GłównaTrawnikiCo niszczy trawnik

trWNIKI

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Co niszczy trawnik

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 06:59
 • Tekst:  "Działkowiec"

Bardzo często zdarza się, że przyczyną złego wyglądu trawnika są owady żerujące na korzeniach traw. Jeśli w porę zauważymy problem i podejmiemy odpowiednie działania, nie zdążą one w sposób znaczny uszkodzić murawy.

Pędraki
Są to larwy chrabąszczy: majowego, kasztanowca oraz guniaka czerwczyka i ogrodnicy niszczylistki. Pędraki przebywając w glebie, podgryzają korzenie traw lub zjadają je w całości. Uszkodzona trawa początkowo żółknie, a w końcu zasycha. Darń bardzo łatwo daje się oderwać od podłoża. Zmiany te są placowe. Ciało pędraków jest długości 2-5 cm, rogalikowato wygięte, barwy brudnobiałej z wyjątkiem głowy i trzech par odnóży tułowiowych, które są brązowawe. Rozwój pędraków trwa 4-5 lat. Pędraki są najbardziej żarłoczne w trzecim roku życia. W tym okresie są również najbardziej odporne na środku chemiczne, co dodatkowo utrudnia ich zwalczanie.

Chrząszcze chrabąszcza majowego są długości 2 do 3 cm, z brązowymi pokrywami. Na końcu odwłoka znajduje się igłowaty kolec kuprowy. Chrabąszcz kasztanowiec jest nieco Mniejszy od majowego a jego koniec odwłoka jest tępo ścięty. Chrząszcze latają o zmroku, od maja do lipca, wydając charakterystyczny buczący dźwięk. Nocą żerują na liściach dębów, brzóz, jarzębów, czereśni, śliw, orzecha włoskiego oraz na modrzewiu i sośnie. Rankiem zapadają w stan odrętwienia i łatwo je wtedy można strząsnąć z drzew. Samice składają jaja na trawnikach. Po 6 tygodniach wylęgają się z nich larwy - pędraki. Chrząszcze ogrodnicy niszczylistki są długości około 12 mm, czerwonawobrązowe, o ciele gęsto owłosionym. Pojawiają się w czerwcu. W ciągu dnia żerują na liściach różnych gatunków roślin zielonych i drzewiastych. Cykl rozwojowy ogrodnicy trwa trzy lata. Chrząszcze guniaka czerwczyka są długości 14-18 mm, barwy żółtobrązowej do ciemnobrązowej z metalicznym połyskiem. Pojawiają się w czerwcu - latają wieczorem, najczęściej przez kilka dni. W odróżnieniu od chrabąszczy prawie nie pobierają pokarmu. Rozwój guniaka trwa 2 lata. Występuje głównie na glebach ciepłych i przepuszczalnych.

Drutowce
To larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych. Są one żółtobrązowe, żółte lub słomkowożółte, błyszczące, wyglądem przypominające kawałki drutu miedzianego. Najintensywniej żerują na początku i pod koniec okresu wegetacyjnego. W tym okresie można je znaleźć pod powierzchnią gleby, gdzie podgryzają korzenie traw, powodując początkowo żółknięcie, a w końcu więdnięcie i zasychanie roślin. Rozwój drutowców trwa 4 – 5 lat. Najczęściej spotyka się je na trawnikach założonych po zaperzonych ugorach i nieużytkach. Chrząszcze są długości 7 – 15 mm, o ciele wydłużonym, barwy brunatnej. Ułożone na grzbiecie podskakują wydając charakterystyczny trzask.

Turkuć podjadek 
Największe zagrożenie stwarza w ogrodach, gdzie jest próchniczna ziemia. Larwy i postacie dorosłe drążą chodniki tuż pod powierzchnią ziemi unosząc młode rośliny i nadgryzając korzenie, które więdną i zasychają. Osobniki dorosłe są uskrzydlone, długości około 5 cm, barwy szarobrązowej z krótkimi włoskami na ciele. Odnóża przednie mają szerokie, w kształcie łopat, przystosowane do grzebania w ziemi. Turkucie zimują w glebie do głębokości 50-100 cm. W maju opuszczają kryjówki zimowe, a w czerwcu samice składają jaja umieszczając je 3 cm pod ziemią. W celu lepszego ogrzania gniazda, samica podgryza korzenie w jego pobliżu, które gnijąc wydzielają ciepło. Larwy po wylęgu pozostają w gnieździe aż do jesieni. Cykl rozwojowy turkucia trwa 3 lata.

Krety
Drążą podziemne korytarze i usypują kopce ziemi. Zimują w korytarzach na głębokości 50-60 cm. Wiosną wznawiają aktywność i kopią płytkie korytarze zwane żerowiskowymi. Krety są najbardziej aktywne w godzinach rannych, wtedy też tworzą najwięcej kretowisk. Żyją w ośmiogodzinnych cyklach - 4 godziny żerują i 4 godziny przesypiają.

