GłównaWarzywa na działceCo po czym siać i sadzić

Uprawa warzyw

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Co po czym siać i sadzić

  • czwartek, 28 wrzesień 2017 13:52
  • Tekst:  "Działkowiec"

Odpowiednie następstwo roślin po sobie jest jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na wielkość i jakość plonu warzyw.

Uprawa tej samej rośliny lub spokrewnionych ze sobą w jednym miejscu przez wiele lat może doprowadzić do tzw. zmęczenia gleby, co skutkuje spadkiem plonu i pogorszeniem jego jakości.
Zmęczenie gleby spowodowane jest najczęściej nagromadzeniem w glebie organizmów chorobotwórczych i szkodników charakterystycznych dla danego gatunku lub rodziny w wyniku zachwiania równowagi między występującymi w glebie mikroorganizmami pożytecznymi i szkodliwymi.
Podczas uprawy monokulturowej gromadzą się też w glebie wydzieliny korzeniowe działające toksycznie na rośliny następcze. Może również dojść do jednostronnego wykorzystania niektórych składników pokarmowych lub akumulacji innych.
Brakzmianowania lub błędne jego stosowanie może także doprowadzić do zakwaszenia gleby, a to w rezultacie prowadzi do spadku plonów.

Najbardziej narażone na zmęczenie są gleby lekkie, ubogie w próchnicę i niemające zdolności do zatrzymywania składników pokarmowych.

W warunkach działki
W uprawach na małych powierzchniach, w bliskim sąsiedztwie, a tym cechują się warzywniki w ogrodach działkowych, zachowanie bezpiecznej dla zmianowania odległości jest praktycznie niemożliwe. Bardzo dobrym rozwiązaniem, przeciwdziałającym zmęczeniu gleby jest wtedy współrzędna uprawa różnych gatunków warzyw, ziół i kwiatów. Z powodzeniem może ona być stosowana na działkach (a rzadko spotykana na plantacjach towarowych ze względu na trudne nawożenie, ochronę roślin bądź zmechanizowanie prac). Uprawa współrzędna może być prowadzona w dwojaki sposób:

- albo na przemian pojedyncze rzędy czy egzemplarze różnych gatunków,
- albo różne rośliny na sąsiadujących ze sobą zagonach.

Korzyści
Uprawa współrzędna przyczynia się do zachowania bioróżnorodności, zwiększa równowagę ekologiczną przede wszystkim w środowisku glebowym. Lepiej wykorzystana jest powierzchnia, gdyż przez cały okres wegetacji wprowadzane są nowe gatunki roślin i w efekcie otrzymuje się duże zbiory. Ponadto przez cały sezon gleba pokryta jest roślinami, co sprzyja zatrzymywaniu wilgoci oraz hamuje wzrost chwastów.
Rośliny uprawiane współrzędnie są też rzadziej atakowane przez szkodniki i porażane przez choroby, ponieważ niektóre gatunki cechują się odstraszającym działaniem wobec nich.

Przykłady:
- rosnące w sąsiedztwie fasola karłowa, cząber ogrodowy, koper ogrodowy, cebula i nasturcja sprawiają, że mniejsze jest zagrożenie ze strony mszyc.

- występowanie połyśnicy marchwianki ograniczają: szałwia lekarska, sałata, por i cebula.

- gąsienice motyli, np. bielinka kapustnika czy rzepnika pojawiają się rzadziej, jeśli w pobliżu rośnie seler, pomidor, koper ogrodowy, szałwia lekarska i tymianek właściwy.

- aksamitka wykazuje odstraszające działanie w stosunku do nicieni.

- cebula i czosnek ograniczają porażenie szarą pleśnią i chorobami bakteryjnymi, a warzywa kapustne - septoriozą selera.

Dobre rady
Jeśli jednak ktoś decyduje się tylko na warzywa, jako pierwsze po zastosowaniu nawozu organicznego, powinny być uprawiane: ogórki, kalafiory, kapusta i inne kapustne;
w kolejnym roku: pomidory, warzywa liściowe, cebulowe i niektóre korzeniowe, szczególnie seler,
a w trzecim roku: rośliny strączkowe, buraki, marchew i pietruszka. Nawozy organiczne stosujemy nie rzadziej niż co 3 lata.

 

dr Tomasz Spiżewski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – „Działkowiec”

Artykuły powiązane

  • Najlepsze sąsiedztwo ziół
    W ekologicznym ogrodzie koniecznie muszą być uprawiane zioła. Mogą one zajmować oddzielne miejsca w ogrodzie, ale zioła i rośliny przyprawowe doskonale nadają się do uprawy współrzędnej. To zioła przede wszystkim stymulują wzrost…
    Czytaj dalej...