Uprawa warzyw

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Brukselka

 • czwartek, 18 sierpień 2016 15:54
 • Tekst:  "Działkowiec"

Ta kapusta w naszych ogrodach stanowi ciekawe uzupełnienie asortymentu warzyw, zwłaszcza że jej uprawa nie jest taka trudna. Ojczyzną kapusty brukselskiej jest Belgia, gdzie uprawiano ją w okolicach Brukseli już od początku XIII wieku. W naszym kraju, kapusta brukselska (nazwa zwyczajowa brukselka) przez długie lata pozostawała w cieniu kapusty głowiastej białej. Obecnie, uprawiana jest na większą skalę, doceniono jej wysoką wartość odżywczą, a także możliwość zamrażania główek i spożywania ich przez cały rok. Brukselka jest składnikiem wielu mrożonych mieszanek warzywnych, które cieszą się dużym popytem.

Wymagania klimatyczne i glebowe
Kapusta brukselska należy do roślin wytrzymałych na niską temperaturę. Dobrze znosi spadki temperatury do -12 a nawet -17°C, w zależności od odmiany. Zamarzanie i rozmarzanie główek w okresie zimowym nie odbija się na ich jakości. Rośliny mogą rosnąć do stycznia, a nawet lutego. Wymagania jej w stosunku do wilgotności gleby i powietrza są wysokie. Niedobór wody w krytycznym okresie zawiązywania główek wpływa na złe przemieszczanie się wapnia w roślinie, czego następstwem jest wewnętrzne brunatnienie główek. Dobrze plonuje na glebach próchnicznych, zasobnych w wapń. Udaje się na glebach piaszczysto-gliniastych, gliniasto-piaszczystych o uregulowanych stosunkach wodnych i o pH 6,5.

Wartość odżywcza
Kapusta brukselska zaliczana jest do warzyw o dużej wartości odżywczej i smakowej. Główki zawierają w suchej masie około 5~o białka o wysokiej wartości biologicznej, a cukrów ogółem około 6%. Kapusta brukselska jest także bogatym źródłem witamin (prowitamina A, witaminy z grupy B, oraz E, K, PF H i kwas foliowy). Poziom witaminy C wynosi 66-196 mg, ale po przemarznięciu roślin maleje, zwiększa się zaś ilość cukrów, co polepsza smak główek. Wśród wielu związków mineralnych (sodu, potasu, magnezu, manganu, miedzi i cynku) na uwagę zasługuje wysoka zawartość fosforu, wapnia oraz żelaza.

Stanowisko i nawożenie
Kapusta brukselska ma długi okres wegetacji i uprawiana jest w plonie głównym. Dobrymi przedplonami są: szpinak, sałata czy wczesne odmiany grochu uprawiane na zielono. Stanowisko w pierwszym lub drugim roku po oborniku, zastosowanym jesienią w dawce 30 kg na 10 m2. Wymagania pokarmowe roślin są duże Fosfor (100- 150 g superfosfatu potrójnego na 10 m2) i potas (100-200 g siarczanu potasu na 10 m2) wysiewa się jesienią lub wiosną, przed sadzeniem. Azot stosuje się w dawce podzielonej: w nawożeniu podstawowym (150 g saletrzaku na 10 m2), pogłównie w fazie zawiązywania główek 100 g saletry amonowej). Zbyt wysokie dawki azotu powodują wyleganie roślin, zwiększenie udziału główek dużych powyżej 3 cm i główek luźnych.

Metody uprawy
Kapustę brukselską można uprawiać rozsady lub z siewu nasion wprost do gruntu. Aby wyprodukować rozsadę potrzebną do obsadzenia powierzchni 10 m2 należy wysiać około 0,6 g nasion. Zaprawione nasiona wysiewa się na rozsadniku w ilości 3-4 g na 1 m2, w rzędy co 20 cm. Termin wysiewu nasion odmian wczesnych przypada na drugą połowę kwietnia, a dla odmian późnych wysiew jest wcześniejszy, na początku kwietnia. Po 6-8 tygodniach, tj. od połowy maja do początku czerwca, sadzi się rozsadę na zagonach w rozstawie 60 x 50 cm i podlewa. Siew bezpośredni nasion na zagonach przypada na 2, 3 dekadę kwietnia, gdyż rośliny uprawiane z siewu dojrzewają o 1-2 tygodnie wcześniej niż z rozsady. Nasiona wysiewa się na głębokość 1-2 cm, najlepiej gniazdowo, w rzędy co 60 cm, a w rzędzie co 50 cm umieszcza się 5-7 nasion. Siewki przerywa się, gdy wykształcą 2-3 liście.

Ogławianie
Główki kapusty brukselskiej nie dorastają równomiernie na całej długości łodygi. Ścięcie wierzchotka wzrostu przyspiesza dojrzewanie główek, zwiększa ich masę oraz wpływa na równomierne dorastanie. Zabieg ten wykonuje się, gdy rośliny są wyrośnięte, a dolne główki mają średnicę 15 mm. Rośliny, które zbieramy w listopadzie, ogławia się w połowie września.

Zbiór
Kapustę brukselską zbiera się w listopadzie i grudniu, a niektóre odmiany nawet w styczniu. Zbiór jest jednorazowy lub wielokrotny w fazie, gdy główki mają minimalną średnicę 10-15 mm, są twarde, zwięzłe, a ich zewnętrzne listki nie są jeszcze żółte. Do mrożenia najlepsze są główki o średnicy 2-3 cm. Plon główek. w zależności od odmiany i warunków uprawy, wynosi 5-18 kg z 10 m2. Po oberwaniu zewnętrznych liści, główki można przechowywać przez 3-5 tygodni w temperaturze 0°C i wilgotności powietrza ok. 95%. Można je również zamrażać w temperaturze -2 do -3°C. Główki najczęściej spożywa się po ugotowaniu, polane roztopionym masłem z bułką tartą lub zmiksowane w postaci kremu. z dodatkiem bulionu i śmietany.

Artykuły powiązane

 • Papryka w ośmiu krokach
  Warzywo to nie ma u nas tak długiej tradycji uprawy jak inne, dawno znane gatunki. Dlatego warto wiedzieć co robić, aby uzyskać jego dobre plony.
  Czytaj dalej...
 • Posiejmy bób
  Najodpowiedniejsze są gleby cięższe - mady, czarne ziemie, a nawet gleby torfowe. Dobrze rośnie również na dobrych lżejszych, ale tylko w rejonach o dużej ilości opadów lub przy regularnym nawadnianiu. Odczyn gleby…
  Czytaj dalej...