GłównaROD KrzekowoWiadomościJubileusz 40 lecia ROD Krzekowo

wiadomości

Jubileusz 40 lecia ROD Krzekowo

 • niedziela, 18 wrzesień 2016 12:27
 • Tekst:  JotO

Historia działkowych dożynek jest tak stara jak ogrody działkowe. Takie imprezy organizowano już w okresie międzywojennym. Odnowiono je po wojnie i kultywowane są do dzisiaj.

 

W tym roku dożynkowe święto jest szczególnie uroczyste bowiem zbiegło się z jubileuszem 40 – lecia naszego ogrodu Ogrodu.

Jak to zwykle bywa uroczystości takie dzielą się na część oficjalną, podczas której przypominana jest historia ogrodu, wręczane są nagrody i wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych działkowców oraz część nieoficjalną, kiedy przy wspólnej biesiadzie, zabawie jest czas powspominać dawne lata, wymienić doświadczenia.

Nie inaczej było u nas. Spotkanie otworzył prezes Ogrodu Pan Władysław Olczyk przypominając na wstępie historię ogrodu, kiedy na nieużytkach i ugorach grupa zapaleńców - głównie stoczniowców i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego – rozpoczęła pierwsze prace. W tamtym czasie nie było maszyn. Wszystko wykonywano ręcznie, a podstawowymi narzędziami były łopata i kilof. Ogród zelektryfikowano, doprowadzono wodę, dokonano melioracji. Dziś niektórzy działkowcy dla zdobycia dodatkowych kilkudziesięciu centymetrów gruntu rowy melioracyjne zakopali. Efekty widzimy każdego roku na wiosnę, kiedy część działek jest zalana. Zarząd zleca systematycznie nową meliorację. Postępuje ona powoli, gdyż jest to niezwykle kosztowna inwestycja.

Pierwszym prezesem naszego Ogrodu został Pan Mieczysław Mierzwa. Po nim kierowanie przejął Pan Tadeusz Jarzębak, który piastując dzisiaj zaszczytną funkcję pierwszego zastępcy prezesa Stowarzyszenia PZD aktywnie wspiera i pomaga w niełatwej pracy Zarządu ROD.

 

W dalszej części wystąpienia prezes Olczyk podziękował działkowcom za wkład i zaangażowanie w utrzymanie oraz rozwój ogrodu. Jednocześnie złożył serdeczne życzenia użytkownikom działek i ich rodzinom życząc dużo zdrowia i kolejnych czterdziestu lat istnienia, spokojnego uprawiania swoich ogródków, które wzbogacają codzienne życie ludzi naturalnym pięknem soczystej przyrody będąc jednocześnie zielonym zapleczem i ozdobą naszych miast.

 

Na koniec zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. W tym roku to nie Zarząd lecz sami działkowcy wskazywali komu należy się ten zaszczyt. Zgłoszono kilkanaście propozycji. Wszystkie zostały przyjęte.

Część oficjalną uroczystości zakończyło wystąpienie wiceprezesa PZD Pana Tadeusza Jarzębaka. Z okazji Jubileuszu przypomniał niełatwą drogę jaką przeszły ogrody działkowe. To, że one istnieją to zasługa nie tylko obecnych działaczy. To także wielki wkład ludzi, którzy już odeszli. I chociaż nie ma ich już wśród nas to należy im się wielkie uznanie i pamięć o pracy i walce jaką włożyli w utrzymanie i rozwój ogrodnictwa działkowego.
Chociaż nie tylko działkowcy ale całe społeczeństwo docenia wartość ogrodów bezustannie pojawiają się nowe pomysły prowadzące do ograniczenia, a w konsekwencji do likwidacji ogrodnictwa działkowego w Polsce. Dlatego tak ważna jest jedność. Przetrwamy jeśli będziemy trzymać się razem.

 

Z okazji tego pięknego jubileuszu Pan Tadeusz Jarzębak podziękował z całego serca wszystkim działkowcom i ich rodzinom za dotychczasową pracę życząc zdrowia i pomyślności. Wyraził jednocześnie nadzieję, że ogrodnictwo działkowe w Polsce dalej będzie się rozwijać, a ogrody staną się otwartymi dla każdego, naturalnymi oazami zieleni tak dla działkowców jak i dla okolicznych mieszkańców. Kończąc wystąpienie Pan Jarzębak odczytał podziękowania od władz krajowych PZD dla prezesa Olczyka. W uznaniu zasług Pan Olczyk uhonorowany został pucharem, co zebrani przyjęli rzęsistymi brawami.

Potem rozpoczęło się biesiadowanie. Najpierw działkowcom przygrywał zespół muzyczny „Desant” z Dziwnowa. W drugiej części mieliśmy przyjemność obejrzeć występ zespołu folklorystycznego „Lipka” z Kobylanki. Słuchano muzyki, rozmawiano, tańczono przy akompaniamencie zaproszonych zespołów.

Jak co roku dopisała wspaniała pogoda. Panie z okolicznych osiedli mieszkaniowych tradycyjnie już spacerujące z dziećmi po alejkach naszego ogrodu z zainteresowaniem przyglądały się zabawie. Co ciekawe, jedna z mam zafascynowana radością świętujących działkowców postanowiła zostać działkowcem, a swój zamiar natychmiast wprowadzić w życie. Odwiedziła biuro prosząc o wykaz działek, które działkowcy oferują do sprzedaży.

Zabawa trwała do wieczora po czym działkowcy rozeszli się na swoje działki, gdzie w gronie najbliższych kontynuowali święto plonów.

 

Relacja fotograficzna z uroczystości - tutaj

Artykuły powiązane

 • Opłaty za wodę według nowego prawa wodnego

  1 stycznia 2018 roku obecny rząd zmienił przepisy o poborze wody. Weszła w życie ustawa o nazwie Prawo wodne, która zmieniła dotychczasowe zasady gospodarowania wodami. Nowa ustawa uchyliła wcześniejsze przepisy zwalniające ogrody działkowe z opłat za pobór wód podziemnych i powierzchniowych.

  Czytaj dalej...
 • Zima - trudny okres dla ogrodu
  Zima w ogrodach działkowych jest szczególnym sezonem. Zamiera wegetacja roślinności, a działki są rzadziej odwiedzane przez działkowców. Jest to też trudny okres dla osób, które z przyczyn losowych nocują w ogrodowych altanach.…
  Czytaj dalej...