu i 10% ziemi.

Wprowadźmy dżdżownice, które skutecznie przerabiają materię organiczną, produkując biohumus. Tworzą one w pryzmie tunele, napowietrzając ją, a to ogranicza niekorzystną fermentację beztlenową i przykry zapach. Najskuteczniejsze są dżdżownice kalifornijskie (produkują najlepszy nawóz). Można je kupić np. w sklepach wędkarskich.

Jak układać odpady
Pierwszą warstwą powinny być rozdrobnione gałęzie, stanowiące warstwę drenażową, następną - stary kompost, ziemia ogrodowa zmieszane z pociętą słomą. Każdą 15 - 20 cm warstwę resztek przekładamy kilkucentymetrową warstwą ziemi (aż do wysokości 1,5 m).

Kompostowanie to:
- rozwiązanie problemu śmieci organicznych i obniżenie kosztów utrzymania ogrodu (rosnące koszty wywózki śmieci);
- czyste powietrze, bez zadymiania okolicy (zakaz palenia ognisk);
- własna produkcja najcenniejszego, darmowego nawozu organicznego.

Pielęgnacja kompostu

Odpowiednia wilgotność (50 - 60%) jest warunkiem właściwego przebiegu procesów rozkładu (próbka kompostu ściśnięta w dłoni ma dać krople wody między palcami, ale woda nie powinna wysiękać). Jeżeli kompost zostanie zalany i ma brzydki zapach, to trzeba go napowietrzyć (przerobić).

Co 2 - 3 miesiące kompost przerabiamy (przekopujemy z przemieszaniem warstw), aby dobrze napowietrzyć pryzmę.

 

mgr inż. Jadwiga Brzozowska, OP PZD Rzeszów – „Działkowiec”

Artykuły powiązane

  • Problem śmieci w ogrodzie
    Od kilku lat nasz ogród zmaga się z ogromnymi kosztami wywozu śmieci. Ten koszt to lwia część naszego budżetu. Jak na ironię działkowcy wyrzucają do pojemników setki worków z opadami organicznymi co…
    Czytaj dalej...