GłównaTrawnikiTrawnik przed zimą

trWNIKI

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Trawnik przed zimą

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 06:50
 • Tekst:  "Działkowiec"

Październik to jeszcze często słoneczny miesiąc. Ale mimo sprzyjającej pogody najwyższa pora pomyśleć już o zimie. Trawnik trzeba przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby później na wiosnę nie zostać niemile zaskoczonym wyglądem naszego "zielonego dywanu".

Nawożenie 
Do tej pory nawoziliśmy trawniki nawozami z dużą zawartością azotu. W październiku nie można już ich stosować. Używanie typowych nawozów o znacznej zawartości azotu powoduje intensywny wzrost traw, które nie zdążą wzmocnić się przed zimą, przez co są bardziej podatne na uszkodzenia zimowe i choroby (np.: pieśń pośniegową). W tym okresie stosujemy tzw. nawozy jesienne, może to być, np.: Biopon do trawników - jesienny lub inne tego typu. Nawozami "jesiennymi" można nawozić już w drugiej połowie sierpnia. Stosujemy je do pierwszej połowy października, aby trawa zdążyła wykorzystać je przed okresem przymrozków. Jednak najczęściej nawozimy nimi we wrześniu. Nawozy te zawierają zwiększoną dawkę potasu i fosforu w mieszance, co przyczynia się do wzmocnienia traw, w tym ich korzeni, oraz odporności na choroby i niskie temperatury.

Koszenie 
Okres jesienny spowalnia wzrost traw, tak więc możemy kosić je rzadziej we wrześniu - 3 koszenia, w październiku - 2. Kosimy do nadejścia pierwszych poważniejszych chłodów jesiennych. Ostatnie koszenie wykonujemy pod koniec października lub najpóźniej w pierwszej dekadzie listopada. Koszenie to ma na celu przygotowanie trawnika do zimowania. Trawę kosimy nisko - 2,5-4,0 cm - zapobiega to pokładaniu się trawy pod śniegiem, co jest jednym z powodów występowania pleśni pośniegowej. Niżej kosić nie powinniśmy, aby nie ograniczyć ochrony korzeni przed przymrozkami. Podczas ostatniego koszenia usuwamy z trawnika wszystkie opadłe liście - i pamiętajmy o ich usuwaniu w okresie późniejszym, aby zalegając na trawniku nie byty ogniskiem chorób trawnika. Przed każdym koszeniem usuwajmy kretowiska. O ile to możliwe usuwamy wszystkie kretowiska również przed zimą. Pozostawione dadzą nam wiosną łyse plamy na trawniku.

Podlewanie 
Nadal pamiętamy o podlewaniu, ale bardziej dostosowujemy je do panujących warunków pogodowych. Musimy pamiętać, że po deszczu teraz wolniej wysycha zarówno gleba, jak i trawa. W takich warunkach - duża wilgotność, niższa temperatura - mogą wystąpić choroby grzybowe, z którymi będziemy później długo walczyć.

Uszkodzenia 
Jeżeli w trawniku po lecie mamy miejsca martwej lub uszkodzonej trawy, to wrzesień i początek października są doskonałymi terminami na ich naprawienie. Można naprawiać uszkodzenia poprzez wysiew traw w uprzednio przygotowane miejsca wymagające poprawy lub poprzez darniowanie. Wysiewane nasiona zdążą jeszcze skiełkować, a młoda trawa wzmocnić się. Z kolei nowo położona darń zdąży ukorzenić się przed zimą. Miejsca, w których musimy wykonać wymianę darni należy przygotować tak samo jak przy zakładaniu trawnika.

Artykuły powiązane

 • Co niszczy trawnik
  Bardzo często zdarza się, że przyczyną złego wyglądu trawnika są owady żerujące na korzeniach traw. Jeśli w porę zauważymy problem i podejmiemy odpowiednie działania, nie zdążą one w sposób znaczny uszkodzić murawy.…
  Czytaj dalej...
 • Trawnik - jak założyć
  Każdy pragnie posiadać zadbany trawnik o gęstej i równomiernej darni. Taki trawnik spełnia swoje funkcje użytkowe i dekoracyjne. Aby osiągnąć taki stan należy starannie przygotować podłoże, odpowiednio przeprowadzić wszystkie konieczne zabiegi agrotechniczne,…
  Czytaj dalej...