GłównaWarzywa na działceKapusta pekińska

Uprawa warzyw

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Kapusta pekińska

 • czwartek, 18 sierpień 2016 16:32
 • Tekst:  "Działkowiec"

Nieumiejętna pielęgnacja może niekorzystnie wpłynąć na kondycję tych roślin, prowadząc do utraty plonu lub pogorszenia jego jakości. Najmniej problemów sprawia uprawa na zbiór jesienny, który przypada zwykle na okres od końca września do października. Główki zebrane jesienią uzyskuje się, uprawiając kapustę pekińską z siewu bezpośrednio do gruntu lub z rozsady.

Termin i sposoby siew
Optymalnym terminem siewu bezpośredniego nasion do gleby jest lipiec. Późniejsze odmiany sieje się nieco wcześniej, by dorosły przed nadejściem silniejszych przymrozków. Wcześniejsze odmiany nawet z wysiewu pod koniec lipca zdążą bez problemu osiągnąć pełnię dojrzałości. Gleba do siewu powinna być starannie wyrównana i lekko wilgotna. Nasiona umieszcza się niezbyt głęboko (około 1 cm), przykrywa cienką warstwą i podlewa konewką z sitkiem o drobnych otworach. Siew może być rzędowy, gniazdowy lub punktowy. Odstęp między rzędami powinien wynosić 40 - 50 cm. Po wschodach (3 - 5 dni od wysiewu rzędowego) usuwa się najsłabsze siewki w fazie 2 - 3 liści. W rzędzie odległość między roślinami powinna wynosić 35 - 40 cm. Siew gniazdowy jest oszczędniejszy, co 35 cm w rzędzie umieszcza się po 2 - 3 nasiona. Po pojawieniu się siewek delikatnie uszczykuje się zbędne rośliny, zostawiając jedną. Najmniej nasion zużywa się przy siewie punktowym w rozstawie 40 x 35 cm, unikając przerywki, ale trzeba zapewnić optymalne warunki do kiełkowania nasion.

Nawożenie
Kapustę pekińską najlepiej uprawiać na glebie nawiezionej jesienią obornikiem. Z nawozów mineralnych stosuje się fosfor i potas w postaci np. superfosfatu potrójnego oraz soli potasowej. Nawozy te można częściowo zastosować jesienią roku poprzedzającego uprawę kapusty pekińskiej. Azot wprowadza się dwustopniowo: przed siewem lub sadzeniem 2/3 dawki w postaci saletrzaku (20 dag) i pogłównie (saletra amonowa około 10 dag na10m2). Kapusta pekińska najlepiej rośnie na glebie o odczynie 6,5 - 7,5. Jeżeli gleba jest zbyt kwaśna, jesienią roku poprzedzającego należy grządkę wapnować. Dobrymi przedplonami są rośliny bobowate (motylkowate), a także takie gatunki jak: sałata, szpinak, pomidor, ziemniak, cebula, seler czy ogórek.

Pielęgnacja roślin
Bardzo ważne jest odchwaszczanie grządek, prowadzone już od wschodów roślin. Chwasty łatwo mocją zagłuszyć kapustę. Usuwa się je ręcznie uważając, aby nie uszkadzać korzeni kapusty pekińskiej. Warzywo to należy do szybko rosnących, przy proponowanej rozstawie zakrycie międzyrzędzi liśćmi następuje po 2 - 3 tygodniach od siewu, do tego momentu można najpóźniej zastosować pogłównie nawóz azotowy. Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawadnianie. Jest to bowiem roślina o słabo rozgałęzionym i płytkim systemie korzeniowym, korzystnie więc reaguje na częste, ale nie za obfite podlewanie. Największe wymagania wodne ma po rozpoczęciu zawiązywania główek aż do zbiorów. Zbyt mała ilość wody w glebie prowadzi do zahamowania wzrostu i wystąpienia różnych zaburzeń fizjologicznych, np. brzegowe zamieranie blaszek liściowych najmłodszych liści, zwijających główkę. Ta choroba fizjologiczna może wystąpić przy długotrwałej suszy lub przy niedoborze wapnia, dlatego korzystnie jest nawozić kapustę pekińską pogłównie stosując saletrę wapniową dolistnie w postaci roztworu z wodą.

Szkodniki
Małe roślinki mogą być atakowane przez pchełki ziemne, które zjadają skórkę oraz miękisz liści, wygryzając w nich drobne, okrągłe otworki. Silnie uszkodzone rośliny zamierają. Niszczenie chwastów z rodziny kapustowatych przed siewem nasion kapusty jest jednym ze sposobów uniknięcia jej uszkodzeń przez pchełki. Po zauważeniu objawów żerowania można zastosować Decis 2,5 EC. Smakoszami kapusty pekińskiej są też mszyce, piętnówka kapustnica, paciornica krzyżowianka, bielinek kapustnik i inne gatunki owadów. Dużym zagrożeniem mogą być też ślimaki. Uszkadzają liście, szkieletując je. Przy malej liczbie szkodników można je zebrać ręcznie, przy masowej ich obecności występują większe uszkodzenia. Można zastosować Snacol. Główki kapusty pekińskiej dojrzewają równomiernie. Wycina się je ręcznie, ostrym nożem, przechylając delikatnie na bok, aby odsłonić szyjkę korzeniową. Masa główki, zależnie od odmiany i warunków uprawy, wynosi 1 - 2 kg, a przy dłuższym przetrzymaniu roślin na działce można uzyskać do 3 kg.

Artykuły powiązane

 • Papryka w ośmiu krokach
  Warzywo to nie ma u nas tak długiej tradycji uprawy jak inne, dawno znane gatunki. Dlatego warto wiedzieć co robić, aby uzyskać jego dobre plony.
  Czytaj dalej...
 • Posiejmy bób
  Najodpowiedniejsze są gleby cięższe - mady, czarne ziemie, a nawet gleby torfowe. Dobrze rośnie również na dobrych lżejszych, ale tylko w rejonach o dużej ilości opadów lub przy regularnym nawadnianiu. Odczyn gleby…
  Czytaj dalej...