GłównaTrawnikiChwasty na trawniku

trWNIKI

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Chwasty na trawniku

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 06:52
 • Tekst:  "Działkowiec"

Pojawienie się chwastów jest sygnałem, że popełniamy błędy w pielęgnacji naszego trawnika, jak np.: niewłaściwa wysokość koszenia. Przy zbyt niskim koszeniu, braku nawożenia zmniejsza się tempo odrastania traw, w związku z czym ilość światła w dolnej warstwie trawnika zwiększa się, stwarzając dobre warunki dla wzrostu roślin niepożądanych (np. stokrotki pospolitej). Także niewłaściwa wilgotność gleby sprzyja rozwojowi chwastów. Przy zbyt silnym uwilgotnieniu pojawiają się gatunki nienadające się na trawnik jak turzyce i sity, a na glebach przesuszonych - jastrzębiec kosmaczek. Dzieje się tak dlatego, że chwasty dużo lepiej znoszą skrajne warunki niż odmiany hodowlane traw. Niewłaściwa norma wysiewu również ma wpływ na zachwaszczenie. Przy zbyt rzadkim siewie trawy mogą zostać zagłuszone przez rośliny konkurencyjne, zaś przy zbyt gęstym -trawy będą się wzajemnie zagłuszać. Należy także pamiętać, aby kupować nasiona kwalifikowane, pochodzące z dobrych firm jak np. Biopon.

Zwalczanie chwastów

Metoda mechaniczna 
Polega na ręcznym wyrywaniu chwastów lub usuwaniu ich za pomocą różnych narzędzi. Pojedyncze, głęboko korzeniące się chwasty najlepiej usuwać długą, wąską łopatką, ugniatając dobrze miejsce po ich usunięciu. Ten sposób usuwania chwastów jest skuteczny na niewielkich trawnikach w niszczeniu chwastów jednorocznych. Ręczne niszczenie chwastów jest skuteczne tylko pod warunkiem usunięcia całych roślin wraz ze wszystkimi organami podziemnymi. Pozostawienie w ziemi nawet niewielkich części korzeni umożliwi się ich regenerację. Regularne koszenie trawnika przyczynia się do wyniszczenia wielu gatunków jednorocznych chwastów, jednak jest ono mało efektywne w zwalczaniu chwastów o pokroju leżącym oraz chwastów wieloletnich.

Metoda chemiczna
Stosowanie chemicznych środków chwastobójczych tzw. herbicydów nie rozwiąże na dłuższy czas problemu chwastów, jeżeli zostały popełnione błędy w trakcie przygotowywania podłoża lub w przypadku źle prowadzonej pielęgnacji trawnika. Jednak w przypadku chwastów wieloletnich zastosowanie herbicydów stanowi najskuteczniejszy sposób ich usunięcia. Chemiczne środki chwastobójcze powinno zastosować się w odpowiednim stadium rozwoju trawy: - na trawniku założonym wiosną lub wczesnym latem, herbicydy stosujemy minimum 2 miesiące po założeniu; - na trawniku założonym późnym latem lub jesienią - po 8 miesiącach.
Preparaty należy stosować ściśle według zaleceń zamieszczonych w instrukcji. Herbicydów nie powinno stosować się w okresie suszy - mają wówczas zmniejszoną skuteczność. Bardzo dobrym preparatem zwalczającym chwasty na trawnikach jest Aminopielik D 450 SL. Jest to preparat specjalnie przystosowany do zwalczania chwastów na trawnikach. Chwasty zginą po 7 dniach. Aby zapobiec pojawieniu się mchu na trawniku, przede wszystkim należy zapewnić optymalne warunki wzrostu dla traw hodowlanych. W momencie, gdy mech się pojawi, najskuteczniejszym sposobem pozbycia się go jest zastosowanie nawozu do trawników z mchem.

Artykuły powiązane

 • Co niszczy trawnik
  Bardzo często zdarza się, że przyczyną złego wyglądu trawnika są owady żerujące na korzeniach traw. Jeśli w porę zauważymy problem i podejmiemy odpowiednie działania, nie zdążą one w sposób znaczny uszkodzić murawy.…
  Czytaj dalej...
 • Trawnik - jak założyć
  Każdy pragnie posiadać zadbany trawnik o gęstej i równomiernej darni. Taki trawnik spełnia swoje funkcje użytkowe i dekoracyjne. Aby osiągnąć taki stan należy starannie przygotować podłoże, odpowiednio przeprowadzić wszystkie konieczne zabiegi agrotechniczne,…
  Czytaj dalej...