W związku z powtarzającymi się pytaniami działkowców oraz członków zarządów ROD co do możliwości fotografowania materiałów sprawozdawczych, które są wykładane przed walnym zebraniem sprawozdawczym w ogrodach
Zakaz fotografowania dokumentów
Maj/02/2018 Opłaty za wodę według nowego prawa wodnego
1 stycznia 2018 roku obecny rząd zmienił przepisy o poborze wody. Weszła w życie ustawa o nazwie Prawo wodne, która zmieniła dotychczasowe zasady gospodarowania wodami.
Opłaty za wodę według nowego prawa wodnego
Kwi/27/2018 Palisz na działce? Dostaniesz mandat
W ogrodach działkowych w wielu miastach trwają kontrole straży miejskiej, a także interwencje straży pożarnej. Powodem są skargi mieszkańców na trujące kłęby dymu, które są efektem spalania odpadów przez działkowców nie szanujących prawa i swoich sąsiadów.
Palisz na działce? Dostaniesz mandat
Lip/01/2017 Z ostatnich prac Zarządu Komisarycznego...
Dawno minęły już czasy kiedy członkowie zarządu komisarycznego obecni byli w ogrodzie tylko w dni urzędowania biura. Obecnie jest tak ogromna ilość zadań do wykonania, że pracują już niemal każdego dnia.
Z ostatnich prac Zarządu Komisarycznego...
Lut/10/2018 Remontujemy...
Jak informowaliśmy wcześniej Zarząd Komisaryczny zlecił prace przy renowacji i odtworzeniu rowów melioracyjnych naszego Ogrodu. Jak Państwo wiecie część rowów odwadniających została przez działkowców bezmyślnie zasypana
Remontujemy...
Lut/05/2018 Zakaz fotografowania dokumentów

Co to jest PZD

Polski Związek Działkowców (PZD) jest ogólnopolskim stowarzyszeniem ogrodowym kontynuującym ponad stu 120-letnią tradycję ruchu działkowego w Polsce. Związek prowadzi 4695 ROD. Czytaj całość...

O naszym ogrodzie

Ogród położony jest w dzielnicy miasta o nazwie Krzekowo. Stanowi jeden z największych terenów zajmowanych przez ogrody w Szczecinie. "Krzekowo" zrzesza ponad tysiąc działkowców. Czytaj całość...

Jak zostać działkowcem

Polski Związek Działkowców jest to organizacja społeczna, której celem, a zarazem zadaniem jest zapewnienie jej członkom możliwości aktywnego wypoczynku i prowadzenia upraw ogrodniczych. Czytaj całość...

 

Pomidory na szóstkę

Uprawa pomidorów jest popularna, chociaż pracochłonna i dość trudna. Wielu działkowców lubi mieć własne pomidory, a smak ich owoców jest znacznie lepszy od kupionych.

 

Gdy pogoda sprzyja uprawie (ciepłe lato, umiarkowana ilość opadów), można się spodziewać udanych zbiorów owoców pomidorów posadzonych w otwartym gruncie. Rośliny należy jednak odpowiednio pielęgnować od początku produkcji rozsady. W czerwcu nasze pomidory już rosną. Posadziliśmy rozsadę dobrej jakości (krępa, dobrze odżywiona, zahartowana) i w odpowiedniej rozstawie. Dla odmian wysokich rozstawa powinna wynosić 80 x 50 cm, niskich i samo kończących 40 - 60 x 30 - 50 cm.

 

Czytaj całość

 

Uprawa selera

Uzyskiwane plony selera czasami bywają niewielkie, ale to sami działkowcy często popełniają wiele błędów agrotechnicznych. Seler korzeniowy jest rośliną klimatu umiarkowanego, wymaga do wzrostu temperatur w zakresie od 15°C do 18°C. Niekorzystne są dłuższe majowe chłody, zaraz po posadzeniu rozsady bo prowadzą do jarowizacji roślin i przedwczesnego tworzenia pośpiechów, czyli pędów kwiatostanowych. 

Pod uprawę selera na działce starajmy się przeznaczać glebę jak najlepszą, żyzną, dobrze utrzymującą wodę, próchniczną i zasobną w składniki pokarmowe. Odczyn gleby powinien wynosić pH 6,5-7,5. Seler ma duże wymagania wodne.