 

Jak się ich pozbyć

Pędraki 
Dorosłe owady chrabąszczy strząsamy z drzew i krzewów wczesnym rankiem na rozłożone płachty, a następnie niszczymy. Przy dużym nasileniu występowania chrząszczy możemy je zwalczać preparatami o działaniu kontaktowym np. Decis 2.5 EC (0,03 m) Zabieg należy wykonać w godzinach popołudniowych. Z uwagi na to, że walka z pędrakami jest bardzo trudna, lepiej zapobiegać ich wystąpieniu. Przed założeniem trawnika należy wysiać lucernę lub gorczycę, których pędraki nie lubią. Aby uniemożliwić wylęganie się pędraków z jaj, od maja do lipca, gdy chrabąszcze składają jaja, należy często grabić trawnik. W chwili zauważenia pędraków na trawniku, miejsca gdzie darń zasycha należy przekopać. Po usunięciu pędraków w pustych miejscach możemy ponownie wysiać trawę.

Drutowce
W celu ograniczania ich liczebności na początku wegetacji, najlepiej w kwietniu, należy zakopać w pobliżu roślin na głębokości 5-10 cm, kawałki ziemniaków, buraków lub marchwi ściętą płaszczyzną do dołu (3 pułapki/m2). Co 2-3 dni pułapki trzeba wymieniać, a zgromadzone drutowce niszczyć. Jesienią na glebach kwaśnych wskazane jest nawożenie wapniowe. Można także zastosować chemiczne zwalczanie drutowców preparatami Basudin 10 GR lub Diazinon 10 GR. W przypadku trawnika zaleca się ich stosowanie w dawkach 0,8 – 1,2 kg/100 m2, najlepiej przed założeniem trawnika należy preparat równomiernie rozsiać na całą powierzchnię następnie wymieszać z glebą. Preparaty te zwalczają także pędraki i turkucia podjadka.

Turkuć podjadek 
W okresie wegetacji można wyłapywać turkucie umieszczając w pobliżu ich gniazd szklane słoiki lub puszki o dość dużej średnicy z grudkami nawozu końskiego wewnątrz, przykryte ukośnie ustawioną deseczką. W trakcie swoich wędrówek wpadają do pojemników, z których nie mogą się już wydostać. Owady te można także wyłapywać na koński obornik zakopany jesienią w tych miejscach, gdzie turkucie występowały najliczniej. Nawóz należy umieścić w dołach (50 x 50 x 50 cm), które przysypujemy ziemią. Temperatura obornika jest wyższa niż w najbliższym otoczeniu, co zwabia ciepłolubnego szkodnika na zimowanie. Wiosną wykopujemy pułapki, a turkucie niszczymy. W czerwcu, lipcu warto podjąć próbę zlokalizowania gniazda turkucia. Na drodze do gniazda ziemia jest lekko wzniesiona i widać zaschnięte rośliny, natomiast w miejscu, gdzie znajduje się gniazdo, ziemia jest zapadnięta. Można też wypłaszać turkucie z gniazd zalewając je olejem jadalnym zmieszanym z wodą. Zmusi to turkucie do wyjścia na powierzchnię; a nam ułatwi ich wyłapanie. Turkuć nie lubi sąsiedztwa olszy czarnej, dlatego też na trasie jego wędrówek można umieszczać gałązki olszy w celu odstraszenia szkodnika.

Krety
Są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami glebowymi. Ich pokarmem poza owadami glebowymi są dżdżownice, ślimaki, a nawet młode myszy i norniki. Z tego powodu krety należy odstraszać, a nie uśmiercać. W tym celu można umieszczać w krecich kopcach: wiatraczki, drewniane kołatki, bądź butelki plastikowe umocowane na pręcie szyjką do dołu. Ruch powietrza sprawia, że powstają dźwięki, których kret nie znosi i opuszcza dany teren. Identyczne działanie mają odstraszacze elektroniczne, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Krety są skutecznie odstraszane przez zapach aksamitki, łobody i bazylii, posadzonych na obrzeżach trawnika. Można też użyć gotowych preparatów dostępnych na rynku.

Artykuły powiązane

 • Trawnik - jak założyć
  Każdy pragnie posiadać zadbany trawnik o gęstej i równomiernej darni. Taki trawnik spełnia swoje funkcje użytkowe i dekoracyjne. Aby osiągnąć taki stan należy starannie przygotować podłoże, odpowiednio przeprowadzić wszystkie konieczne zabiegi agrotechniczne,…
  Czytaj dalej...
 • Pielęgnacja trawnika
  Trawnik jest miejscem wypoczynku dla całej rodziny. Nie będzie jednak pięknie wyglądał bez odpowiedniej pielęgnacji. Koszenie Jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego celem, oprócz utrzymania optymalnej wysokości murawy jest między innymi…
  Czytaj dalej...