Uprawa warzyw

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Burak liściowy

 • czwartek, 18 sierpień 2016 16:38
 • Tekst:  "Działkowiec"

Krótki okres wegetacji, łatwość w uprawie, walory odżywcze i dekoracyjne przemawiają za uprawą buraka liściowego na naszych działkach. Znajdźmy dla niego miejsce. W długie, upalne, letnie dni burak liściowy nie traci wartości konsumpcyjnej, dlatego z powodzeniem może zastąpić w tym okresie szpinak. Ponadto jadalne liście i łodygi buraka liściowego są rzadkością na rynku.

Buraki liściowe możemy uprawiać na rabatach, tworząc ciekawe i barwne kompozycje z ulubionymi gatunkami ozdobnymi. Szczególnie dobrze komponują się z ozdobnymi odmianami kapust, rudbekią, rozchodnikiem, astrami, żurawką. Warto wykorzystać je również do uprawy w pojemnikach oraz na obwódki.

Burak liściowy to cenne źródło białka, żelaza, wapnia i witamin K, A i C. Jest również bogaty w kwas foliowy oraz witaminy z grupy B. Warzywo to zalecane jest przede wszystkim diabetykom, osobom z problemami trawiennymi, a także kobietom w ciąży. Burak liściowy może okazać się pomocny walczącym z anemią, miażdżycą i nadwagą. Osoby przepracowane, żyjące w stresie oraz mało odporne na infekcje również powinny zaprzyjaźnić się z tym warzywem.

Jak uprawiać
Nasiona buraka liściowego możemy wysiewać sukcesywnie od kwietnia do końca czerwca na rozsadniku lub bezpośrednio na miejsce stałe. Największe plony tego warzywa uzyskamy na glebach żyznych, wilgotnych i na stanowisku słonecznym. Na miejsce stałe najlepiej wysiewać nasiona w rzędach oddalonych o 40 cm, co 7 - 8 cm i później przerywając, co 20 - 30 cm. Wyrwane buraki możemy wykorzystać do spożycia lub wysadzić w inne miejsce, np. na rabacie.
Pielęgnacja buraków liściowych polega wyłącznie na ochronie zagonów przed ślimakami, odchwaszczaniu i nawadnianiu. Warzywo to nie znosi suszy, dlatego ważne jest, aby w lecie obficie i regularnie je podlewać. Warto w jego uprawie zastosować ściółkowanie gleby. Formujące się kwiatostany należy wyłamywać, gdyż kwitnące rośliny stają się łykowate i gorzkie.
W zależności od terminu siewu zbiory przeprowadza się od czerwca do października, stopniowo wyłamując pojedyncze liście lub całe rośliny. Można je krótko składować w temperaturze około 0° C. Najdelikatniejsze w smaku są liście młode oraz te ze starszych okazów, które lekko przemarzły. Buraki liściowe można uprawiać również w skrzynkach na tarasie, czy dużych donicach na balkonie. W rejonach o łagodnym klimacie możemy pozostawić kilka roślin na zimę na zagonie. Jeśli obsypiemy je na 1/3 wysokości ziemią i przykryjemy liśćmi, mamy szansę cieszyć się jeszcze ich plonem wczesną wiosną.

Odmiany
Odmiany buraka liściowego charakteryzują się gładką lub pomarszczoną blaszką liściową oraz zróżnicowaną barwą ogonków liściowych. Szczególnie dekoracyjne są:
Bright Lights - o jasnozielonych liściach, często podbarwionych na czerwono. Ogonki liściowe mogą mieć barwę czerwoną, purpurową, żółtą, białą, pomarańczową (przechodzą w różne kolory tęczy).

Rhubarb Chard - o dużych pokarbowanych, bordowozielonych liściach i wiśniowo-czerwonych, grubych ogonkach liściowych. Liście bardzo duże, pokarbowane, bordowo-zielone. Najsmaczniejsze są młode liście i ogonki.

Vulkan - liście ciemnozielone, unerwienie liści i ogonki ciemnoczerwone.

Lukullus - o bardzo dużych, pokarbowanych, żółtozielonych liściach
i zielonkawobiałych ogonkach liściowych.

White Silver - o zielonych liściach i szerokich, lekko pomarańczowych ogonkach.

Jak przyrządzać
Blaszki liściowe przyrządza się jak szpinak, a ogonki podaje z wody jak brokuł czy kalafior. Dobrze jest oddzielić ogonki od liści i te pierwsze najpierw gotować przez kilka minut, a potem dorzucić liście. Doskonałą metodą przyrządzania buraka jest smażenie metodą sauté, w małej ilości silnie rozgrzanego tłuszczu. Poza tym można spożywać go na surowo jako kolorowy dodatek do ulubionej sałatki. Doskonale nadaje się również
do zupy botwinki, chłodników oraz jako dodatek do obiadu.

Artykuły powiązane

 • Papryka w ośmiu krokach
  Warzywo to nie ma u nas tak długiej tradycji uprawy jak inne, dawno znane gatunki. Dlatego warto wiedzieć co robić, aby uzyskać jego dobre plony.
  Czytaj dalej...
 • Posiejmy bób
  Najodpowiedniejsze są gleby cięższe - mady, czarne ziemie, a nawet gleby torfowe. Dobrze rośnie również na dobrych lżejszych, ale tylko w rejonach o dużej ilości opadów lub przy regularnym nawadnianiu. Odczyn gleby…
  Czytaj dalej...