GłównaWarzywa na działceFasola szparagowa karłowa

Uprawa warzyw

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Fasola szparagowa karłowa

 • czwartek, 18 sierpień 2016 16:07
 • Tekst:  "Działkowiec"

Świeże strąki fasoli szparagowej są coraz częściej składnikiem naszej codziennej diety, w okresie lata i wczesnej jesieni. Decydują o tym walory smakowe i łatwe przygotowanie.

Jakie odmiany
Do uprawy fasoli szparagowej z siewu w czerwcu najodpowiedniejsze są odmiany wczesne, o okresie wegetacji 60-75 dni, charakteryzujące się równomiernym zawiązywaniem strąków oraz powolnym ich przejrzewaniem. Jest bogata oferta odmian karłowych, zróżnicowanych pod względem wczesności, odporności na choroby oraz barwy i wielkości strąków. Polecane są odmiany żółtostrąkowe m.in. Zlota Saxa, Korona, Elektra, Goldpantera o okresie wegetacji 60 - 65 dni i nieco późniejsze (70-75 dni) Furora Polana, Batuta, Lotos, Laurina, Galopka, Atos, Regina, Goliatka. Z odmian zielonostrąkowych można polecić wczesne (70 - 74 dni) Bogota, Dakota (szer. strąka 13 mm), Roma II (szer. strąka 17 mm), Plus oraz trochę późniejsze (75 - 77 dni) – Aga, Casablanka, Delfina, Gracja, Jawa, Majorka. Odmiany o najkrótszym okresie wegetacji można wysiewać do końca czerwca, bez obawy uszkodzenia roślin i strąków przez pierwsze jesienne przymrozki we wrześniu.

Wymagania uprawowe
Fasola jest rośliną ciepłolubną. W czerwcu przeważnie występuje optymalna temperatura gleby do kiełkowania jej nasion (15-18`C), wschody następują szybko, po 5-7 dniach. Rośliny fasoli odznaczają się dużą wrażliwością na wiatr, źle znoszą brak światła, uprawa nie może być lokalizowana w miejscach zacienionych. Fasola siana w czerwcu może być narażona na niedobór wody groźny zwłaszcza po wysiewie, a potem w okresie kwitnienia roślin, zawiązywania i wzrostu strąków. Susza podczas kwitnienia i wzrostu strąków przyczynia się do skrócenia okresu kwitnienia, słabszego zawiązywania strąków, zmniejszenia plonu i pogorszenia jakości strąków. Wymagania glebowe fasoli szparagowej są duże. Do uprawy nadają się gleby ciepłe, próchniczne, o dobrych stosunkach powietrzno-wodnych. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny lub zbliżony do obojętnego, pH gleby nie powinno być niższe od 5,5. Nieodpowiednie pod fasolę szparagową są gleby zbyt lekkie, zlewne, zaskorupiające się i o wysokim poziomie wody gruntowej. Uprawa fasoli nie jest trudna nawet dla początkujących. Fasolę można uprawiać po zbiorze warzyw wczesnych, np. sałaty, kalafiora, cebuli z zielonym szczypiorem. Bezpośrednio po zbiorze rośliny poprzedzającej, należy w razie potrzeby zastosować i wymieszać z glebą nawozy mineralne. Nie można dopuścić do przesuszenia gleby. Nawożenie azotem powinno być ostrożne, nadmiar azotu wpływa niekorzystnie na działalność bakterii brodawkowych, powoduje nadmierne wyciąganie roślin i przyczynia się do zwiększenia za wartości azotanów w strąkach.

Siew
Nasiona fasoli szparagowej można wysiewać sukcesywnie co 7-10 dni od początku do końca czerwca. Wysiew uzależniony jest od wilgotności gleby. Grządki przed siewem trzeba nawodnić. Przy małej ilości opadów w czerwcu, fasola jako roślina wrażliwa na niedobór wody, powinna być nawadniana Nasiona powinny być zaprawione przeciw szkodnikom i patogenom glebowym. Norma siewu zależy od wielkości nasion i rozstawy, wynosi 40 - 60 g/10 m2, zagęszczenie roślin na 1 m2 wynosi 30-50 sztuk, w zależności od typu wzrostu odmiany. Nasiona najlepiej wysiewać w rzędy co 40-45 cm, a w rzędzie co 8-10 cm. Głębokość siewu 2-5 cm, w zależności od wielkości nasion i typu gleby. Głębsze umieszczenie nasion zabezpiecza przed wypłukiwaniem kiełkujących nasion, np. po ulewnym deszczu.

Zabiegi pielęgnacyjne
Fasola jest bardzo wrażliwa na zaskorupienie gleby, jej delikatne kiełki łamią się na zwięzłych glebach. Ważne jest więc płytkie spulchnianie międzyrzędzi, połączone z odchwaszczaniem, wykonywanym dwukrotnie: po wzejściu roślin i przed kwitnieniem. Fasola jest wrażliwa na zachwaszczenie do czasu zakrycia międzyrzędzi. Spulchnianie korzystnie wpływa na wzrost roślin oraz aktywność bakterii brodawkowych, które wiążąc azot z powietrza, udostępniają go roślinie.

Zbiór
Zbiór strąków fasoli z siewu na początku czerwca przypada (w zależności od przebiegu pogody) na pierwszą lub drugą dekadę sierpnia, natomiast z siewu w końcu czerwca - rozpoczyna się na początku września. Strąki zbiera się sukcesywnie, by nie przerastały, wtedy spada ich jakość. Korzystne cechy strąków to: brak wyczuwalnego włókna, powolne przejrzewanie, prosty kształt, mięsistość, dobre wybarwienie, gładka powierzchnia i brak przewężeń. Zbiór strąków z kolejnej wysianej partii nasion, należy przeprowadzić 2 – 3 razy ostrożnie, aby nie uszkodzić roślin. Podczas zbioru należy zrywać wszystkie strąki z objawami chorobowymi oraz wyrywać rośliny porażone i niszczyć, aby nie były źródłem infekcji szarej pleśni i zgnilizny twardzikowej. Plon strąków fasoli szparagowej z czerwcowego siewu wynosi około 10 – 15 kg z 10 m2. Strąki można wykorzystać do bezpośredniego spożycia i do mrożenia.

Artykuły powiązane

 • Fasola - uprawa
  Fasola szparagowa karłowa jest chętnie uprawiana i spożywana. Warzywo to jest, niestety podatne na różne choroby. Co robić, by uzyskać zdrowe i silne rośliny?
  Czytaj dalej...
 • Papryka w ośmiu krokach
  Warzywo to nie ma u nas tak długiej tradycji uprawy jak inne, dawno znane gatunki. Dlatego warto wiedzieć co robić, aby uzyskać jego dobre plony.
  Czytaj dalej...