GłównaWarzywa na działceOgórki - uprawa i pielęgnacja

Uprawa warzyw

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Ogórki - uprawa i pielęgnacja

  • czwartek, 18 sierpień 2016 16:21
  • Tekst:  "Działkowiec"

Z działki mamy świeże ogórki spod osłon i z gruntu na sałatki oraz doskonały surowiec na popularne przetwory. Ogórki to jedne z najchętniej spożywanych warzyw. Stanowią tradycyjny element polskiej kuchni. Odznaczają się znakomitymi walorami smakowymi, niezależnie od tego, czy są spożywane w postaci świeżej czy przetworzonej. Wśród warzyw ogórek wyróżnia się zawartością znacznych ilości zasadowych soli, wykazujących korzystne dla organizmu działanie odkwaszające. W maju na działkach siejemy lub sadzimy ogórki. Pamiętajmy, żeby unikać ich uprawy po sobie i innych dyniowatych, przez co zmniejsza się ryzyko występowania chorób i szkodników. Dobrym przedplonem dla ogórków, ograniczającym występowanie niektórych chorób, jest gorczyca.

Wymagania
Wrażliwe na przymrozki i wiatr ogórki najlepiej rosną w miejscu zacisznym, dobrze nasłonecznionym, czyli tam, gdzie gleba szybko się nagrzewa. Jej temperaturę można zwiększyć, ściółkując ją czarną folią lub czarną włókniną. Ogórki uprawia się na glebie niezbyt ciężkiej i wilgotnej, ale nie podmokłej, zasobnej w składniki pokarmowe i materię organiczną, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Przed uprawą korzystne jest przekopanie z glebą dobrze rozłożonego obornika (30-50 kg na 10m2) lub kompostu (60-70 kg na 10 m2). W wersji oszczędnej, obornik albo kompost miesza się z glebą tylko w miejscach siewu lub sadzenia. Nawożenie organiczne uzupełnia się wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi (1 kg/10 m2)

Uprawa płaska
Ogórki najczęściej uprawiane są „na płasko" z siewu nasion bezpośrednio na grządkę, wtedy rośliny nie wymagają przycinania pędów. Przy terminie siewu sprawdza się stare powiedzenie „spiesz się powoli". Przy zbyt wczesnym - nasiona zamiast kiełkować zgniją w glebie, a jeśli już wykiełkują, to ich wschody będą nierównomierne. Najlepiej siać je wtedy, gdy temperatura gleby na głębokości 10 cm osiągnie wartość co najmniej 12 stopni Celsjusza czyli na ogół w połowie maja. By przedłużyć okres zbioru wysiewy można powtarzać co tydzień, do połowy czerwca. Wysiewamy po 2-3 nasiona, co 10-15 cm w rzędzie, na głębokość 1,5-3 cm (na cięższych płycej, na lżejszych głębiej), a po wschodach, po wytworzeniu dwóch liści uszczykujemy siewki tuż pod liścieniami, zostawiając jedną, najdorodniejszą. Przy uprawie płaskiej ogórki wymagają dużo miejsca, rozrastają się swobodnie, gdy rzędy są oddalone od siebie o 120-130 cm. Okrycie włókniną przyspiesza plonowanie o 7-10 dni. Ogórki są zapylane przede wszystkim przez pszczoły, dlatego osłony usuwa się po 3-5 tygodniach. Ogórki uprawia się również z rozsady, której produkcja trwa około 4 tygodni. To metoda bardziej pracochłonna i droższa ale przyspiesza zbiór owoców o 2-3 tygodnie. Daje też możliwość dość ścisłego zaplanowania terminu sadzenia roślin w dogodnym dla nas momencie (np. zaraz po zbiorze przedplonu). Rozsada musi być przygotowana w doniczkach, rośliny źle znoszą przesadzanie (korzenie o małej zdolności regeneracji). Około 20 kwietnia wysiewa się po dwa nasiona do doniczek (średnicy 8 cm) wypełnionych substratem torfowym do 3 ich wysokości. Wymagana jest temperatura 20-25°C i światło. Po wschodach uszczykujemy jedną siewkę tuż nad podłożem, zostawiając silniejszą. Podłoże dosypujemy do góry doniczki, co pobudzi rośliny do wytwarzania korzeni przybyszowych na łodyżce podliścieniowej. Dzięki temu system korzeniowy zostanie lepiej rozbudowany. Rośliny nadają się do sadzenia, mając kilka liści i wysokość 15-25 cm. Na tydzień przed sadzeniem poddaje się je hartowaniu. Rozsadę sadzi się po liścienie, najlepiej w ciepłe, ale pochmurne dni, w godzinach popołudniowych, w glebę wilgotną, w rozstawie 20x 120 - 130 cm i obficie podlewa. Jeżeli nie będzie osłon, ogórki sadzimy w trzeciej dekadzie maja, a nawet na początku czerwca, co umożliwi wykorzystanie grządki pod przedplon, np. rzodkiewkę, sałatę lub szpinak.

