GłównaTrawnikiTrawnik po suszy

trWNIKI

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Trawnik po suszy

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 06:48
 • Tekst:  "Działkowiec"

Przyroda odnosi dotkliwe straty z powodu suszy, nawet krzewy i drzewa wykazują niekiedy objawy więdnięcia, najbardziej jednak cierpią trawniki. Większość trawników ogrodowych zmienia barwę na jasnożółtą i pomimo podlewania ich regeneracja postępuje bardzo wolno. Wielu z nas widząc jak własny zielony kobierzec stopniowo zamiera, gorączkowo szuka wyjścia z tej sytuacji. Następuje moment, aby podjąć stosowne decyzje względem dalszej jego pielęgnacji. Postępowanie może być różnorakie. Istnieje kilka sposobów, zależnie od wielkości i rodzaju zniszczeń.

Trawnik ma prawie całą powierzchnię zżółkniętą. Należy go wówczas krótko ściąć, silnie przegrabić, aby usunąć filc z powierzchni ziemi. Grabienie trawnika powinno być intensywne, aby umożliwić wodzie penetrację systemu korzeniowego. Takie napowietrzenie darni można przeprowadzić odpowiednim narzędziem (tzw. wertykulator), które na wspólnej osi posiada zamontowane ostrza, przecierające darń. Urządzenie takie nie jest tanie (około 100 zł), ale posłuży z pewnością przy pielęgnacji trawnika w kolejnych latach. Po tym zabiegu trawnik należy systematycznie nawadniać. Oczekiwanie do drugiej połowy września, aż nastąpią większe opady deszczu, może okazać się dla trawnika zgubne. Pamiętać należy, że zaschnięta część nadziemna nie oznacza jeszcze, że trawnik jest martwy. Wiele gatunków traw gazonowych wchodzących w skład mieszanek należy do grupy rozłogowych, zatem te organy odpowiedzialne są za przetrwanie trawnika, nawet w okresie suszy. Liczyć się też należy z postępującym, silnym zachwaszczeniem trawnika. A więc niezbędnym zabiegiem, ale już w roku następnym, będzie odchwaszczanie ręczne lub chemiczne.

Trawnik tylko w części zmienił kolor na jasnożółty. Podobnie jak poprzednio, trawnik należy mocno przegrabić i systematycznie nawadniać. Można także przeprowadzić napowietrzanie. Nie zaleca się jednak nawożenia darni, a tym bardziej stosowania podczas upałów nawozów azotowych. Mogą one jedynie uszkodzić system korzeniowy. Trawnik na regularne nawadnianie zareaguje z pewnością wzrostem masy zielonej po upływie około 3-4 tygodni. Jeżeli na murawie pojawiły się chwasty, najlepiej usunąć je ręcznie, ponieważ stosowanie środków chemicznych może negatywnie wpłynąć na wzrost traw. Jeśli susza spowodowała miejscowe uszkodzenia darni, widoczne w postaci plam pozbawionych traw Można pomyśleć o dosianiu nasion. Należy sprawdzić, jaki rodzaj mieszanki traw gazonowych użyto do zakładania trawnika i w drugiej połowie września trawnik „dosiać” w „łysiejących” miejscach. Jeżeli nie możemy otrzymać takiej mieszanki traw, trawnik można podsiać na całej powierzchni mieszanką traw, o charakterze regeneracyjnym. Takie gotowe mieszanki dostępne są w sklepach ogrodniczych. Niezależnie od decyzji, warto stosować zasadę równego siewu nasion. Obliczoną dawkę nasion należy podzielić na dwie równe części i jedną z nich wysiać równomiernie w jednym kierunku, a druga (także dokładnie rozrzucając) prostopadle do pierwszego kierunku siewu. Da nam to gwarancję dokładnego pokrycia powierzchni mieszanką traw.

Jeżeli uszkodzeniu uległa tylko niewielka część trawnika. Można zastosować darniowanie, polegające na wycięciu j zniszczonej przez słońce darni i zastąpienie jej nową, pozyskana z innej części trawnika. Taką darń można wyciąć, np. przy krzewach, poszerzając rabatę lub kwietnik na trawniku i przenieść ją na nowe miejsce. Starą, zaschniętą część trawnika wycinamy nożem i usuwamy. Po zruszeniu gleby i silnym podlaniu można w miejsce wyciętej darni umieścić nową po docięciu jej do odpowiedniego kształtu. Jeżeli pomimo powyższych zabiegów trawnik nie rozpocznie wzrostu wegetatywnego Należy wówczas liczyć się z koniecznością ponownego jego założenia. Sprzyja temu termin od drugiej polowy sierpnia (ewentualnie końca) września, kiedy liczymy się z nastaniem większych opadów deszczu. Zaschniętą darń należy przekopać najlepiej obracając glebę na głębokość łopaty. Jeżeli zdecydujemy się na założenie trawnika we wrześniu postępujemy zgodnie z zaleceniami, które realizowaliśmy, zakładając obecny trawnik, czyli powierzchnię grabimy, wałujemy i obsiewamy wybraną mieszanką traw gazonowych. Jeśli decyzję o założeniu trawnika przekładamy na wiosnę przyszłego roku (termin wiosenny jest zawsze korzystniejszy), glebę po przekopaniu np. pod koniec października, na okres zimy możemy pozostawić w „ostrej skibie”. Sprzyja to podniesieniu struktury gruzełkowatej ziemi, a zatem pozwoli na lepszą uprawę trawnika w przyszłych latach. Zakładanie trawnika w październiku uważa się za niecelowe, tym bardziej że okresy chłodu (w ostatnich latach szybko nadchodzące) i surowe zimy, nie sprzyjają dobremu wzrostowi traw wiosną następnego roku.

Artykuły powiązane

 • Co niszczy trawnik
  Bardzo często zdarza się, że przyczyną złego wyglądu trawnika są owady żerujące na korzeniach traw. Jeśli w porę zauważymy problem i podejmiemy odpowiednie działania, nie zdążą one w sposób znaczny uszkodzić murawy.…
  Czytaj dalej...
 • Trawnik - jak założyć
  Każdy pragnie posiadać zadbany trawnik o gęstej i równomiernej darni. Taki trawnik spełnia swoje funkcje użytkowe i dekoracyjne. Aby osiągnąć taki stan należy starannie przygotować podłoże, odpowiednio przeprowadzić wszystkie konieczne zabiegi agrotechniczne,…
  Czytaj dalej...