GłównaROD KrzekowoWiadomości120-lecie ogrodnictwa działkowego w Polsce

wiadomości

120-lecie ogrodnictwa działkowego w Polsce

 • sobota, 01 lipiec 2017 07:07
 • Tekst:  pzd.pl

Ogrodnictwo działkowe obchodzi w tym roku jubileusz 120-lecia swojej wspaniałej i bogatej historii. Za najstarszy w Polsce ogród uznawany jest istniejący do dziś ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wielkopolskim. To właśnie w tym ogrodzie działkowcy związani z PZD - największą organizacją zrzeszającą ogrody, zainaugurują dziś obchody tego zaszczytnego jubileuszu.

Uroczystość rozpocznie się przemarszem od zamku Maćka Borkowicza do Pomnika Wolności poświęconemu bohaterom Powstania Wielkopolskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty. Kolejne punkty programu odbywać się będą na terenie tego zabytkowego ogrodu. Zaplanowano m.in. uroczystą galę sztandarową, wystąpienie Prezesa PZD, prezesa zarządu ROD oraz przemówienia oficjalnych gości z samorządów terytorialnych i organów państwa. Ponadto zaprezentowana będzie historia ogrodu.  Uczestnicy będą mogli  zobaczyć jak funkcjonuje dziś najstarszy w Polsce ogród działkowy.

Krajowa Rada PZD zaapelowała także do wszystkich zarządów ROD o godne uczczenie jubileuszu podczas corocznych obchodów dni działkowca w ogrodach. Niech ta rocznica będzie okazją do promowania ogrodnictwa działkowego wśród mieszkańców miast i społeczności lokalnych. Ukoronowaniem obchodów Jubileuszu 120-lecia istnienia ogrodnictwa działkowego w Polsce będą organizowane tradycyjnie od wielu lat Krajowe Dni Działkowca, w których uczestniczyć będą przedstawiciele rodzinnych ogrodów działkowych z terenu całego kraj. Jak co roku odbędą się one na koniec wakacji.

Artykuły powiązane

 • XIII Zjazd Delegatów PZD - 2017
  W dniu wczorajszym zakończył się Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Delegatów PZD. Zjazd został zwołany przede wszystkim z uwagi na konieczność uchwalenia zmian statutowych wynikających ze zmiany ustawy o stowarzyszeniach. Propozycje zmian są…
  Czytaj dalej...
 • Porady prawne dla działkowców
  Prezydium Krajowej Rady PZD wychodząc naprzeciw potrzebom działkowców oraz zarządów ROD podjęło uchwałę w sprawie obsługi prawnej dla ROD. Obsługa prawna będzie odtąd realizowana w szerszym zakresie niż dotychczas.
  Czytaj dalej...