Uprawa pionowa
Alternatywą uprawy płaskiej jest uprawa pionowa, polecana zwłaszcza na działkach. Ma ona wiele zalet: dobry dostęp światła do wszystkich części rośliny, lepsze przewietrzanie roślin i szybsze ich wysychanie po deszczu, możliwość nawadniania bez zraszania roślin, lepsze zapylenie przez pszczoły, większa skuteczność stosowanych środków ochrony roślin, łatwy zbiór owoców, znacznie wyższy plon i lepszej jakości owoce (brak kontaktu z glebą). Można ustawić konstrukcję nośną, które podstawą są drewniane słupki długości :około 2,5 m, wbijane do ziemi co 4-5 metrów na głębokość 60 cm. Do ich wierzchołków mocuje się stalowy drut o średnicy 3 mm, nieco cieńszy (2 mm) rozpina się na dole słupków około 15 cm nad ziemią. Ogórki sieje się czy sadzi co 20-25 cm wzdłuż linii wyznaczonej przez dolny drut. Rośliny prowadzi się wzdłuż sznurków przywiązanych do drutów lub też na siatce o oczkach 15 x 15 cm, rozpiętej między drutami. Musi być dobrze przymocowana, by nie zesuwała się, gdyż rośliny mogłyby ulec uszkodzeniu. W miarę wzrostu pędy owijamy wokół sznurków lub przeplatamy przez oczka siatki. Rośliny prowadzone pionowo wymagają cięcia: usuwa się wszystkie pędy boczne i ich kwiaty do wysokości około 50 cm. Powyżej, do wysokości 1 m, wszystkie pojawiające się pędy boczne skraca się za trzecim liściem. Potem na wysokości powyżej 1 m, rośliny prowadzi się już w sposób naturalny, bez cięcia. Powodzenie uprawy ogórka w dużym stopniu zależy od odmiany. Przy zakupie nasion zwracamy uwagę na deklarowaną plenność, jakość tworzonych owoców oraz odporność lub tolerancję na choroby.

Pielęgnacja roślin
W ogórkach, które są wrażliwe na zachwaszczenie, usuwamy już jak najmniejsze chwasty, zwłaszcza rosnące w rzędach. W międzyrzędziach motyczki nie można prowadzić głębiej niż 2-3 cm, by nie uszkodzić korzeni. Podczas wegetacji rośliny dwukrotnie zasilamy nawozem. Korzystne jest też zasilanie dolistne nawozami wieloskładnikowymi. Po rozpoczęciu owocowania ogórki potrzebują dużo wody. Regularne podlewanie w czasie suszy jest warunkiem dobrych plonów. Nie zraszajmy roślin - będą wtedy mniej podatne na choroby. Owoce należy spożytkować jak najszybciej po zbiorze, ich skórka jest cienka i bardzo szybko więdną. Pośpiech jest wskazany przede wszystkim w przypadku zamiaru ich kwaszenia, świeżość surowca ma tu decydujące znaczenie. Ogórki do kwaszenia lub konserwowania najlepiej jest zbierać wczesnym rankiem, gdy mają największy turgor. Gdy ogórki wejdą w okres plonowania, należy pamiętać o ważnej zasadzie: owoce zbieramy regularnie po uzyskaniu przez nie odpowiedniej wielkości. Pozostawianie owoców przerośniętych ogranicza dalsze kwitnienie, co wpływa na obniżenie plonu.

Artykuły powiązane