GłównaROD KrzekowoWiadomościSprzedaż altany wolna od podatku PIT

wiadomości

Sprzedaż altany wolna od podatku PIT

  • sobota, 01 lipiec 2017 07:50
  • Tekst:  pzd.pl

Na stronie Naczelnego Sądu Administracyjnego pojawiło się uzasadnienie korzystnego dla działkowców wyroku w sprawie opodatkowania sprzedaży nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce.

Sąd w pełni podzielił w nim stanowisko działkowca, reprezentowanego przez doradcę podatkowego i utrzymał w mocy korzystny dla działkowców wyrok WSA w Bydgoszczy potwierdzając tym samym, że dzięki specyficznym regulacjom zawartym w ustawie o ROD, zbywając własność altany i pozostałych naniesień i nasadzeń (przy okazji przenoszenia prawa do działki) działkowiec z reguły skorzysta ze zwolnienia podatkowego.

W konsekwencji - według sądu - przychód ze sprzedaży nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce należy zakwalifikować jako przychód ze zbycia rzeczy. Taki sposób kwalifikacji sprzedaży oznacza, że działkowiec będzie musiał zapłacić PIT od nasadzeń i naniesień tylko wtedy, gdy dokona ich sprzedaży przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

 

Artykuły powiązane

  • Porady prawne dla działkowców
    Prezydium Krajowej Rady PZD wychodząc naprzeciw potrzebom działkowców oraz zarządów ROD podjęło uchwałę w sprawie obsługi prawnej dla ROD. Obsługa prawna będzie odtąd realizowana w szerszym zakresie niż dotychczas.
    Czytaj dalej...