GłównaWarzywa na działcePapryka w ośmiu krokach

Uprawa warzyw

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Papryka w ośmiu krokach

 • czwartek, 18 sierpień 2016 17:16
 • Tekst:  "Działkowiec"

Warzywo to nie ma u nas tak długiej tradycji uprawy jak inne, dawno znane gatunki. Dlatego warto wiedzieć co robić, aby uzyskać jego dobre plony.

1. Właściwa odmiana
Sadźmy odmiany o dużych owocach i grubych ścianach. W odkrytym gruncie lepiej wykorzystać odmiany polskie. Krajowe odmiany są lepiej przystosowane do naszych warunków pogodowych.

2. Jakość rozsady
Ważna jest dobra jakość rozsady (w naszym klimacie nie można uprawiać papryki z bezpośredniego siewu do gruntu). Niezależnie od tego, czy korzystamy z rozsady zakupionej lub własnej, szczególną uwagę zwracajmy na stan młodych roślin. Pędy nie mogą być zdrewniałe (przyczyną jest zbyt długi okres produkcji rozsady, tzn. za wcześnie wysiane nasiona w stosunku do terminu sadzenia roślin). Najlepiej sadzić młode rośliny o delikatnych pędach, których wysokość nie przekracza 20 cm. Jeśli zmuszeni jesteśmy do dłuższego przetrzymania roślin, to dla zachowania ich przydatności przesadźmy je do większych pojemników.

- Bez szkodników. Przy zakupie rozsady zwracajmy uwagę na uszkodzenia przez szkodniki (np. wciornastek, mszyce). Zaatakowane liście są mniejsze i pomarszczone. Wraz z rozsadą przenosimy szkodniki na uprawę.
- Z dobrym systemem korzeniowym. Papryka jest rośliną o małych zdolnościach regeneracyjnych systemu korzeniowego, zatem lepsza jest rozsada w doniczkach. Przy przesadzaniu nie naruszamy systemu korzeniowego. Uprawa z rozsad niedoniczkowanych nie daje gwarancji uzyskania w pełni dojrzałych plonów.
- Zahartowana. Jeśli papryka będzie rosła bez osłon, to należy ją zahartować. Przed sadzeniem rozsadę solidnie podlewamy.

3. Stanowisko
Powinno być starannie przygotowane. Dla papryki nie są odpowiednie ciężkie, gliniaste gleby. Najlepsze są stanowiska z dużą zawartością próchnicy (grządkę warto nawieźć wcześniej kompostem). W uprawach amatorskich rzadko przeprowadza się analizę zawartości składników mineralnych. Ale warto zbadać odczyn podłoża. Najlepiej, gdy jest ono lekko kwaśne, zbliżone do obojętnego. Zbyt kwaśny odczyn i związana z tym mała zawartość wapnia mogą doprowadzić do wystąpienia suchej zgnilizny wierzchołkowej owoców, które stają się wówczas bezwartościowe. Objawy tej choroby obserwuje się też w przypadku nadmiernego nawożenia mineralnego, przy nieregularnym nawadnianiu. Właściwe połączenie tych elementów uprawy ma istotny wpływ na poziom plonów, jak też ich jakość.

4. Nawożenie
Na lekkich glebach piaszczysto-gliniastych, które spotykamy najczęściej, zaleca się dawkę nawozu wieloskładnikowego przed sadzeniem roślin. Nawóz miesza się z podłożem (płytkie przekopanie lub solidne przegrabienie ziemi). W sezonie wskazane jest kilkukrotne nawożenie roślin (3 razy co 3 tyg.), rozpoczynając miesiąc po posadzeniu, a jednorazowa dawka nie większa niż 25-30 g/m2. Dla dobrej skuteczności konieczne jest połączenie nawożenia z obfitym podlewaniem. Nie należy zraszać roślin.

5. Woda
Papryka ma duże wymagania wodne we wszystkich okresach rozwojowych - od sadzenia rozsady do zbioru owoców. Woda musi być dostarczana regularnie, szczególnie od początku zawiązywania owoców. Jeśli stosujemy niskociśnieniowe nawadnianie kropelkowe (mniejsze zużycie wody), można je połączyć z nawożeniem.

6. Brak konkurencji
Papryka wymaga bardzo dużej ilości światła. Rośliny zacienione zmieniają swój pokrój, wydłużając międzywęźla. Stają się wiotkie, wymagają podwiązywania, a liczba owoców jest niewielka. Chwasty usuwa się ręcznie, a narzędzi używa się ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni przez zbyt głębokie wzruszanie gleby, co może obniżyć plonowanie.

7. Cięcie
Mało znanym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie ogławiające roślin (orientacyjnie pod koniec lipca), które poprawia jakość owoców, jak też przyspiesza ich dorastanie i dojrzewanie. Usuwa się wierzchołki wszystkich pędów wyłamując szczytowe części łodyg. Zostawia się 2 - 3 liście nad zawiązkiem owocu znajdującego się poniżej. Zabieg jest pracochłonny, ale efektywny. Przy okazji usuwa się zbędne pędy, które nie zawiązały owoców. Usuwamy je ostrożnie - pędy papryki są kruche i łatwo uszkodzić całą roślinę. Cięcie przyczynia się też do poprawy warunków fitosanitarnych uprawy.

8. Choroby i szkodniki
Każdego roku na roślinach pojawiają się mszyce. Pozostawienie ich zaszkodzi roślinom, szczególnie pod osłonami z folii. Stosujemy zalecany preparat (chemiczny lub roślinny), wkrótce po pojawieniu się szkodników. Bardzo szybkie rozmnażanie się mszyc powoduje, że opóźnienie zabiegów ochronnych zmniejszy ich skuteczność.

Artykuły powiązane

 • Posiejmy bób
  Najodpowiedniejsze są gleby cięższe - mady, czarne ziemie, a nawet gleby torfowe. Dobrze rośnie również na dobrych lżejszych, ale tylko w rejonach o dużej ilości opadów lub przy regularnym nawadnianiu. Odczyn gleby…
  Czytaj dalej...
 • Cebula - jak uprawiać
  Cebula to jedno z najbardziej znanych warzyw na świecie. Jest nieodzownym składnikiem wielu potraw, ceniona za smak i długą listę właściwości prozdrowotnych. Trudno wyobrazić sobie ogród bez tego warzywa. Cebulę można uprawiać…
  Czytaj dalej...