GłównaWarzywa na działceOddziaływanie roślin na siebie

Uprawa warzyw

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Oddziaływanie roślin na siebie

 • czwartek, 18 sierpień 2016 16:10
 • Tekst:  "Działkowiec"

Allelopatia jest to wydzielanie przez rośliny lub mikroorganizmy aktywnych biologicznie substancji (fitoncydy), które hamują lub stymulują wzrost i rozwój roślin sąsiadujących. Substancje te są wymywane z żywych nadziemnych części roślin przez deszcz, mgłę, rosę oraz wydzielane przez korzenie, powstają także podczas rozkładu martwych szczątek roślin. Fitoncydy - lotne lub płynne substancje o działaniu bakterio i grzybobójczym wydzielane przez rośliny do atmosfery, gleby i wody. Najwięcej ich zawiera: czosnek, cebula, chrzan, krwawnik, mięta, lawenda, sosna i jodła. Występują głównie w liściach, a także w kwiatach, owocach i korzeniach. Najwięcej fitoncydów wydzielają rośliny latem podczas słonecznej i ciepłej pogody. Związki te charakteryzują się wyraźnym zapachem, w zależności od rodzaju wydzielanej substancji mogą działać bakterio lub grzybobójcze hamują rozwój larw owadów lub je odstraszają, stymulują lub hamują wzrost rosnących obok roślin. W skład lotnych wydzielin liści wchodzi m.in. etylen, olejki eteryczne i olejki gorczyczne.

Działanie fitoncydów można wykorzystywać w ochronie roślin przed szkodliwymi owadami, nicieniami i patogenami, w stosunku do których substancje roślinne działają odstraszająco lub toksycznie. W zmianowaniu lub w uprawie współrzędnej umieszcza się odpowiednie rośliny, których substancje niszczą danego szkodnika lub patogena. Substancją taką jest allicyna występująca w czosnku, która wykazuje silne działanie bakterio i grzybobójcze, a także odstrasza szkodniki.

Czosnek posadzony w truskawkach zapobiega rozwojowi szarej pleśni i chroni przed roztoczem truskawkowym. Posadzony pod drzewami i krzewami owocowymi oraz między różami ogranicza występowanie mączniaka prawdziwego, stymuluje zawiązywanie się pąków kwiatowych róż i potęguje zapach kwiatów. Silny zapach czosnku odstrasza wiele szkodników: połyśnicę marchwiankę, pchełki, śmietki. Czosnek dobrze wpływa na wzrost wielu warzyw: np. pomidory, marchew, sałata, seler. Działa jednak niekorzystnie na groch, fasolę i kapustne, co objawia się znacznym obniżeniem plonu tych warzyw. W ogrodzie aksamitki i nagietki są wykorzystywane jako rośliny pułapkowe dla nicieni. Wydzielają one substancje wabiące nicienie, które po wniknięciu do korzeni tych roślin, nie znajdują warunków do dalszego rozwoju i giną.

Zioła uprawiane współrzędnie z warzywami polepszają ich smak, jednocześnie chronią je przed chorobami i odstraszają swoim zapachem szkodniki.

Mięta posadzona na polu zakażonym przez kitę kapuścianą niszczy bakterie będące sprawcami tej choroby.

Bazylia pospolita rosnąca w sąsiedztwie ogórków ogranicza występowanie mączniaka na ogórkach, a także odstrasza komary i muchy.

Cząber ogrodowy przyczynia się do zmniejszenia liczebności mszycy burakowej i sprzyja wzrostowi fasoli.

Szałwia lekarska, mięta oraz tymianek lekarski odstraszają bielinki, jak również wpływają na delikatniejszy smak kapusty i marchwi.

Hyzop lekarski kwitnący przyciąga bielinka kapustnika, dzięki czemu nie atakuje on tak silnie roślin kapustnych, rosnący obok winorośli zwiększa ich plon, natomiast niekorzystnie wpływa na rzodkiewkę. Lawenda dzięki silnemu zapachowi chroni drzewa i krzewy przed mszycami i mrówkami.

Nornice odstrasza zapach czarnego bzu, czosnku, cesarskiej korony, nostrzyka, mięty i gorczycy. Rośliny te warto posadzić w sąsiedztwie tulipanów i drzewek owocowych.

Krety odstrasza zapach aksamitki, komosy i bazylii. Wydzieliny korzeniowe marchwi sprzyjają wzrostowi grochu.

Koper ułatwia kiełkowanie innym nasionom: marchwi, kapusty i ogórków. Przykładem negatywnego oddziaływania jednych roślin na inne jest bylica piołun.

Liście bylicy wydzielają glikozyd (absyntyna), który po przedostaniu się z wodą deszczową do gleby hamuje kiełkowanie nasion, m.in. kopru włoskiego, kminku i szałwii. Rośliny tego samego gatunku mogą również oddziaływać na siebie niekorzystnie, dlatego nie należy uprawiać po sobie ogórków i roślin motylkowych. Fitoncydy znajdują się również w drzewach liściastych i iglastych rosnących w ogrodach, parkach i lasach.

 

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...