GłównaTrawnikiJak zagospodarować skoszoną trawę

trWNIKI

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Jak zagospodarować skoszoną trawę

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 06:45
 • Tekst:  "Działkowiec"

Każdą ilość tego materiału można użytkować na wiele sposobów, z pożytkiem dla gleby i uprawianych roślin.

Trawa jako dodatek do kompostownika
Skoszona trawa to bardzo dobry materiał do kompostowania. Przy optymalnym nawożeniu trawnika, młode odrosty są zasobne w składniki pokarmowe i mają wyjątkowo korzystny stosunek węgla do azotu (C:N=12:1 ). Duża zawartość związków białkowych i węglowodanów przy niewielkim udziale trudno mineralizowanej celulozy i ligniny, wpływają na szybki rozkład kompostowanej trawy. Materiał ten przed ułożeniem w skrzyni kompostowej należy jednak nieco podsuszyć, aby uniknąć nadmiernego zbijania się i zagniwania. Duże ilości trawy warto układać na przemian z grubszym materiałem (korą, pędami bylin, wiórami drzewnymi), co zapewni właściwe napowietrzenie kompostowanego materiału. Przy kompostowaniu warto zastosować komposter firmy Biopon, który jako jedyny na rynku posiada w swoim składzie biokomponenty.

Trawa to wyśmienita ściółka
Skoszona trawa może być z powodzeniem wykorzystana również do ściółkowania roślin. Przed rozłożeniem w postaci okrywy glebowej, należy ją nieco podsuszyć, pozostawiając po skoszeniu na kilkanaście godzin w promieniach słońca. Zapobiegnie to butwieniu i gniciu ściółki w miejscu jej styczności z glebą. Podsuszoną trawę najlepiej rozkładać warstwą o grubości 8-10 cm. Cieńsza okrywa nie gwarantuje prawidłowej ochrony gleby, z kolei zbyt gruba warstwa łatwo się zagęszcza, co również niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie ściółki. Trawę można stosować do ściółkowania praktycznie wszystkich roślin, jednak najczęściej spotyka się ją w części sadowniczej i na zagonach warzywnych. Zdaniem wielu praktyków znaczna zawartość związków krzemionki działa wzmacniająco na rośliny, a nawet ogranicza występowanie niektórych chorób grzybowych.

Zimowa okrywa roślin 
Pod koniec sezonu podsuszoną trawę warto zgromadzić w większej ilości i przed nastaniem zimy rozłożyć w postaci osłony przeciwmrozowej wrażliwych roślin. Gruba okrywa z wysuszonej trawy jest dla nich optymalnym zabezpieczeniem. Wiosną, zdjętą osłonę można pozostawić na powierzchni gleby w postaci ściółki, która będzie służyć roślinom w kolejnych miesiącach wegetacji. Od pewnego czasu w sprzedaży oferowane są tzw. Kosiarki mulczujące, które mają możliwość dokładnego rozdrobnienia koszonej trawy oraz wgniatania (wciskania) powstałej masy pomiędzy rosnącą darń. Dzięki temu całą materia organiczna powraca na miejsce, skąd wyrosła w postaci cienkiej okrywy glebowej, tworzącej naturalny mulcz. Powoduje to poprawę żyzności gleby oraz naturalny powrót pobranych przez darń składników pokarmowych.

Artykuły powiązane

 • Co niszczy trawnik
  Bardzo często zdarza się, że przyczyną złego wyglądu trawnika są owady żerujące na korzeniach traw. Jeśli w porę zauważymy problem i podejmiemy odpowiednie działania, nie zdążą one w sposób znaczny uszkodzić murawy.…
  Czytaj dalej...
 • Trawnik - jak założyć
  Każdy pragnie posiadać zadbany trawnik o gęstej i równomiernej darni. Taki trawnik spełnia swoje funkcje użytkowe i dekoracyjne. Aby osiągnąć taki stan należy starannie przygotować podłoże, odpowiednio przeprowadzić wszystkie konieczne zabiegi agrotechniczne,…
  Czytaj dalej...