GłównaROD KrzekowoWiadomościNawóz z niepewnego źródła

wiadomości

Nawóz z niepewnego źródła

  • sobota, 20 maj 2017 13:24
  • Tekst:  JotO

Nadeszła pora siania i sadzenia, a wraz z nią zakupy nawozów. Jak informują eksperci już co dziesiąty taki produkt może być podróbką, a w najlepszym razie produktem nie spełniającym norm. Produktem szkodliwym dla zdrowia.


Przestrzegamy wszystkich przed zakupem nawozu z niepewnego źródła. Wielu działkowców informowało nas o oferowaniu zakupu nawozów przez handlarzy obwoźnych na terenie naszego ogrodu. Ci, których skusiła niska cena i go zastosowali w poprzednich latach nierzadko tracili całe swoje plony. Napisał do nas jeden z działkowców, który podaje, że w ubiegłym roku „spaliło” mi niemal wszystkie uprawy i prosi żeby przestrzec innych.

Dlaczego jakość nawozu jest ważna
Podstawowym aktem prawnym określającym warunki i tryb wprowadzania do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nawozów oraz środków wspomagających uprawę roślin jest Ustawa z dnia 10 lipca 2007 roku o nawozach i nawożeniu.
Państwo czuwa nad producentami nawozów ponieważ stosowanie środków nie spełniających norm i wymagań w nawożeniu może być wyjątkowo szkodliwe. Stosowanie podejrzanych nawozów z niepewnego źródła na niejadalnych roślinach to jeszcze pół biedy ale stosowanie do roślin jadalnych w zdecydowany sposób wpływa na nasz organizm po ich spożyciu. Takie nawozy nie posiadają certyfikatów, nie mają żadnych oznaczeń co do pochodzenia, składu itp.
Kontrole co roku stwierdzają wiele przypadków, kiedy działkowcy nieświadomie kupili i zastosowali nawóz od pokątnych handlarzy sądząc, że jest on dopuszczony w rolnictwie lub uprawie roślin na działkach. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin szacuje, że nielegalne i szkodliwe produkty stanowią nawet piętnaście procent rynku.

Dlatego pamiętajmy, że produkt niewiadomego pochodzenia zwłaszcza od handlarzy obwoźnych nie posiadających żadnych certyfikatów i zezwoleń na swoją działalność może przynieść ogromne szkody - zniszczyć uprawy, a co gorsze spowodować uszczerbek na zdrowiu.