GłównaWarzywa na działceOgórek i pomidor - pielęgnacja

Uprawa warzyw

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Ogórek i pomidor - pielęgnacja

 • sobota, 08 lipiec 2017 14:37
 • Tekst:  "Działkowiec"

Uprawa pomidorów i ogórków w okresie intensywnego wzrostu i plonowania wymaga stosowania wielu zabiegów pielęgnacyjnych wpływających na ilość i jakość plonu.

Podlewanie
Pomidory jak i ogórki wymagają obfitego podlewania, jednak nie lubią bezpośredniego polewania wodą liści ani zbyt dużej wilgoci w powietrzu (glebę wokół nich dobrze jest wyściółkować słomą, a jeśli uprawiamy pomidory w szklarni lub tunelu, codziennie należy je wietrzyć). W okresie intensywnego wzrostu oraz zawiązywania owoców występuje bardzo duże zapotrzebowanie roślin na wodę. W tych okresach musimy pamiętać o ich nawadnianiu.

Gleba
Bardzo ważnym zabiegiem jest usuwanie chwastów, które konkurują z roślinami uprawnymi o składniki pokarmowe i wodą. Spulchnianie gleby w międzyrzędziach zapewnia roślinom optymalny wzrost korzeni oraz ich napowietrzenie. Glebę spulchnia się płytko, aby nie uszkodzić korzeni.

Usuwanie liści
W miarę wzrostu pędów ogórków i pomidorów usuwamy dolne liście, zwłaszcza gdy pojawią się na nich jakiekolwiek plamy lub przebarwienia. Kiedy owoce pomidorów są już dobrze wykształcone, możemy usunąć osłaniające je liście. Lepszy dostęp słońca do dojrzewających owoców skutkować będzie polepszeniem ich smaku i aromatu. Należy jednak pamiętać, że na jedno grono pomidorów przypada 6 - 7 liści, mniejsza liczba liści skutkować będzie zmniejszeniem efektywności procesu fotosyntezy roślin.

Prowadzenie roślin
Pomidory możemy prowadzić na jeden lub kilka pędów. Głównym pędom należy zapewnić podpory. Można zastosować paliki, do których przywiązuje się pomidory. Stosuje się też podwiązywanie pędu głównego ogórków i pędów pomidorów do sznurków biegnących do drutu umieszczonego u góry osłony. Łodygę należy okręcać sznurkiem tak, aby była wyprostowana. Sznurek nie może być za mocno zaciśnięty, mogłoby to doprowadzić do zahamowania przepływu asymilatów z korzeni.

Ogórki można prowadzić systemem przewodnikowym - po posadzeniu roślin usuwa się pędy boczne i zawiązki do wysokości 60 cm, a pęd główny systematycznie przywiązuje się do sznurka. Po dojściu pędu do szczytu konstrukcji, przekłada się go przez konstrukcję, do której roślina jest podwiązana i prowadzi w dół. Tak też można zrobić u ogórków prowadzonych w uprawie pionowej w gruncie (nie obrywamy od dołu zawiązków).

mgr inż. Robert Rochowiak, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – „Działkowiec”

Artykuły powiązane

 • Zapylanie
  PomidorDbałość o dobry plon pomidorów w zasadzie zaczyna się już od momentu produkcji rozsady (powinna być jak najlepszej jakości) poprzez właściwy wzrost roślin, prawidłowy przebieg procesu wytwarzania kwiatów, kwitnienia, owocowania. Aby rośliny…
  Czytaj dalej...
 • Pomidory na szóstkę
  Uprawa pomidorów jest popularna, chociaż pracochłonna i dość trudna. Wielu działkowców lubi mieć własne pomidory, a smak ich owoców jest znacznie lepszy od kupionych.
  Czytaj dalej...