Kalendarium ogrodowe

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

W styczniu

 • Tekst:  "Działkowiec"

Rośliny ozdobne

Dodatkowe okrycia
W przypadku spodziewanych większych mrozów, zwłaszcza przy małej ilości śniegu, może być wskazane dodatkowe okrycie najwrażliwszych gatunków bylin i krzewów. Nakłada się wówczas np. kolejną warstwę stroiszu, kory, torfu lub narzuca agrowłókninę. Zbyt grube okrycie rozłożone już jesienią, podczas łagodnej zimy może wpływać niekorzystnie na rośliny.

Zimowe wysiewy
Od stycznia sieje się do skrzyneczek jednoroczne kwiaty letnie: żeniszki, lobelie, petunie, szałwie. Możemy też wysiać niektóre byliny, których nasiona wymagają stratyfikacji, np. tojad mocny, orlik, jeżówkę, ciemiernik biały, pierwiosnek, wiele dzwonków (karpacki, dalmatyński, Poszarskiego). Wysiewy takich bylin w pojemnikach przykrytych szybą lub napiętą folią, wystawiamy na dwór.

Podczas przechowania
Należy regularnie sprawdzać stan i zdrowotność przechowywanych organów przetrwalnych roślin (cebule, kłącza, bulwy), wilgotność materiału, w którym są przechowywane (torf, trociny, ziemia) oraz wilgotność w pomieszczeniu. Porażone egzemplarze należy jak najszybciej usuwać.
Śnieg ze ścieżek i dróg można usuwać na sąsiadujące rabaty pod warunkiem, że miejsca te nie były posypywane solą.
Chodzenie po zaśnieżonych trawnikach i wydeptywanie ścieżek źle wpływa na zimowanie trawy.
Dostęp tlenu dla ryb w zbiornikach wodnych może zapewnić ścięta trzcina porastająca brzegi, warto też utrzymywać niezamarznięte przeręble, np. za pomocą styropianowych pływaków.


W sadzie

Bielenie
Dla zabezpieczenia drzew przed zgorzelinami mrozowymi bielimy pnie i konary drzew owocowych. Bielenie wykonujemy smarując pnie i konary drzew mlekiem wapiennym, zrobionym z 2 kg wapna palonego, 10 l wody i dodatku gliny. Zabieg ten najlepiej wykonać już na początku miesiąca. Mozna też nabyć w sklepie ogrodniczym gotowe wapno do bielenia, które możemy również wykorzystać do odkwaszania gleby.Pobieramy zrazy do szczepienia
W cieplejsze dni stycznia (powyżej 5oC) tniemy roczne pędy na zrazy do wiosennego przeszczepiania drzew. Powinny być one grube (średnicy powyżej 5 mm), zdrowe, silne (50-70 cm) i pochodzić z zewnętrznej, nasłonecznionej części korony. Zrazy wiążemy w pęczki i oznaczamy etykietą z nazwą odmiany. Przechowujemy je w wilgotnym piasku w temperaturze 0-4oC. W takich samych warunkach przechowujemy sadzonki zdrewniałe winorośli i porzeczek oraz stratyfikowany materiał siewny do produkcji podkładek. Zwracamy szczególną uwagę na wilgotność piasku, torfu lub trocin, w których je przechowujemy.

Usypujemy kopczyki z ziemi wokół pni młodych drzew, otulamy je włókniną, papierem falistym, jutą lub słomą, aby ograniczyć ryzyko przemarznięcia. Sprawdzamy zabezpieczenia przed zwierzyną łowną (siatki wokół pni, mydełka zapachowe), poprawiamy warstwę repelentów na pniach młodych drzew. Uzupełniamy trutkę dla gryzoni rozłożoną jeszcze jesienią w miejscach niedostępnych dla ptaków.
Przeglądamy sekatory i piłki ogrodnicze. Przygotowujemy się do sezonu cięcia. W razie potrzeby warto już teraz dokupić odpowiedni sprzęt.


