GłównaTrawnikiPielęgnacja trawnika latem

trWNIKI

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Pielęgnacja trawnika latem

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 06:47
 • Tekst:  "Działkowiec"

Lato mimo ładnej pogody nie jest najłatwiejszym okresem dla naszych trawników. A to mamy za dużo słońca i suszę lub za dużo deszczu i bagno zamiast trawnika. Oba zjawiska oznaczają znaczne pogorszenie stanu darni, a także stanowią „wrota” dla chorób i szkodników trawników.

Koszenie 
Częstym błędem popełnianym w okresie letnim jest zbyt niskie koszenie trawnika, ponieważ wydaje nam się iż dzięki temu będziemy mogli go rzadziej kosić. Kosząc w ten sposób pogarszamy estetykę trawnika - żółknięcie i nierównomierny odrost, a także tworzymy korzystniejsze warunki dla rozwoju chwastów. Dodatkowo zbyt nisko skoszona trawa w okresie suszy łatwiej ulega przesuszeniu. W okresie letnim kosimy co 7-10 dni, czyli 3-4 razy w miesiącu. Wysokość trawy po skoszeniu powinna wynosić 3.5-7,0 cm, przy czym wyższą trawę pozostawiamy w okresach suchszych nawet 8 cm. Często w okresie letnim pozostawiamy trawnik na 2-3 tygodnie bez opieki, gdy udajemy się na urlop. Po powrocie pamiętajmy, aby nie kosić trawnika zbyt nisko. Możemy za każdym razem ściąć maksymalnie połowę wysokości trawy. Tak więc skracamy za pierwszym razem o połowę do np. ok. 8 cm. następnie po tygodniu ścinamy na właściwą wysokość. Oczywiście pozostaje pytanie - co ze skoszoną trawą? Jeżeli mamy kosiarkę z opcją mulczowania, kosimy nie rzadziej niż raz na tydzień i skracamy źdźbła minimalnie. Pozostawiamy trawę na trawniku jako nawóz zielony.

Podlewanie 
W okresie letnim szczególną uwagę należy zwrócić na podlewanie trawników. Nie wolno nam dopuścić ani do przesuszenia, ani do zalania trawnika. Trawniki przesuszone narażone są poza zasychaniem na intensywny rozwój kolonii mrówek, zwłaszcza na glebach lekkich. Jedyną metodą, jaka pozostaje nam na pozbycie się tych skądinąd pożytecznych owadów jest zastosowanie jednego z preparatów chemicznych. Zbyt intensywne podlewanie i utrzymująca się długo nadmierna wilgotność gleby jest przyczyną chorób grzybowych i gnicia trawy. Przyczynia się również do rozwoju mchów. W czasie i bezpośrednio po intensywnych opadach deszczu i utrzymywaniu się nadmiernej wilgotności gleby, należy unikać deptania po rozmokłej glebie, aby nie zostawiać śladów. Zapotrzebowanie trawnika na wodę wynosi około 3 l/m3, dzięki czemu gleba nawilżona jest na głębokość 10-15 cm. Najkorzystniejsze podlewanie polega na jednorazowym dostarczeniu trawnikowi pełnej dziennej dawki wody. Wtedy mamy najmniejsze straty, a trawa dostaje tyle wody ile potrzebuje. Najlepiej podlewać we wczesnych godzinach porannych, gdy gleba nie jest jeszcze nagrzana i parowanie jest minimalne. Lepsze efekty daje podlewanie rzadsze ale obfite, niż częste a małymi dawkami. W przypadku gleb ciężkich na których długo na powierzchni utrzymuje się woda, warto byłoby wykonać drenaż, aby odprowadzić nadmiar wody w okresie intensywnych opadów.

Nawożenie 
Nie zapominamy także o nawożeniu. Szybko działające nawozy azotowe stosujemy najpóźniej do połowy sierpnia. Pod koniec sierpnia możemy zastosować tzw. nawozy jesienne do trawników, które wzmacniają trawę przed okresem spoczynku. Nawozimy po skoszeniu trawnika, na sucha trawę, przy pochmurnej pogodzie i następnie podlewamy. Nigdy nie nawozić w czasie intensywnego nasłonecznienia, gdyż grozi to „popaleniem” źdźbeł traw. Dobrze tez jest nawozić bezpośrednio przed deszczem. Podlewanie ma na celu spłukanie nawozu ze źdźbeł traw. Sole zawarte w nawozach mogą przyczynić się do uszkodzenia źdźbeł. Należy stosować się do zalecanych dawek nawozów. Przenawożenie jest również niekorzystne dla trawnika, powoduje wybujałość traw, a co za tym idzie osłabienie i podatność na choroby.

Artykuły powiązane

 • Co niszczy trawnik
  Bardzo często zdarza się, że przyczyną złego wyglądu trawnika są owady żerujące na korzeniach traw. Jeśli w porę zauważymy problem i podejmiemy odpowiednie działania, nie zdążą one w sposób znaczny uszkodzić murawy.…
  Czytaj dalej...
 • Trawnik - jak założyć
  Każdy pragnie posiadać zadbany trawnik o gęstej i równomiernej darni. Taki trawnik spełnia swoje funkcje użytkowe i dekoracyjne. Aby osiągnąć taki stan należy starannie przygotować podłoże, odpowiednio przeprowadzić wszystkie konieczne zabiegi agrotechniczne,…
  Czytaj dalej...