GłównaWarzywa na działceCebula - jak uprawiać

Uprawa warzyw

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Cebula - jak uprawiać

 • czwartek, 18 sierpień 2016 17:12
 • Tekst:  "Działkowiec"

Cebula to jedno z najbardziej znanych warzyw na świecie. Jest nieodzownym składnikiem wielu potraw, ceniona za smak i długą listę właściwości prozdrowotnych. Trudno wyobrazić sobie ogród bez tego warzywa. Cebulę można uprawiać z siewu, z rozsady oraz z dymki. Wybór metody uprawy zależy przede wszystkim od warunków klimatycznych, oraz przeznaczenia plonu.

Z rozsady
Plon cebuli uzyskany z rozsady najczęściej przeznacza się na bezpośrednie spożycie. Metoda ta szczególnie polecana jest w rejonach o krótszym okresie wegetacji, oraz na glebach cięższych, gdzie wczesny siew nasion jest utrudniony. Główną zaletą uprawy cebuli z rozsady jest możliwość uzyskania wysokiego plonu dużych cebul o wyrównanej wielkości i kształcie. Nasiona wysiewa się na początku marca do skrzyneczki wysiewnej lub wielodoniczek paletowych. Do chwili kiełkowania utrzymuje się temperaturę 18 - 20°C, a po wschodach niższą 15 - 18°C w dzień i 10 - 12°C w nocy. Czas produkcji rozsady cebuli wynosi około 55 dni.

Cebula dobra do sadzenia powinna mieć 2 - 3 liście i wysokość 12 - 20 cm. Jest to najbardziej kosztowny sposób uprawy, dlatego lepiej jest rozsadę zakupić. Cebula z rozsady znacznie lepiej radzi sobie z zachwaszczeniem, gdyż posadzona rozsada ma już kilka liści. Chwasty łatwiej jest zwalczać w rzędach i w międzyrzędziach. Metoda ta pozwala również na przyspieszenie zbiorów o mniej więcej 3 - 4 tygodnie, w porównaniu do uprawy z siewu. Zakupioną bądź wyprodukowaną samodzielnie rozsadę sadzimy na przygotowane grządki pod koniec kwietnia, co 10 - 15 cm w rzędzie (w odległości rzędów 25 - 30 cm).

Z siewu
Uprawa cebuli z siewu polecana jest w rejonach o długim okresie wegetacji, na glebach szybko nagrzewających się wiosną, tam, gdzie można wcześnie zacząć uprawę. Plon cebuli uzyskany w ten sposób najczęściej przeznacza się do przechowywania.
Niewątpliwą wadą tej metody jest jej pracochłonność, gdyż tak uprawiana cebula wymaga przerywania i systematycznego odchwaszczania. Długie wschody oraz powolny wzrost cebuli w początkowym okresie wegetacji, powodują, że jest ona bardzo wrażliwa w tym okresie na zachwaszczenie. Ponadto zbiory są późne, a plon uzyskany w ten sposób nie jest zbyt obfity. Jest jednak tańsza niż uprawa z dymki. Siew wykonujemy na wiosnę jak najwcześniej w odległości 25 cm między rzędami, a rośliny przerywamy co 6 - 7 cm. Optymalny termin siewu to okres pomiędzy 5 a 20 kwietnia. Przy dobrej pogodzie termin siewu można nieco przyspieszyć, ale nie powinno się siać wcześniej niż przed 25 marca.

Uprawa z dymki
Jest to najbardziej popularna i przynosząca najlepsze efekty metoda uprawy cebuli. Najczęściej cebulę z dymki uprawia się na wczesny zbiór pęczkowy, a także na zbiór z suchą łuską w okresie letnim lub jesiennym. Cebula z dymki jest najbardziej tolerancyjna wobec niesprzyjających warunków klimatycznych i glebowych, dlatego metoda ta znajduje zastosowanie na terenie całego kraju. Zbiory przypadają 4 - 6 tygodni wcześniej niż przy uprawie z siewu. Małe cebulki (dymka) zakupione w sklepie ogrodniczym bądź wyprodukowane samodzielnie, sadzimy wczesną wiosną (od końca marca) w rozstawie 30 - 40 cm i 5 - 8 cm w rzędzie. Cebulę przeznaczoną do wczesnego spożycia wraz ze szczypiorem sadzimy gęściej i poprzez przerywkę uzyskujemy odpowiednie odstępy w rzędach.

Artykuły powiązane

 • Sadzimy cebulę i czosnek
  Wczesną wiosną sadzimy różne warzywa cebulowe. Warto przypomnieć, jak je prawidłowo posadzić i jaki powinien być materiał nasadzeniowy. Jest oczywiste, że przed sadzeniem gleba powinna być należycie przygotowana, dobrze uprawiona, nawieziona, wyrównana.…
  Czytaj dalej...
 • Papryka w ośmiu krokach
  Warzywo to nie ma u nas tak długiej tradycji uprawy jak inne, dawno znane gatunki. Dlatego warto wiedzieć co robić, aby uzyskać jego dobre plony.
  Czytaj dalej...