 

 

Kalendarz na maj 2018 rok

Maj to miesiąc intensywnych prac w ogrodzie. Wysiewamy lub wysadzamy rozsadę roślin ciepłolubnych oraz chronimy rośliny przed chorobami i szkodnikami. W tym miesiącu następuje także wysyp kiełkujących chwastów nasiennych. Pracy jest więc dosyć sporo.
W początkach maja w dniach „korzenia" wysadzamy ziemniaki i cebulę dymkę oraz wysiewamy buraki ćwikłowe. W dniach „liścia" wysadzamy rozsadę kapusty późnej i sałaty. Po „zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce" wysadzamy do gruntu w dniach „korzenia" rozsadę selera, a w dniach „owocu" rozsadę pomidora i papryki oraz siejemy ogórki, fasolę, dynię. Zioła, takie jak bazylia, estragon, majeranek należy wysiewać w dniach „liściowych". Sadzenie i wysiew dobrze jest wykonać w dni pochmurne, po deszczu i najlepiej przed południem. Po wschodach roślin i po posadzeniu rozsad, wzruszanie międzyrzędzi, należy wykonywać w odpowiednim terminie. Wśród roślin korzeniowych w dniach „korzenia", owocowych w dniach „owocu" itp.

Drzewka i krzewy owocowe rozwijają pąki i liście oraz zakwitają. Jest to okres wzmożonego występowania patogenów. Opryskujemy jabłonie, grusze i śliwy przeciwko przędziorkom, zwójkom, mszycom oraz przeciwko parchowi. Po przekwitnięciu ponawiamy oprysk przeciwko mszycom oraz owocówce i owocnicy. Po opadnięciu płatków kwiatowych wykonujemy opryski przeciwko mączniakowi.
W niektórych okolicach ptaki wyjadają po przekwitnięciu zawiązki owoców, dlatego w tym czasie okrywamy drzewka siatką. W początkach maja warto zawiesić na śliwach pułapki feromonowe, zwabiające owocówkę śliwkóweczkę, a pod koniec miesiąca pułapki na owocówkę jabłkóweczkę. W koronach czereśni należy zawiesić żółte tablice pokryte klejem, wyłapujące nasionnicę trześniówkę.
Jeżeli mamy winorośl, to w maju chronimy ją przed najgroźniejszymi chorobami jakimi są mączniak rzekomy i prawdziwy. W pierwszej połowie maja usuwamy korzenie podpowierzchniowe, odkopując glebę wokół szyjki korzeniowej i sekatorem wycinamy korzenie. Pod koniec miesiąca wyłamujemy latorośle bez kwiatostanów i jeżeli pozostałych jest nadmiar to usuwamy te z najsłabszymi kwiatostanami.

W pierwszej połowie maja w dniach „kwiatowych" wysadza się do gruntu mieczyki, a w drugiej połowie miesiąca aksamitki, astry, pelargonie, żeniszek, petunie, werbenę, surfinie.

Skoszoną trawę wysypujemy pod drzewka i krzewy owocowe. Ściółka chroni glebę przed wysychaniem, a szybko rozkładając się dostarcza do gleby łatwo przyswajalne składniki odżywcze. Szczególnie wdzięczne za ten sposób nawożenia są krzewy malin. Koszenie traw na trawniku wykonuje się najczęściej w dniach „liścia". Wtedy otrzymujemy szybki odrost traw, natomiast jeśli nie zależy nam na pozyskaniu zielonki i chcemy mieć wolniejszy odrost trawy, to koszenie wykonujemy w dniach „korzenia" i przy „opadającym" księżycu.

 

 

 

 

Kalendarz biodynamiczny to vademecum naturalnej, zgodnej z rytmem przyrody, uprawy roślin, która prowadzi do wysokiej jakości plonów. Warzywa i owoce uzyskane metodą biodynamiczną wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem, barwą i aromatem, a przede wszystkim najwyższą wartością odżywczą, wyższą nawet od ekologicznych. Szczególnie polecane są dla dzieci, kobiet w ciąży, rekonwalescentów i osób dbających o zdrowie.

Zadbaj o zdrowie swoje i swoich najbliższych kupując kalendarz biodynamiczny -  kliknij tutaj

 

 

Wieści ogrodowe PZD