GłównaWarzywa na działceTerminarz siewu i sadzenia

Uprawa warzyw

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Terminarz siewu i sadzenia

 • czwartek, 02 luty 2017 14:43
 • Tekst:  "Działkowiec"

Samodzielne wyprodukowanie dobrej zdrowej rozsady dla jednych czasem jest trudne, innym nie sprawia to większych trudności. Od czego to zależy?


Przygotowanie rozsady warzyw wczesnych oraz do późniejszej uprawy w okresie wegetacji wymaga określonej wiedzy, czyli trzeba wiedzieć, kiedy należy wysiewać nasiona w zależności od terminu uprawy. W jakich warunkach produkować rozsadę, kiedy ją posadzić do gruntu lub pod osłony. Zapoznanie z terminami wysiewu poszczególnych gatunków warzywnych jest bardzo istotne ze względu na uzyskanie wysokich plonów i dobrej jakości warzyw.

Warzywa mogą być uprawiane na trzy sposoby:
• z siewu wprost do gruntu,
• z rozsady,
• z siewu i z rozsady.

W tabeli niżej przedstawiono informację dotyczącą terminów wysiewu najpopularniejszych gatunków warzyw. Terminy należy traktować orientacyjnie, gdyż mogą się nieznacznie różnić dla poszczególnych odmian oraz zmieniać w zależności od przebiegu warunków pogodowych - głównie temperatury powietrza i gleby. Ponadto w niektórych cieplejszych rejonach kraju podane terminy niekiedy należy korygować.

Warzywa kapustne na wczesny zbiór produkuje się w pomieszczeniu, zwykle na okiennym parapecie, w temperaturze nieprzekraczającej 15°C. W okresie wegetacji rozsadę warzyw poplonowych kapustnych na zbiór jesienny produkuje się na rozsadniku w gruncie. Niekiedy nasiona wysiewane są do palet rozsadowych, które są ustawione na grządkach. Ten sposób produkcji pozwala na kilkunastodniowe przetrzymanie roślin, kiedy miejsce, gdzie mają one rosnąć, jest jeszcze zajęte przez dorastający do zbioru przedplon (wczesna fasola, groch cukrowy). Różne rodzaje sałat - na zbiór wczesny produkuje się w pojemnikach (doniczki, palety rozsadowe), zaś na zbiór letni oraz jesienny - na rozsadniku w gruncie. Sałaty na późniejszy zbiór można też wysiewać na miejsce stałe wprost do gruntu, a po wzejściu przerwać siewki, tak aby rosły w zalecanej rozstawie.

dr Anna Wrzodak - Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, "Działkowiec"

Artykuły powiązane

 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...
 • Sadzimy cebulowe
  We wrześniu kontynuujemy sadzenie cebul kwiatowych, gatunków które będą kwitły od wiosny. W tym czasie należy posadzić m.in. hiacynty, lilie i niemal wszystkie rośliny drobnocebulowe, takie jak śnieżniki, śnieżyce i przebiśniegi. Lilie…
  Czytaj dalej...