GłównaTrawnikiGdy trawa choruje

trWNIKI

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Gdy trawa choruje

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 06:44
 • Tekst:  "Działkowiec"

Estetyczny trawnik o soczystej zieleni, gładkiej powierzchni i zwartej darni, jest marzeniem każdego z nas. Uzyskanie ładnego trawnika, wbrew pozorom, nie jest łatwe. Poza prawidłowym założeniem go potrzebna jest wiedza o pielęgnacji i o czynnikach psujących jego wygląd. Jednym z takich czynników są choroby traw.

Wstępna ocena 
Jeśli na trawniku zauważymy plamy w darni w postaci pierścieni, smug, zmianę zabarwienia liści, placowe zamieranie traw lub owocniki grzybów – jest to sygnał, że trawy mogą chorować. Przystępując do rozpoznawania choroby należy najpierw: - wykluczyć uszkodzenia darni spowodowane przez: psy, szkodniki, przesuszenie, niewłaściwie wykonane nawożenie lub złe koszenie; - obejrzeć dokładnie objawy zmian zarówno na powierzchni trawnika jak i na pojedynczych roślinach, na liściach i korzeniach; - zwrócić uwagę na warunki środowiska: cień, słońce, susza, nadmiar wody, nadmiar obumarłych części traw w darni.

Jak rozpoznać chorobę

Pleśń śniegowa 
Brunatne plamy w darni wielkości 15-20 cm, pojawiają się jesienią - przed opadami śniegu oraz wiosną - po stajaniu śniegu. Przy dużej wilgotności można zaobserwować białą grzybnię na uszkodzonej powierzchni. W dni słoneczne - wiosną, liście traw w obrębie plamy stają się jasnobeżowe z odcieniem różowym.

Helmintosporioza. (brunatna plamistość liści)
Na liściach występują brązowoczarne plamy. W okresie chłodnej pogody niektóre rośliny stają się brązowe z odcieniem czerwieni i zamierają. Największe uszkodzenia darni obserwujemy jesienią i wiosną.

Czerwona nitkowatość i różowa plamistość trawników 
Nieregularne plamy w darni o zabarwieniu czerwonym lub lekko różowym pojawiają się podczas chłodnej pogody latem i jesienią. Rano i podczas deszczowej pogody widoczna jest grzybnia patogena, w postaci czerwonych nitek, wyrastająca z chorych liści.

Mączniak prawdziwy 
Biały mączysty nalot na liściach traw tworzą masy zarodników grzyba. Silnie zaatakowane liście żółkną i zamierają, powodując przerzedzenie darni. Podatne na mączniaka są trawy rosnące w cieniu.

Zgorzel fuzaryjna 
Placowe zamieranie traw latem podczas gorącej pogody, którą poprzedziły ulewne deszcze lub nadmierne podlewanie. Chorobowe plamy mogą mieć postać smugi, pierścienia ze zdrowymi roślinami w centrum. Porażone rośliny mają czarne korzenie i rozłogi.

Rizoktonioza 
Pierścienie lub smugi o zabarwieniu od opalonego do brązowego z wyraźnie zaznaczoną, uwodnioną krawędzią na powierzchni trawnika. Objawy te pojawiają się latem podczas gorącej i wilgotnej pogody. Po zmianie warunków pogodowych i skoszeniu odrostów objawy najczęściej zanikają.

Rdze traw 
Liście przybierają żółte (rdza żółta A) lub pomarańczowe zabarwienie (rdza źdźbłowa B) na skutek obficie wytwarzanych przez grzyby zarodników. W późniejszym okresie mogą być widoczne również zarodniki brunatno-czarne. Choroba występuje późnym latem i jesienią na trawnikach rzadko koszonych i nisko nawożonych.

Czarcie kręgi 
Są to grzyby układające się na trawniku w pierścienie, wstęgi lub pasma. Mogą także pojawiać się kręgi z intensywnie zieloną trawą. Objawy te spostrzegamy latem podczas wilgotnej pogody, którą poprzedziła susza. Powodem występowania kręgów są szczątki nierozłożonej materii organicznej w glebie lub duża zawartość zamarłych części roślin w darni, które te grzyby rozkładają.

Dlaczego trawy chorują 
Jest wiele przyczyn. Największy jednak wpływ mają błędy popełniane przy pielęgnacji trawników.

Co robić aby zapobiec występowaniu chorób: - stosować wielogatunkowe mieszanki traw przystosowane do polskich warunków klimatycznych, - przestrzegać zasad nawożenia zapewniając równowagę pomiędzy składnikami, - program nawożenia dostosować do rytmu wzrostu traw, unikając nawożenia azotem w okresie suszy i jesienią, - kosząc trawnik, skracać odrost nie więcej niż do 1/3 - 1/2 wysokości, - podlewać rzadko, ale głęboko, wtedy gdy trawnik tego potrzebuje (codzienne zraszanie powoduje płytkie korzenienie się traw i sprzyja rozwojowi chorób), - trawniki chore należy podlewać wcześnie rano lub w ciągu dnia, starając się aby wieczorem powierzchnia trawnika była sucha, - usuwać zamarłe części roślin z darni nie dopuszczając do powstawania „filcu", - utrzymać swobodny przepływ powietrza nad trawnikiem, - nie zakładać trawnika w głębokim cieniu.

Artykuły powiązane

 • Co niszczy trawnik
  Bardzo często zdarza się, że przyczyną złego wyglądu trawnika są owady żerujące na korzeniach traw. Jeśli w porę zauważymy problem i podejmiemy odpowiednie działania, nie zdążą one w sposób znaczny uszkodzić murawy.…
  Czytaj dalej...
 • Trawnik - jak założyć
  Każdy pragnie posiadać zadbany trawnik o gęstej i równomiernej darni. Taki trawnik spełnia swoje funkcje użytkowe i dekoracyjne. Aby osiągnąć taki stan należy starannie przygotować podłoże, odpowiednio przeprowadzić wszystkie konieczne zabiegi agrotechniczne,…
  Czytaj dalej...