GłównaROD KrzekowoKomunikaty zarządu komisarycznegoUwaga! Włamania do altan

komunikaty zarządu

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Uwaga! Włamania do altan

 • niedziela, 29 październik 2017 08:59
 • Tekst:  Zarząd KOmisaryczny

Szczecińscy policjanci z Komendy Pogodno mają ostatnio dużo roboty. Niemal każdego dnia zgłaszane są włamania do altan w naszym ogrodzie. Nad sprawą pracują także kryminalni z Pogodna.

Jak temu przeciwdziałać
Zarząd Ogrodu nie pozostaje bierny. Na bieżąco wszystko jest zgłaszane i konsultowane z Komendą Policji Pogodno. W dniu dzisiejszym zorganizowane zostało spotkanie Zarządu Ogrodu z policją. Omówiono dotychczasowe przypadki włamań. Dyskutowano jak zapobiegać kolejnym.
Ustalono, że policja wzmoże patrole nie tylko na terenach okalających ogród ale też w samym ogrodzie. Także w nocy. Tzw. sezon działkowy się skończył. Niestety wraz z jego zakończeniem rozpoczęli go złodzieje.

Co najczęściej kradną
Wszystko, począwszy od narzędzi mechanicznych, telewizorów, czajników, baterii wodnych na narzędziach ogrodowych skończywszy. Ostatnio złodzieje ukradli z altan przewody elektryczne, wiertarki, radia, telewizory, narzędzia ogrodnicze.
Działkowcy często podkreślają, że nawet jeśli złodzieje nic nie ukradną, to i tak powodują samym włamaniem spore szkody, narażając na koszty działkowców, którzy przede wszystkim utrzymują się z emerytury czy renty.

Zarząd Komisaryczny Ogrodu apeluje do wszystkich, którym okradziono altany o zgłaszanie tego faktu na policję bez względu czy utracono cenne przedmioty, czy też złodzieje narobili tylko szkód.

Artykuły powiązane

 • Fala włamań do altan ogrodowych
  W ostatnim czasie ogród nasz zmaga się z falą włamań do altan działkowych. W tej sprawie Zarząd Komisaryczny na bieżąco współpracuje z Komendą Policji Pogodno. Policji umożliwiono swobodne poruszanie się radiowozami po…
  Czytaj dalej...
 • Zima - trudny okres dla ogrodu
  Zima w ogrodach działkowych jest szczególnym sezonem. Zamiera wegetacja roślinności, a działki są rzadziej odwiedzane przez działkowców. Jest to też trudny okres dla osób, które z przyczyn losowych nocują w ogrodowych altanach.…
  Czytaj dalej...