GłównaWarzywa na działceCebula siedmiolatka

Uprawa warzyw

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Cebula siedmiolatka

 • czwartek, 18 sierpień 2016 16:27
 • Tekst:  "Działkowiec"

Japońskie odmiany siedmiolatki to niezwykle cenne warzywa, znakomicie nadające się do uprawy amatorskiej w polskich warunkach.

Pochodzenie
Siedmiolatka należy do najstarszych uprawnych roślin cebulowych. Pochodzi z Dalekiego Wschodu. W gatunku tym wyróżnia się 3 podgatunki: chiński, japoński i rosyjski, różniące się cechami morfologicznymi i użytkowymi. Znana w Polsce siedmiolatka należy do podgatunku rosyjskiego. Natomiast w Japonii powszechnie uprawiany jest podgatunek japoński, zwany Japońskim porem.

Charakterystyka
Rośliny tego podgatunku są średniej wysokości (60-70 cm), o średniej wielkości, jasnozielonych smacznych i aromatycznych liściach. Częścią użytkową najczęściej są wybielone łodygi ze zgrubieniem cebulowym i liśćmi, odznaczające się dużymi walorami smakowymi i delikatną konsystencją.

Wymagania
Siedmiolatka jest odporna na niskie temperatury i może być uprawiana przez kilka lat na jednym stanowisku. Wymagania glebowe i ochrona roślin są podobne do cebuli i pora. Może być również uprawiana na niezbyt urodzajnych glebach.

Rozmnażanie
Siedmiolatka może być rozmnażana poprzez bezpośredni wysiew nasion, z rozsady lub wegetatywnie przez podział rośliny macierzystej. Masa 1000 nasion siedmiolatki waha się od 2,1 do 2,4 g. Nasiona utrzymują wysoką silę kiełkowania przez 3-4 lata, kiełkują po 14-16 dniach.

Uprawa z rozsady
Na szczególną uwagę zasługuje technologia uprawy tej rośliny powszechna w Japonii, która również może być stosowana w Polsce. Metoda ta polega na uprawie siedmiolatki z rozsady wysadzanej wiosną, a potem na kilkukrotnym (3-4 razy) obsypywaniu rzędów roślin ziemią w miarę ich wzrostu. W rezultacie otrzymuje się wydłużone rośliny, wyglądem przypominające pory. Nasiona na rozsadę wysiewa się w pierwszej lub drugiej dekadzie marca do skrzynek wysiewnych w podłoże z torfu w ilości 1,5 g nasion na 1 skrzynkę. Na miesiąc przed wysadzeniem do gruntu rozsadę należy zahartować. Nie jest konieczne stosowanie pogłównego nawożenia rozsady. Nawożenie podstawowe jest takie, jak w uprawie cebuli. Pogłów-nie nawożenie stosuje się przed obsypywaniem roślin.

Obsypywanie roślin
Rzędy roślin należy obsypywać ziemią do 2/3 wysokości roślin. Najlepiej wykonać 3 - 4-krotne obsypywanie w czasie wegetacji roślin. Pierwsze niewielkie obsypywanie (i nawożenie) powinno się wykonać 3 tygodnie po wysadzeniu rozsady, gdy rośliny grubieją. Nie należy zbyt silnie obsypywać roślin na początku wegetacji, gdyż może to spowodować opóźnienie wzrostu. Z tego powodu zaleca się wykonać dodatkowe obsypywanie roślin w dwa tygodnie po pierwszym obsypywaniu. Każde kolejne obsypywanie powoduje wydłużenie wybielonych zgrubień o 5 - 10 cm. Ostatnie obsypywanie należy wykonać na miesiąc przed planowanymi zbiorami, aby uzyskać delikatne, dobrze wybielone zgrubienia. Obsypywanie nawet prostymi sposobami gwarantuje uzyskanie dużego plonu o wysokiej jakości.

Zbiory i oczyszczanie roślin
Rośliny zbiera się, gdy długość wybielonych zgrubień jest większa niż 20 - 25 centymetrów. Zbiory można prowadzić od września do późnej jesieni. Po zbiorze roślin, korzenie i górna część blaszek liściowych jest przycinana i oczyszczana z zewnętrznych liści. Część użytkową stanowią całe rośliny lub przycięte na długość około 60 cm, z pozostawionymi 3 - 5 liśćmi na roślinie, z wybielonymi zgrubieniami o średnicy 1,5 - 2,5 cm i większej oraz długości powyżej 25 centymetrów. Zazwyczaj rośliny siedmiolatki tworzą w czasie wegetacji jeden pęd (odmiany na wcześniejszy zbiór), ale są też odmiany rozdzielające się na 1 - 2 pędy (odmiany do późniejszych zbiorów). Odmiany tworzące więcej pędów w okresie zbiorów mają wysokie plony i są odpowiednie do późnych zbiorów, ale czasami mają mniej ścisłe zgrubienia.

Artykuły powiązane

 • Sadzimy cebulę i czosnek
  Wczesną wiosną sadzimy różne warzywa cebulowe. Warto przypomnieć, jak je prawidłowo posadzić i jaki powinien być materiał nasadzeniowy. Jest oczywiste, że przed sadzeniem gleba powinna być należycie przygotowana, dobrze uprawiona, nawieziona, wyrównana.…
  Czytaj dalej...
 • Papryka w ośmiu krokach
  Warzywo to nie ma u nas tak długiej tradycji uprawy jak inne, dawno znane gatunki. Dlatego warto wiedzieć co robić, aby uzyskać jego dobre plony.
  Czytaj dalej...