W warzywniku

Plan warzywnika
Uwzględniając zasady zmianowania oraz terminy uprawy warzyw sporządzamy szczegółowy plan ich zasiewów i nasadzeń. Pamiętajmy, że uprawa tej samej rośliny przez dłuższy czas na tym samym miejscu skutkuje zwykle spadkiem plonów. Warto zaplanować tak uprawę, aby z jednego zagonu uzyskać dwa, a nawet trzy plony w sezonie.

Okrywy
Gdy styczeń jest bezśnieżny a mroźny, należy okryć nasze jesienne wysiewy marchwi, pietruszki, sałaty czy szpinaku. Możemy je okryć słomą, liśćmi lub 2-3 warstwami agrowłókniny, mocując ją do podłoża kamieniami lub workami z piaskiem.

Wybór odmian
Warto przypomnieć sobie odmiany warzyw i dokonać wyboru odpowiedniego dla naszych potrzeb. Szukajmy odmian odpornych lub tolerancyjnych na choroby oraz niekorzystne warunki środowiska.

Zimowy zbiór
Przez cały okres zimy możemy użytkować zostawione na grządkach takie warzywa, jak: kapusta brukselska, jarmuż, endywia, roszponka, szpinak czy pietruszka naciowa.

Pędzenie warzyw
Cebulę, szczypiorek, pietruszkę czy seler nadal pędzimy w pojemnikach, by uzyskać zielone ich części. Doniczki i skrzynki z tymi warzywami powinny stać na najbardziej nasłonecznionym oknie. Ponadto cały czas możemy produkować bogate w witaminy kiełki warzywne. W okresie zimy wykorzystujmy też przygotowane w sezonie własne mrożonki warzywne.

Zakupy
Stopniowo kupujmy już podłoża do produkcji rozsad, nawozy, narzędzia i inne akcesoria ogrodnicze, potrzebne w nadchodzącym sezonie.


Ochrona roślin

Zakupy
Przeglądamy zapasy i planujemy zakupy środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania najczęściej występujących chorób i szkodników. Wśród fungicydów powinny znaleźć się zarówno preparaty o działaniu zapobiegawczym (np. Miedzian Extra lub Miedzian), jak i interwencyjnym (np. Topsin, Syllit). Spośród insektycydów warto posiadać preparaty o działaniu kontaktowym (np. Decis), które działają na roślinie powierzchniowo lub systemicznie.
Usuwamy z drzew i krzewów gniazda lub złoża jaj szkodników.
Kontynuujemy usuwanie zmumifikowanych owoców. Ograniczamy tym samym źródła infekcji pierwotnych grzybów powodujących brunatną zgniliznę owoców. Wycinamy pędy jabłoni z objawami zrakowaceń (w przypadku łagodnej zimy). Występujące na obumarłej korze ciemnobrunatne owocniki są źródłem zakażeń kory. Kontrolujemy stan zdrowotny przechowywanych owoców i warzyw. Systematycznie usuwamy te uszkodzone i gnijące, aby nie dopuścić do gnicia gniazdowego. Planujemy zakup odmian warzyw i drzew owocowych pod kątem ich odporności na najbardziej uciążliwe choroby występujące na działce. Sprawdzamy działanie opryskiwaczy używanych do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami.

Artykuły powiązane

 • W lutym
  Rośliny ozdobne Rośliny przechowywane w pojemnikachEgzemplarze, które zachowały części zielone (pelargonie, fuksje, oleandry, róże miniaturowe, lantany, datury, heliotropy itp.), trzeba podlewać skąpo, nie dopuszczając do całkowitego przesuszenia podłoża. Zbyt mała ilość światła i wysoka temperatura…
  Czytaj dalej...
 • w marcu
  Rośliny ozdobne Awaryjne okrycia W marcu usuwamy zwykle większość zimowych zabezpieczeń, zwłaszcza z gatunków wcześniej kwitnących i rozwijających się. Jednak ze względu na niestabilność pogody, dla wrażliwych, odsłoniętych wcześniej roślin które rozpoczęły już wzrost, warto…
  Czytaj dalej...
Więcej w tej kategorii: «W lutym