Uprawa warzyw

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Posiejmy bób

 • czwartek, 18 sierpień 2016 17:14
 • Tekst:  "Działkowiec"

Najodpowiedniejsze są gleby cięższe - mady, czarne ziemie, a nawet gleby torfowe. Dobrze rośnie również na dobrych lżejszych, ale tylko w rejonach o dużej ilości opadów lub przy regularnym nawadnianiu. Odczyn gleby powinien być 6,5 - 7. Na glebach lżejszych, piaszczystych uprawia się bób po nawiezieniu kompostem lub obornikiem. Nie zaleca się uprawy po innych warzywach strączkowych. Glebę dobrze przygotowujemy, aby nasiona były umieszczone na jednakowej głębokości i dobrze przykryte, co gwarantuje równomierne wschody.
Bób potrzebuje dużo wody, szczególnie po siewie, a także w okresie zawiązywania strąków oraz ich dorastania.

Z siewu
Korzystny jest siew gniazdowy (po 2 - 3 szt.) wysiew nasion co 10 - 15 cm w rzędy co 50 - 60 cm. Ponieważ rośliny są kruche, łatwo się łamią, można pozostawić co 2 rzędy przejście szerokości do 90 cm. Głębokość siewu nie mniejsza niż 5 cm — przy płytkim nasiona mogą być wyjadane przez ptaki lub wymywane po ulewnych opadach.

Z rozsady
Aby uzyskać wcześniej własne świeże i smaczne ziarno, bób warto uprawiać z rozsady. Sposób ten przyspiesza termin zbioru o 2 tygodnie. Już od drugiej połowy lutego nasiona (po 2) wysiewa się do doniczek o średnicy (7 - 10 cm) z substratem torfowym, trzyma się je w ciepłym i dobrze doświetlonym pomieszczeniu. Produkcja rozsady trwa 20 - 25 dni. Na 7 dni przed sadzeniem trzeba ją zahartować. Rośliny sadzi się do odkrytego gruntu około 10 kwietnia. Zbiór można dodatkowo przyspieszyć, okrywając rośliny włókniną (sadzenie na początku kwietnia) bądź uprawia w zimnym tunelu (sadzenie w połowie marca).

Okrywanie
Uprawy z siewu i z rozsady można osłonić agrowłókniną, co przyspiesza zbiory o kilka dni i zwiększa plon nasion. Włóknina chroni przed przymrozkami (do -7°C). Kładzie się ją bezpośrednio po siewie lub sadzeniu, a usuwa w czasie ocieplenia — z upraw z siewu po 5 - 6 tygodniach (pod koniec pierwszej dekady maja), a z rozsady po 4 tygodniach.

Ogławianie
Bób ogławia się nad 4 - 6 strąkiem, co nieco przyspiesza plonowanie i ogranicza występowanie mszycy trzmielinowo-burakowej.

Ochrona
Ważne jest odchwaszczanie, szczególnie w początkowej fazie uprawy oraz ochrona przed szkodnikami (mszyce, oprzędziki, strąkowiec) i chorobami (szara pleśń, askochytoza). Im wcześniejsza uprawa, tym mniejsze ryzyko zaatakowania przez szkodniki i choroby.

Zbiór
Bób zbiera się w fazie dojrzałości mlecznej ziarna z przeznaczeniem na bezpośrednie spożycie. Strąki są wówczas już wyrośnięte, ale nadal zielone, a nasiona są zielonej barwy z widocznym znaczkiem i w pełni wykształcone.

Artykuły powiązane

 • Fasola - uprawa
  Fasola szparagowa karłowa jest chętnie uprawiana i spożywana. Warzywo to jest, niestety podatne na różne choroby. Co robić, by uzyskać zdrowe i silne rośliny?
  Czytaj dalej...
 • Papryka w ośmiu krokach
  Warzywo to nie ma u nas tak długiej tradycji uprawy jak inne, dawno znane gatunki. Dlatego warto wiedzieć co robić, aby uzyskać jego dobre plony.
  Czytaj dalej...