GłównaWarzywa na działceSadzimy cebulę i czosnek

Uprawa warzyw

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Sadzimy cebulę i czosnek

 • niedziela, 05 marzec 2017 06:58
 • Tekst:  "Działkowiec"

Wczesną wiosną sadzimy różne warzywa cebulowe. Warto przypomnieć, jak je prawidłowo posadzić i jaki powinien być materiał nasadzeniowy. Jest oczywiste, że przed sadzeniem gleba powinna być należycie przygotowana, dobrze uprawiona, nawieziona, wyrównana. Wcześniej można też wyznaczyć odpowiednie rzędy.

Cebula
Można uprawiać ją z siewu, z rozsady oraz z dymki. Uprawa z siewu jest często zawodna. Wschody są nierównomierne, a cebule nie dorastają do wymaganej wielkości. Podobnie uprawa z rozsady też bywa zawodna, sprawdza się, np. przy uprawie odmiany Exhibition, która tworzy bardzo duże cebule i nawet jeśli nie dorośnie, to można uzyskać zadowalający plon.
Godną polecenia i prawie niezawodną metodą uprawy cebuli jest jej uprawa z tzw. dymki, czyli drobnej cebuli średnicy 5 - 25 mm. Zdrową, jędrną dymkę sadzimy na początku kwietnia, w rozstawie 30 x 8 cm, a na zbiór pęczkowy 20 - 25 x 4 cm w rzędzie, nawet jedna obok drugiej. Głębokość sadzenia zależy od wielkości dymki.

Dymkę posadzoną piętką w dół należy dobrze obcisnąć i zagłębić równo z glebą lub 0,5 cm pod jej powierzchnią. Zapobiegnie to wypychaniu cebul z gleby przez rosnące korzenie. Posadzoną dymkę można okryć folią perforowaną lub włókniną, co spowoduje przyspieszenie zbioru o 7 - 11 dni. Osłony należy zdjąć, gdy roślina wytworzy 3 - 4 liście.

Czosnek
Wiosną można sadzić czosnek niewytwarzający pędów kwiatostanowych, tzw. jary, o ząbkach różnej wielkości, nierównomiernie ułożonych w główce. Kupując czosnek do sadzenia należy uważać, gdyż można zaopatrzyć się w czosnek chiński, a wtedy uprawa się nie powiedzie. Zdrowe, pełne ząbki sadzi się jak najwcześniej, gdy tylko pozwalają na to warunki, zwykle na przełomie marca i kwietnia. Odległość rzędów, w zależności od wielkości ząbków, przy sadzeniu wynosi 30 - 40 x 6 -10 cm. Na małych powierzchniach czosnek można uprawiać na zagonach.
Ząbki sadzi się w poprzek zagonów, w rzędach odległych o 20 - 25 cm. Im większe są posadzone ząbki, tym większy będzie plon. Ząbki powinny mieć masę powyżej 1,5 g. Jeśli do sadzenia używamy wszystkich ząbków, to należy podzielić je na frakcje i zróżnicować gęstość sadzenia w rzędzie. Ząbki najmniejsze, poniżej 1,5 g co 4 - 6 cm, średnie 1,5-3 g co 6 - 8 cm, a największe powyżej 3 g co 8 - 10 cm. Ząbki czosnku sadzi się wiosną, pionowo, podobnie jak dymkę, piętką w dół, wciskając na głębokość 3 - 5 cm. Czynność ta jest bardzo pracochłonna.
Na małych powierzchniach można zastosować ściółkowanie gleby. W tym celu międzyrzędzia pokrywa się folią, torfem lub innymi materiałami. Zabieg ten poprawia stosunki wodno-powietrzne gleby, ogranicza zachwaszczenie, powodując wzrost plonu. Jeśli na działce nie ma właściwych warunków do uprawy czosnku albo trzeba zastosować zmianowanie, wówczas można ząbki czosnku posadzić np. w drewnianej skrzyni do 30 cm wysokości, wypełnionej odpowiednim podłożem.

dr inż. Agnieszka Żurawik, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie - "Działkowiec"

 

Artykuły powiązane

 • Cebula - jak uprawiać
  Cebula to jedno z najbardziej znanych warzyw na świecie. Jest nieodzownym składnikiem wielu potraw, ceniona za smak i długą listę właściwości prozdrowotnych. Trudno wyobrazić sobie ogród bez tego warzywa. Cebulę można uprawiać…
  Czytaj dalej...
 • Cebula i czosnek - terminy zbioru
  Cebula Najpopularniejsza jest uprawa cebuli z dymki i w lipcu nadaje się ona już do zbioru. Cebulę z siewu zbiera się zazwyczaj od sierpnia do początku września. Termin zbioru zależy też od…
  Czytaj dalej...