W dniu 14 marca 2018 roku członkowie Krajowej Rady PZD przyjęli Otwarty Program Rozwoju ROD. Program za swój naczelny cel stawia rozwój ogrodów działkowych
Program rozwoju ROD – komu to potrzebne?
Sie/15/2018 Dzieci na działce
Ładna pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu na działkach. Ostatnio widzę jak osoby starsze, emeryci i renciści idą na działki prowadząc ze sobą zastępy wnucząt oddanych pod ich opiekę.
Dzieci na działce
Lip/26/2018 Palisz na działce? Dostaniesz mandat
W ogrodach działkowych w wielu miastach trwają kontrole straży miejskiej, a także interwencje straży pożarnej. Powodem są skargi mieszkańców na trujące kłęby dymu, które są efektem spalania odpadów przez działkowców nie szanujących prawa i swoich sąsiadów.
Palisz na działce? Dostaniesz mandat
Lip/01/2017 Nie wyrzucaj śmieci poza teren ogrodu!
Wydawałoby się oczywiste, że każdy działkowiec dokładnie wie, jak korzystać z ogrodowych kontenerów na śmieci, co i gdzie można wyrzucać, a czego nie.
Nie wyrzucaj śmieci poza teren ogrodu!
Lip/29/2018 Nasadzenia na alejkach
W wielu naszych ogrodach na wewnętrznych alejkach ogrodowych zauważa się „piękne” nasadzenia. Często bujna roślinność zasłania całkowicie ogrodzenie działki, rozrasta się na pół alejki,
Nasadzenia na alejkach
Lip/19/2018 Program rozwoju ROD – komu to potrzebne?

Co to jest PZD

Polski Związek Działkowców (PZD) jest ogólnopolskim stowarzyszeniem ogrodowym kontynuującym ponad stu 120-letnią tradycję ruchu działkowego w Polsce. Związek prowadzi 4695 ROD. Czytaj całość...

O naszym ogrodzie

Ogród położony jest w dzielnicy miasta o nazwie Krzekowo. Stanowi jeden z największych terenów zajmowanych przez ogrody w Szczecinie. "Krzekowo" zrzesza ponad tysiąc działkowców. Czytaj całość...

Jak zostać działkowcem

Polski Związek Działkowców jest to organizacja społeczna, której celem, a zarazem zadaniem jest zapewnienie jej członkom możliwości aktywnego wypoczynku i prowadzenia upraw ogrodniczych. Czytaj całość...

 

Wysiewamy poplony

Są to rośliny uprawiane w celu przekopania z glebą jako źródło substancji organicznej. Obecnie to najtańszy i najłatwiejszy sposób użyźniania gleby.

 

Stosuje się gatunki szybko kiełkujące, które w krótkim czasie (kilka tygodni) wytwarzają dużo masy zielonej. Na nawóz zielony wysiewane są rośliny z rodziny bobowatych (bobik, koniczyny, łubiny, peluszka, lucerna, wyka, seradela), gorczyca, miododajna facelia i gryka oraz zboża (owies, żyto). Szczególną wartość mają bobowate, które dodatkowo wzbogacają glebę w azot, dzięki bakteriom brodawkowym mającym zdolność przyswajania azotu z powietrza.

 

Czytaj całość

 

Jesienne zabiegi

Uzyskanie dobrych plonów uprawianych roślin na działce w dużym stopniu zależy od właściwej uprawy gleby jesienią. Podstawowymi zabiegami jesiennymi jest przekopanie grządek, walka a chwastami wieloletnimi, intensywne nawożenie organiczne, a w razie konieczności wapnowanie. Agrotechnika jesienna ma na celu przygotowanie gleby do spoczynku i wpływa korzystnie na poszczególne parametry jej żyzności. 

Dobrze przeprowadzona sprzyja powstawaniu dobrej struktury gruzełkowatej, poprawie wartości cieplnych i wodno-powietrznych, wzbogaca glebę w składniki organiczne i pokarmowe, reguluje odczyn oraz jest pomocna w walce z chwastami, a nawet wpływa na zdrowotność roślin.

 

 

Kalendarz na sierpień 2018 rok

Sierpień jest miesiącem zbioru wielu warzyw: pomidorów, papryki, oberżyny, ogórka, kabaczka czy cukinii. Warzywa te zbieramy w dniach „owocu”. Natomiast w dniach „liścia” zbieramy fasolę szparagową, brokuły, kalafiory oraz wczesne odmiany kapusty. W dniach korzenia wykopujemy dojrzałe już do zbioru wczesne odmiany marchwi, ziemniaków oraz cebulę i czosnek.

Na początku miesiąca w dniach „liścia” należy wysiać szpinak, koper ogrodowy, kapustę pekińską, sałatę masłową, endywię, rzodkiew i rzepę. Nieco później, w połowie miesiąca wysiewamy nasiona szczawiu i roszponki.

Pod koniec miesiąca ogławiamy szczytowe pędy pomidorów, papryki oraz dyni. W przypadku pomidorów ogławiamy tylko wysoko rosnące. Nad ostatnim wiszącym gronem pozostawiamy dwa liście. Usuwamy także wyrastające pędy boczne i dolne liście pomidora. Zabiegi te wykonujemy w dniach owocowych.

Po zbiorze wiśni wycina się najstarsze gałęzie pozostawiając czopy długości od 5 do 20 cm, z których wyrosną młode pędy. Wycinamy pędy nagie bez liści.
U czereśni należy skracać zielone, tegoroczne pędy, które wyrosły na co najmniej 30 cm. Takie pędy przycinamy nad piątym liściem od podstawy pędu.
Drzewkom brzoskwiń wyrosłe tegoroczne pędy skraca się nad czwartym – piątym liściem. Podobnie postępujemy z morelą. Wszystkie te czynności należy wykonać w dniach „owocu” najlepiej w okresie opadającego Księżyca.

Po zbiorach prześwietlamy krzewy porzeczek i agrestu. Usuwamy stare pędy zastępując je młodymi.
Po zbiorze letnich malin należy usunąć wszystkie pędy, które owocowały w bieżącym roku.

 

 

 

Kalendarz biodynamiczny to vademecum naturalnej, zgodnej z rytmem przyrody, uprawy roślin, która prowadzi do wysokiej jakości plonów. Warzywa i owoce uzyskane metodą biodynamiczną wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem, barwą i aromatem, a przede wszystkim najwyższą wartością odżywczą, wyższą nawet od ekologicznych. Szczególnie polecane są dla dzieci, kobiet w ciąży, rekonwalescentów i osób dbających o zdrowie.

Zadbaj o zdrowie swoje i swoich najbliższych kupując kalendarz biodynamiczny -  kliknij tutaj

 

 

Wieści ogrodowe PZD