GłównaWiadomościBądźmy dobrymi sąsiadami

Bądźmy dobrymi sąsiadami

  • sobota, 08 lipiec 2017 13:02
  • Tekst:  ZR-PZD/JotO

„Z tej to powiastki morał w tym sposobie: Jak ty komu, tak on tobie" - tak stosunki sąsiedzkie podsumował dwa wieki temu hrabia Aleksander Fredro. Lata mijają, ale morał z tego wiersza jest nadal aktualny. W związku z trwającym sezonem działkowym warto przypomnieć zatem o Regulaminie ROD i zasadach, których przestrzeganie pozwoli na zachowanie dobrych relacji z innymi działkowcami.

Spalanie
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że na terenie ROD obowiązuje całkowity zakaz spalania. Proceder ten jest niebezpieczny ze względu na ryzyko rozprzestrzenienia się ognia, zanieczyszcza powietrze, powoduje spustoszenie wśród flory i fauny oraz zadymienie okolicy, co może być negatywnie odbierane przez lokalną społeczność i władze miejskie.

Hałas
Dla poprawności stosunków sąsiedzkich i dbania o pozytywny wizerunek działkowców warto wybrać odpowiednie godziny koszenia trawy. Kosiarki, w tym przede wszystkim spalinowe, powodują spory hałas, więc zalecane są godziny przedpołudniowe na tego typu zabiegi pielęgnacyjne w ogrodach. Dzięki temu w drugiej części dnia pozwolimy i sobie i sąsiadom zrelaksować się w spokoju.

Głośna muzyka to zmora nie tylko w blokach mieszkalnych, ale może być również uciążliwa dla użytkowników działek. Pamiętajmy zatem, by w trakcie spotkań towarzyskich na działkach nie przesadzać ze zbyt dużym natężeniem dźwięków (tyczy się to również zbyt głośnych rozmów).

Grillowanie
Grillowanie nie jest zabronione w ROD, ale warto pamiętać, że według przepisu dozwolone jest jedynie używanie grilla przenośnego. Zapis ten nie obowiązuje bez przyczyny - taki rodzaj grilla można z łatwością przenieść w inne miejsce w razie niekorzystnego wiatru. Dzięki temu grillowanie nie będzie uciążliwe dla innych działkowców.

Psy
Warto pamiętać, że zgodnie z Regulaminem ROD nie wolno wprowadzać i trzymać na terenie działek psów bez kagańców i bez smyczy. Przepis ten dotyczy zarówno działkowców, ich rodzin jak również odwiedzających ogród spacerowiczów. Główną przesłanką dla takiego zapisu jest przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci. Ze względu na dobro zwierząt istnieje również zapis zakazujący stałego utrzymywania psów na działce.

Odpady roślinne na alejkach
Coraz częściej zauważyć można proceder wyrzucania wyrwanych chwastów lub skoszonej trawy na aleje ogrodu i układanie ich wzdłuż kolein zrobionych przez auta w nadziei, że jakoś się to rozjeździ. Takie postępowanie wynika z faktu, że część działkowców nie posiada kompostowników czym łamie Regulamin ROD. Nie muszę chyba mówić, że po wyschnięciu trawa i chwasty są rozwiewane przez wiatr na okoliczne działki i tam zasiane zachwaszczają uprawy sąsiadom.

Przestrzeganie Regulaminu ROD jest tak samo istotne jak przestrzeganie zasad współżycia społecznego. Dzięki temu użytkowanie działki jest przyjemnością zarówno dla nas jak i najbliższego otoczenia.