GłównaWiadomościPalisz na działce? Dostaniesz mandat

Palisz na działce? Dostaniesz mandat

 • sobota, 01 lipiec 2017 07:23
 • Tekst:  AH. PZD

W ogrodach działkowych w wielu miastach trwają kontrole straży miejskiej, a także interwencje straży pożarnej. Powodem są skargi mieszkańców na trujące kłęby dymu, które są efektem spalania odpadów przez działkowców nie szanujących prawa i swoich sąsiadów.

W Szczecinie gmina wprowadziła całkowity zakaz spalania na swoim terenie i palenia otwartych ognisk, co również obowiązuje działkowców.
Także Regulamin ROD w § 68 pkt. 5 wprowadza całkowity zakaz spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych, które w większości są materiałem do kompostowania. Dlatego Krajowa rada PZD kolejny raz napomina, że rozpalanie ogniska na działce i spalanie odpadów albo innych śmieci jest niedozwolone i może skutkować otrzymaniem grzywny.
Niestety, nie wszyscy stosują się do obowiązującego prawa. To bardzo źle. Wystarczy bowiem kilku łamiących regulamin działkowców, by zaszkodzić wszystkim ponieważ zadymiając okolicę podczas spalania odpadów kształtują opinię nie tylko o sobie, o swoim ogrodzie, ale o całym PZD.

Utrata życzliwości własnej społeczności lokalnej, może mieć w przyszłości daleko idące konsekwencje dla wszystkich.
Działkowcu! Spalając w ogrodzie trujesz siebie i innych. Dajesz tym samym naszym przeciwnikom do ręki argument za zniesieniem przywilejów, jakie gwarantuje nam ustawa o ROD. Czy naprawdę tego chcesz?

Artykuły powiązane

 • Nie pal na działce
  Jesień wiąże się z wytężoną pracą w ogrodach, zbieraniem plonów i przygotowaniem roślinności do spoczynku zimowego. Niestety prócz zapachu uschniętych liści w niektórych miejscach pojawia się swąd spalenizny. Mimo prowadzonych działań edukacyjnych…
  Czytaj dalej...
 • STOP spalaniu na działkach

  Zakończenie sezonu ogrodowego często wiąże się z nawracającym problemem zatruwania środowiska trującymi i niebezpiecznymi kłębami dymu, który powstaje w wyniku spalania odpadów. Dlatego kolejny raz przypominamy, że Regulamin ROD mówi w § 68 w pkt. 5. o całkowitym zakazie spalania odpadów i resztek roślinnych.

  Czytaj dalej...