GłównaTrawnikiTrawnik przed zimą

trWNIKI

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Trawnik przed zimą

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 06:50
 • Tekst:  "Działkowiec"

Październik to jeszcze często słoneczny miesiąc. Ale mimo sprzyjającej pogody najwyższa pora pomyśleć już o zimie. Trawnik trzeba przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby później na wiosnę nie zostać niemile zaskoczonym wyglądem naszego "zielonego dywanu".

Nawożenie 
Do tej pory nawoziliśmy trawniki nawozami z dużą zawartością azotu. W październiku nie można już ich stosować. Używanie typowych nawozów o znacznej zawartości azotu powoduje intensywny wzrost traw, które nie zdążą wzmocnić się przed zimą, przez co są bardziej podatne na uszkodzenia zimowe i choroby (np.: pieśń pośniegową). W tym okresie stosujemy tzw. nawozy jesienne, może to być, np.: Biopon do trawników - jesienny lub inne tego typu. Nawozami "jesiennymi" można nawozić już w drugiej połowie sierpnia. Stosujemy je do pierwszej połowy października, aby trawa zdążyła wykorzystać je przed okresem przymrozków. Jednak najczęściej nawozimy nimi we wrześniu. Nawozy te zawierają zwiększoną dawkę potasu i fosforu w mieszance, co przyczynia się do wzmocnienia traw, w tym ich korzeni, oraz odporności na choroby i niskie temperatury.

Koszenie 
Okres jesienny spowalnia wzrost traw, tak więc możemy kosić je rzadziej we wrześniu - 3 koszenia, w październiku - 2. Kosimy do nadejścia pierwszych poważniejszych chłodów jesiennych. Ostatnie koszenie wykonujemy pod koniec października lub najpóźniej w pierwszej dekadzie listopada. Koszenie to ma na celu przygotowanie trawnika do zimowania. Trawę kosimy nisko - 2,5-4,0 cm - zapobiega to pokładaniu się trawy pod śniegiem, co jest jednym z powodów występowania pleśni pośniegowej. Niżej kosić nie powinniśmy, aby nie ograniczyć ochrony korzeni przed przymrozkami. Podczas ostatniego koszenia usuwamy z trawnika wszystkie opadłe liście - i pamiętajmy o ich usuwaniu w okresie późniejszym, aby zalegając na trawniku nie byty ogniskiem chorób trawnika. Przed każdym koszeniem usuwajmy kretowiska. O ile to możliwe usuwamy wszystkie kretowiska również przed zimą. Pozostawione dadzą nam wiosną łyse plamy na trawniku.

Podlewanie 
Nadal pamiętamy o podlewaniu, ale bardziej dostosowujemy je do panujących warunków pogodowych. Musimy pamiętać, że po deszczu teraz wolniej wysycha zarówno gleba, jak i trawa. W takich warunkach - duża wilgotność, niższa temperatura - mogą wystąpić choroby grzybowe, z którymi będziemy później długo walczyć.

Uszkodzenia 
Jeżeli w trawniku po lecie mamy miejsca martwej lub uszkodzonej trawy, to wrzesień i początek października są doskonałymi terminami na ich naprawienie. Można naprawiać uszkodzenia poprzez wysiew traw w uprzednio przygotowane miejsca wymagające poprawy lub poprzez darniowanie. Wysiewane nasiona zdążą jeszcze skiełkować, a młoda trawa wzmocnić się. Z kolei nowo położona darń zdąży ukorzenić się przed zimą. Miejsca, w których musimy wykonać wymianę darni należy przygotować tak samo jak przy zakładaniu trawnika.

Artykuły powiązane

 • Co niszczy trawnik
  Bardzo często zdarza się, że przyczyną złego wyglądu trawnika są owady żerujące na korzeniach traw. Jeśli w porę zauważymy problem i podejmiemy odpowiednie działania, nie zdążą one w sposób znaczny uszkodzić murawy.…
  Czytaj dalej...
 • Trawnik - jak założyć
  Każdy pragnie posiadać zadbany trawnik o gęstej i równomiernej darni. Taki trawnik spełnia swoje funkcje użytkowe i dekoracyjne. Aby osiągnąć taki stan należy starannie przygotować podłoże, odpowiednio przeprowadzić wszystkie konieczne zabiegi agrotechniczne,…
  Czytaj dalej...