GłównaWarzywa na działceCebula i czosnek - terminy zbioru

Uprawa warzyw

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Cebula i czosnek - terminy zbioru

 • czwartek, 18 sierpień 2016 16:36
 • Tekst:  "Działkowiec"

Cebula
Najpopularniejsza jest uprawa cebuli z dymki i w lipcu nadaje się ona już do zbioru. Cebulę z siewu zbiera się zazwyczaj od sierpnia do początku września. Termin zbioru zależy też od celu jej uprawy. Cebulę z zielonym szczypiorem do bezpośredniego spożycia wyrywamy całą, gdy ma średnicę około 25 mm, a szczypior jest wyrośnięty. Cebulę na użytek jesienny i wczesnozimowy zbieramy, kiedy jest całkowicie dojrzała. Do długotrwałego przechowywania - gdy około 50% roślin ma już załamany szczypior, a cebula wytworzyła 2 - 3 łuski okrywające. Zbioru nie należy opóźniać, bo pogarsza się jakość cebuli, mogą odpadać i pękać łuski, a podczas przechowywania cebula może wypuszczać korzenie i liście.

Cebulę wyrywamy podczas suchej pogody, układamy ją luźno w ażurowych skrzynkach i wstępnie dosuszamy (7-10 dni), a potem przenosimy w suche, przewiewne miejsce, gdzie będzie dalej dosychała. W takich warunkach suszenie zachodzi powoli i daje dobre rezultaty, jednak tylko przy sprzyjającej pogodzie w okresie jesieni. Po ostatecznym dosuszeniu należy przyciąć korzenie i przeprowadzić selekcję. Cebulę przechowuje się w temperaturze 0 - 1 °C, przy wilgotności powietrza 70-75% (nie w piwnicach, gdzie jest nadmierna wilgotność, która sprzyja wyrastaniu szczypioru oraz rozwojowi chorób).

Czosnek
Czosnek z sadzenia jesiennego wykopuje się najczęściej w lipcu, natomiast wiosenny - miesiąc później. Zbiory mogą być sukcesywne. Najpierw zbieramy zielone rośliny ze słabo wytworzonymi główkami, na końcu czosnek do przechowywania. Bardzo ważny jest właściwy termin zbioru czosnku, ponieważ decyduje on o jego jakości. Czosnek, który nie wytwarza pędów kwiatostanowych należy zbierać, gdy około 50% roślin ma załamany szczypior. Natomiast objawem dojrzałości czosnku wytwarzającego pędy kwiatostanowe jest zasychanie liści, nie załamuje on łodyg. Jeśli zbierzemy czosnek za późno, to będzie miał odpadające łuski ochronne oraz rozsypane główki. Natomiast zbyt wczesny zbiór (główki miękkie) może spowodować zagrzewanie się czosnku podczas przechowywania i duże jego straty. Przed zbiorem główki czosnku powinny być twarde, a łuski okrywające pergaminowe. Jeżeli chcemy użytkować czosnek jako nowalijkę, jego zbiór można przyspieszyć, nakładając bardzo wczesną wiosną agrowłókninę, wtedy zbiór następuje już w maju.

Zbiór
Wykonujemy w czasie suchej pogody, bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić główek. Po wykopaniu roślin widłami amerykańskimi, zostawiamy je na kilka dni w przewiewnej altanie do wstępnego dosuszenia, a potem dosuszamy jeszcze w zacienionym pomieszczeniu. Następnie obcinamy szczypior i korzenie. Często nie obcinamy suchego szczypioru, zaplatając warkocze z czosnku. Czosnek nie wytwarzający pędów kwiatostanowych nadaje się do dłuższego przechowywania, najlepiej w temperaturze 0 - 1 °C przy wilgotności powietrza 60 - 70%. Małe ilości czosnku na własne potrzeby, przechowujemy do kwietnia w warkoczach, w workach z siatki lub na strychu. Czosnek tworzący pędy kwiatostanowe, źle przechowujący się, przeznacza się do spożycia w okresie jesiennym i wczesnozimowym.

Artykuły powiązane

 • Sadzimy cebulę i czosnek
  Wczesną wiosną sadzimy różne warzywa cebulowe. Warto przypomnieć, jak je prawidłowo posadzić i jaki powinien być materiał nasadzeniowy. Jest oczywiste, że przed sadzeniem gleba powinna być należycie przygotowana, dobrze uprawiona, nawieziona, wyrównana.…
  Czytaj dalej...
 • Cebula - jak uprawiać
  Cebula to jedno z najbardziej znanych warzyw na świecie. Jest nieodzownym składnikiem wielu potraw, ceniona za smak i długą listę właściwości prozdrowotnych. Trudno wyobrazić sobie ogród bez tego warzywa. Cebulę można uprawiać…
  Czytaj dalej...