Uprawa warzyw

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Zapylanie

  • czwartek, 18 sierpień 2016 17:10
  • Tekst:  "Działkowiec"

Pomidor
Dbałość o dobry plon pomidorów w zasadzie zaczyna się już od momentu produkcji rozsady (powinna być jak najlepszej jakości) poprzez właściwy wzrost roślin, prawidłowy przebieg procesu wytwarzania kwiatów, kwitnienia, owocowania. Aby rośliny wytworzyły oczekiwaną ilość gron kwiatowych i owoców, wymagają zapewnienia jak najlepszych warunków do swego wzrostu i rozwoju. Jednak często mimo obfitego kwitnienia, rośliny słabo wiążą owoce. Pomidor jest rośliną samopylną, co oznacza, że dochodzi do samozapylenia, np. w obrębie jednego kwiatu lub kwiatostanu (ale może też być zapylany przez owady pyłkiem z kwiatów z innych roślin pomidora).

Jak pomóc kwiatom
Chcąc zwiększyć ilość zawiązanych owoców, należy kwiatom zapewnić lepsze zapylenie. Codziennie sprawdzamy, które kwiaty są dobrze rozwinięte i otwierają się (w kwiatostanie rozwijają się one stopniowo).

Metody mechaniczne
Aby przyspieszyć i usprawnić zapylanie kwiatów, potrząsa się kwiatostanami w okresie wysypywania się pyłku. Czynność tę najlepiej wykonywać w godzinach 9 - 13. Dobre efekty daje lekkie uderzanie patyczkiem w druty podtrzymujące rośliny lub w pęd kwiatostanu. Aby dojrzały pyłek jeszcze lepiej się wysypywał, grona kwiatowe można wprawić w drgania wibrującą elektryczną szczoteczką do zębów, dotykając nią pędu kwiatostanu. Bardziej cierpliwi, przeglądając rozwinięte kwiaty, mogą zapylać je bardzo delikatnym pędzelkiem, o miękkim włosiu (z sierści zwierzał). Pyłek z pylników przenosi się na znamię słupka kwiatu.
Mając kilkanaście pomidorów, można skutecznie wspomóc zapylanie kwiatów, ale już przy kilkudziesięciu roślinach czynność ta jest pracochłonna i zajmuje dużo czasu.

Hormonizacja kwiatów
Stosuje się płynny nawóz mikroelementowy Betokson. Jest on specyficzną kompozycją mikroelementów i aktywatorów zawiązywania owoców, przeznaczoną do stosowania w uprawie pomidora. Zalecane stężenie - 0,2% (2 ml na 1 litr wody). Opryskuje się tylko grona z otwartymi kwiatami. Zabiegi należy wykonywać 2 - 3 razy w tygodniu, aż do momentu wytworzenia zawiązków. Każde grono powinno być potraktowane dwukrotnie. Kwiaty trzeba zraszać cieczą obficie, gdyż od tego zależy skuteczność działania. Nie wolno stosować większego stężenia niż zalecane przez producenta, ponieważ spowoduje to znaczne deformacje owoców.

Papryka
Jest także rośliną samopylną i proces samozapylenia w niesprzyjających warunkach uprawy jest utrudniony. Przyczyną słabego kiełkowania pyłku może być za niska lub za wysoka wilgotność względna powietrza (poniżej 50% lub powyżej 85%). Żywotność pyłku wynosi 3 doby. Niska intensywność światła, zbyt dużo azotu w podłożu, wysokie wahania temperatur, to często przyczyny gorszego zapylania i słabego wiązania owoców. Lepsze zapylenie i zawiązywanie owoców w tunelu można uzyskać, stosując w dni słoneczne lekkie uderzanie w łodyżkę kwiatu, podobnie jak u pomidora.

Warto wiedzieć...
Zawiązywanie owoców zależy nie tylko od prawidłowego zapylenia kwiatów, ale również od warunków klimatycznych (światło, temperatura, wilgotność) i agrotechnicznych (głównie nawożenia - przenawożenie azotem prowadzi do zaburzeń w wytwarzaniu kwiatów).

Optymalna wilgotność do dobrego zapylania kwiatów to 60 - 75%, a temperatura to 20 - 27°C. W warunkach zbyt wysokiej wilgotności pyłek jest wilgotny i zlepiony, źle się osypuje. Z kolei niska wilgotność powietrza sprawia, że ziarna pyłku są za suche, nie kiełkują, nie utrzymują się na znamieniu słupka. Przy niewłaściwej temperaturze, poniżej 16 stopni i powyżej 30 stopni C, pyłek bardzo słabo kiełkuje. Jedną z przyczyn złego zapylenia może być zbyt duża różnica temperatur między dniem i nocą.

Artykuły powiązane