GłównaTrawnikiZamiast trawnika

trWNIKI

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Zamiast trawnika

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 06:51
 • Tekst:  "Działkowiec"

Utrzymywanie darni wiąże się z wielkim nakładem i sił i środków. Tam, gdzie założenie trawnika jest utrudnione (pod drzewami, na skarpach) często stosuje się rośliny okrywowe. Jeszcze innym kierunkiem poszukiwań ogrodnika, jest potrzeba wprowadzenia zamiast trawnika rodzinnych gatunków z muraw i łąk, urzekających prostotą i pięknem. Dlatego właściciele działek i ogrodów muszą podjąć decyzję: czy wybiorą powszechnie akceptowaną choć kłopotliwą w utrzymaniu murawę trawnikową, czy może przynajmniej częściowo zastąpią ją inną nawierzchnią. Alternatywą jest łąka kwietna. Na małej działce może stanowić niewielką rabatę, ale w naturalistycznym ogrodzie zastąpić trawnik.

Jak zdobyć nasiona
Wyzwaniem może być zdobycie nasion traw (innych niż w standardowych mieszankach) i kwiatów. W Polsce jest kilku producentów gotowych mieszanek roślin, dostępnych w sklepach ogrodniczych i w sprzedaży wysyłkowej ale sami też możemy skomponować ich atrakcyjny zestaw. Wystarczy zebrać nasiona wybranych roślin z łąki, z wyjątkiem gatunków rzadkich i chronionych. Czasami stosuje się rozłożenia siana skoszonego na przełomie czerwca i lipca z pobliskiej łąki, z którego po wyschnięciu wysiewają się dojrzałe nasiona.

Zakładanie łąki
Trawnik wymaga dość zasobnego podłoża i stałego, wcale nie małego nawożenia. Łąka kwietna wprost przeciwnie. Można ją założyć na różnych siedliskach dostosowując skład gatunkowy do panujących warunków. Generalnie najwłaściwsze są ubogie gleby ponieważ na zbyt żyznych, o dużej zawartości próchnicy zaczynają dominować na roślinami kwiatowymi trawy i niepożądane chwasty. Korzystnym zabiegiem, szczególnie na glebach kwaśnych jest ich wapnowanie, a tym samym podwyższenie odczynu gleby, bowiem wiele gatunków roślin, które można zastosować na kwietnej murawie preferuje obojętne lub lekko zasadowe siedliska. Ważne jest przygotowanie terenu a szczególnie jego odchwaszczenie. Po takich zabiegach jak przeoranie lub przekopanie, zabronowanie, można odczekać kilka tygodni na skiełkowanie chwastów, które właśnie we wczesnym stadium rozwoju należy usunąć. Podobną rolę spełni wiosenne, bardzo gęste wysianie zbóż, konkurencyjnych dla roślin niepożądanych, a po ich ścięciu wsianie nasion łąkowych. Żeby zapewnić równomierne wschody dobrze jest wymieszać nasiona z piaskiem. Większość roślin wymaga do skiełkowania światła. Dlatego nie należy przykrywać nasion warstwą gleby. Wystarczy lekkie ubicie lub zwałowanie podłoża. Podstawą sukcesu wykiełkowania roślin jest zapewnienie dostatecznej wilgotności, dlatego ważny jest termin zakładania murawy: wczesną wiosną w kwietniu, gleba zawiera dużo wilgoci lub późną jesienią. Termin letni jest również odpowiedni o ile zadbamy o właściwe nawilgotnienie podłoża.

Zabiegi pielęgnacyjne 
Pielęgnacja murawy kwietnej nie jest pracochłonna. Tej zakładanej na glebach lekkich nie nawozimy, nie podlewamy nawet w czasie suszy. Kosimy raz w roku jesienią. Koszenie letnie na 5 – 10 cm wskazane jest po wysiewie. Łąkę kwietną na glebach nieco cięższych, gliniastych w pierwszym roku po założeniu należy kosić wysoko kilka razy w okresie wegetacyjnym. W następnych latach 1 – 2 razy w roku. Dobre efekty daje przeprowadzanie letniego koszenia małych fragmentów łąki, co imituje wypas a w efekcie sprzyja zachowaniu różnorodności gatunkowej murawy. Dzięki temu koszeniu uzyskujemy również przedłużony efekt kwitnienia łąki. Zawsze należy pozostawić siano tylko do wyschnięcia i uwolnienia nasion, a następnie sprzątną je żeby nie zwiększać żyzności siedliska. Pojawiające się niepożądane rośliny niszczone są w czasie koszenia, ale najlepiej jest usuwać je ręcznie. Obecność chwastów może świadczyć o zbyt żyznej glebie.

Dobór gatunków 
Dobór roślin powinien być związany z rodzajem gleby. Siedliska suche, ubogie w składniki mineralne, ale bogate w węglan wapnia i nasłonecznione sprzyjają zadomowieniu się roślin pochodzących z muraw kserotomicznych. Warto tu wymienić dziewannę drobnokwiatową, cieciorkę pstrą, chabry, szałwię, komonicę zwyczajną, rzepika pospolitego, rumiana, cykorię, mydlnicę lekarską, krwiściąga mniejszego, brodawnika zwyczajnego. Na glebach bardziej żyznych i wilgotnych dobre warunki do rozwoju znajdą rośliny naturalnie występujące na łąkach świeżych. Warto zastosować gatunki takie jak: krwawnik pospolity, złocień, jaskier, chaber łąkowy, firletka poszarpana, kozibród łąkowy, koniczyna łąkowa. Można ten zestaw wzbogacić o niektóre byliny ogrodowe: bodziszka łąkowego i iberyjskiego, dzielżana jesiennego, omiega kaukaskiego. Dobrze sprawiają się także dwuletnie mieszańce gailardii. Niezależnie od żyzności gleby możemy wysiewać zestaw gatunków jednorocznych: maków polnych, chabrów bławatków, kąkoli polnych, wyki ptasiej, maruny bezwonnej, rumiana pospolitego czy polnego, które w połączeniu ze zbożami i trawami świetnie nadają się również na rabatę. Większość bylin zakwita dopiero w drugim roku, ale na pewno efekt końcowy wart jest oczekiwania.

Artykuły powiązane

 • Co niszczy trawnik
  Bardzo często zdarza się, że przyczyną złego wyglądu trawnika są owady żerujące na korzeniach traw. Jeśli w porę zauważymy problem i podejmiemy odpowiednie działania, nie zdążą one w sposób znaczny uszkodzić murawy.…
  Czytaj dalej...
 • Trawnik - jak założyć
  Każdy pragnie posiadać zadbany trawnik o gęstej i równomiernej darni. Taki trawnik spełnia swoje funkcje użytkowe i dekoracyjne. Aby osiągnąć taki stan należy starannie przygotować podłoże, odpowiednio przeprowadzić wszystkie konieczne zabiegi agrotechniczne,…
  Czytaj dalej...