GłównaTrawnikiTrawnik bez mchu

trWNIKI

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Trawnik bez mchu

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 06:42
 • Tekst:  "Działkowiec"

Wśród roślin konkurujących z trawami, mchy stanowią odrębną grupę. Ich pojawienie się w trawniku obniża jego wartość estetyczną i użytkową.

Rodzaje mchów 
W kraju występuje około 700 gatunków mchów. Ich dokładne oznaczanie w celach zwalczania na trawnikach nie jest konieczne. Na podstawie cech morfologicznych i miejsca występowania w dużym uproszczeniu można wydzielić trzy podstawowe grupy: 1. mech pokładający się o jasnozielonej barwie, rosnący w miejscach nadmiernie wilgotnych, zacienionych; 2. mech wyprostowany, zielony na szczycie, brązowiejący u podstawy -wskaźnikowy dla gleb ubogich, kwaśnych, okresowo przesychających; 3. mech niski, zwarty, poduszkowaty, o czerwonobrunatnym przebarwieniu - typowy dla ubogich i silnie przesychających gleb.

Dlaczego się pojawiają 
Do czynników powodujących inwazję mchów należą: - zbita, nieprzepuszczalna, pozbawiona struktury gruzełkowej, a zarazem nadmiernie wilgotna gleba; - silne zacienienie (bezpośrednie nasłonecznienie trawnika krótsze niż 4 godziny dziennie); - zakwaszenie gleby poniżej pH 6, np. przez sąsiedztwo roślin iglastych, których wydzieliny korzeniowe i opadające igły lub łuski działaj; zakwaszająco; - nadmierne jak I zbyt małe podlewanie ograniczające wzrost i siłę konkurencyjną traw; - nadmiar „filcu" na powierzchni gleby, który utrudnia krzewienie traw, a stanowi pożywkę dla mchów i chorób grzybowych; - zbyt niski poziom nawożenia; niedostateczne zagęszczenie murawy, które umożliwia kontakt zarodników mchów z glebą; - zbyt niskie koszenie, nieskorelowane z poziomem nawożenia i pielęgnacji.

Przeciwdziałanie 
Najlepszym sposobem na uniknięcie sukcesji mchów na trawnikach są działania zapewniające trawom optymalne warunki rozwoju, poczynając od przygotowania terenu pod przyszły trawnik, wyboru mieszanki i pierwszych prac pielęgnacyjnych w roku zasiewu. W kolejnych latach niezbędne jest umiejętne kompleksowe reagowanie na wszystkie zagrożenia wynikające z wyczerpywania składników pokarmowych z wierzchniej warstwy gleby oraz zmian jej odczynu, wpływu stresowych czynników klimatycznych I użytkowania.

Wśród metod zwalczania mchów wymienia się m.in. ograniczenie zacienienia poprzez prześwietlanie lub zmniejszanie koron drzew rzucających nadmierny cień, który osłabiając trawy tworzy sprzyjające warunki rozwoju mchów. W sklepach ogrodniczych pojawiły się specjalne mieszanki nasion do trawników zacienionych. Ważne jest też zbilansowane z potrzebami traw nawadnianie uzupełniające naturalne opady. Zdrowy trawnik wymaga też regularnego nawożenia w ilościach co najmniej nawozami wzbogaconymi o makro i mikroelementy takie jak: wapń, magnez, sód, siarka itd. (korzystne jest także wykorzystywanie fizjologicznie zasadowych nawozów azotowych do których zaliczamy saletrzak i saletrę wapniową). Zastosowanie przed sezonem wegetacyjnym dolomitu w ilościach zależnych od stopnia zakwaszenia gleby pozwoli na przywrócenie odpowiedniego pH (zazwyczaj wystarcza 2-3 kg na 10 m2). Ważny jest przy tym równomierny wysiew, aby miejscowo nie zniszczyć traw. Z zabiegów mechanicznych istotne jest koszenie na wysokości nie niższej niż 4 cm. Aeracja co najmniej na głębokość 15 cm, połączona z piaskowaniem, pozwoli na rozluźnienie nadmiernie zwięzłej lub udeptanej gleby. Z kolei wertykulacja przed ruszeniem wegetacji traw i w połowie sierpnia może powodować całkowite oczyszczenie gleby z mchów i osłabionych traw (należy wówczas zastosować dosiew lub miejscowo uzupełnić darń). Można też użyć jednego z wielu dostępnych w handlu preparatów do zwalczania mchów w trawnikach albo stosować specjalistyczne nawozy z dodatkową funkcją niszczenia mchów. Efektywne zwalczanie mchów wymaga zazwyczaj stosowania kilku odpowiednio dobranych metod przez dłuższy okres. Jeżeli jednak powrócą warunki sprzyjające rozwojowi mchów, należy spodziewać się ponownej ich inwazji.

Artykuły powiązane

 • Co niszczy trawnik
  Bardzo często zdarza się, że przyczyną złego wyglądu trawnika są owady żerujące na korzeniach traw. Jeśli w porę zauważymy problem i podejmiemy odpowiednie działania, nie zdążą one w sposób znaczny uszkodzić murawy.…
  Czytaj dalej...
 • Trawnik - jak założyć
  Każdy pragnie posiadać zadbany trawnik o gęstej i równomiernej darni. Taki trawnik spełnia swoje funkcje użytkowe i dekoracyjne. Aby osiągnąć taki stan należy starannie przygotować podłoże, odpowiednio przeprowadzić wszystkie konieczne zabiegi agrotechniczne,…
  Czytaj dalej...